Doğru video reklam biçimi nasıl seçilir?

Uluslararası hedeflerinize en iyi şekilde uyacak video reklam biçimini seçme rehberi

Zorluk

Her kullanıcıyı, YouTube'da ve iş ortağı video sitelerinde farklı şekillerde etkileşime geçiren bir dizi video reklam biçimi vardır.

Amacınız

Video içeriğinizi ihracat pazarlarınızda en iyi hangi biçimde sunacağınızı anlamak.

YouTube'da ve video iş ortağı sitelerinde farklı ülkelerdeki müşterilerle farklı yollarla etkileşime geçmek için Google Ads'de, bir dizi video reklam biçiminden yararlanarak etkileyici uluslararası reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Video reklam içeriğinin YouTube'da barındırılması gerekse de video reklamlar hem YouTube'da hem de tabletler ve mobil cihazlar dahil olmak üzere (reklam biçimine ve ayarlarınıza bağlı olarak) Görüntülü Reklam Ağı'ndaki video iş ortağı siteleri ve uygulamalarda gösterilebilir.

Küresel pazarlarınız için video içeriğinizin oluşturulması ve yerelleştirilmesi ile ilgili sorunları (bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinin) ele aldıktan sonra, mesajınızı en iyi şekilde iletecek biçimin hangisi olduğuna karar vermeniz gerekir. Yayın içi (in-stream) TrueView reklamları, TrueView Discovery reklamları veya bumper reklamlar arasından seçim yapmanıza yardımcı olacak kılavuzumuz aşağıda yer almaktadır.

TrueView reklamları

TrueView reklamlarında, sadece izleyiciler videonuzu izlediğinde veya videonun öğeleriyle etkileşime girdiğinde ücretlendirilirsiniz.

TrueView her durumda kazandırır

İzleyiciler merak ettikleri videoları seyreder, siz de ilgi gösterdiğini bildiğiniz bir kitleden daha fazla görüntüleme alırsınız. Bir görüntüleme için ne kadar ödeme yapmak istediğinizi siz seçtiğinizden, doğru fiyatla doğru kitleye ulaşırsınız. Bin gösterim başına maliyet (BGBM) fiyatlandırmasının aksine, reklamınız her gösterildiğinde ödeme yapmanız gerekmez.

Özelleştirme özgürlüğünün keyfini çıkarın

30 saniyeden daha uzun videolar yayınlayabilir ve bu sayede farklı biçimlerle deneme yapabilirsiniz. Daha uzun ürün demoları eklemeyi, müşteri görüşlerine yer vermeyi veya ürününüzün nasıl kullanıldığını gösteren videolar yayınlamayı deneyebilirsiniz.

Geniş erişimden yararlanırsınız

TrueView reklamları, masaüstü bilgisayarlar ve ileri teknoloji mobil cihazlar için YouTube'da ve Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer yayıncı sitelerinde gösterilebilir. TrueView reklamlarına ait video içeriğinin YouTube'da barındırılması gerektiğini unutmayın.

Üç tür TrueView reklamı vardır:

Yayın içi (in-stream) TrueView reklamları

 • Ne zaman kullanmalıyım? YouTube'da ve Google Görüntülü Reklam Ağı'nda diğer videolardan önce göstermek istediğiniz video içeriğiniz varsa bu biçimi kullanabilirsiniz. Yayın içi reklamlar, kitlesel görünürlük kazanmak ve mesajınıza odaklanılmasını sağlamak için kullanıcıların dikkatini reklamın ilk beş saniyesinde çekmek üzere tasarlanmıştır.

 • İşleyiş şekli Video reklamınız, bir videodan önce, video sırasında veya sonrasında oynatılır. İzleyiciler reklamı 5 saniye sonra atlayabilir.

 • Reklamlar nerede gösterilir? Yayın içi (in-stream) TrueView video reklamları, YouTube izleme sayfalarının yanı sıra Görüntülü Reklam Ağı'ndaki iş ortağı siteleri ve uygulamalarındaki videolarda gösterilebilir.

 • Nasıl ücretlendirilirim? İzleyici, videonuzun 30 saniyesini (30 saniyeden kısa videolarda ise tamamını) izlediğinde veya videonuzla etkileşimde bulunduğunda (hangisi önce gerçekleşirse) ödeme yaparsınız.

TrueView Video Discovery reklamları

 • Ne zaman kullanmalıyım? Videoyu keşfedilebileceği yerlerde, örneğin ilgili YouTube videolarının yanında, YouTube arama sonucunun parçası olarak veya Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer içeriklerde tanıtmak için bu biçimi kullanabilirsiniz. Discovery reklamları, kitlenizle eşleşecek ve izlemekten keyif alacakları bir şey aradıklarında kullanıcıları içeriğinize yönlendirecek şekilde tasarlanmıştır. TrueView Discovery reklamları ortalama olarak, reklamveren tarafından sağlanan harekete geçirici mesajların 5 kat daha fazla tıklanmasını sağlar. Ayrıca bu reklam türü, daha uzun video içeriğinizin tanıtımı için de iyi bir fırsattır.

 • İşleyiş şekli Reklamınız, videonuzun küçük resminden ve birkaç satırlık metinden oluşur. Reklamın tam boyutu ve görünümü gösterildiği yere bağlı olarak değişebilir. Ancak, Video Discovery reklamları her zaman, kullanıcıları videoyu izlemek için tıklamaya davet eder. Videonuz, YouTube İzleme sayfasında veya kanal sayfanızda oynatılır.

 • Reklamlar nerede gösterilir?

  • YouTube ana sayfasında
  • YouTube arama sonuçlarında
  • İlgili YouTube videolarının yanında
  • Bir YouTube izleme sayfasında yer paylaşımlı reklam olarak
  • Görüntülü Reklam Ağı'ndaki video iş ortağı sitelerinde ve uygulamalarda
 • Nasıl ücretlendirilirim? Yalnızca, izleyiciler videonun küçük resmini tıklayarak reklamınızı izlemeyi seçtiğinde ücretlendirilirsiniz.

Bumper reklamlar

Bumper reklamlar, daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlamak ve markanızın bilinirliğini artırmak için tasarlanmış kısa video reklam biçimidir.

 • Ne zaman kullanmalıyım? İzleyicilere kısa, akılda kalıcı bir mesajla geniş ölçekte ulaşmak istediğinizde bu biçimi kullanın.

 • İşleyiş şekli Bumper reklamınız altı saniye veya daha kısa sürer ve başka bir video oynatılmadan önce, oynatılırken veya oynatıldıktan sonra gösterilir. İzleyicilerin reklamı atlama seçeneği yoktur.

 • Reklamlar nerede gösterilir? Bumper reklamlar YouTube'da diğer videolardan önce veya Görüntülü Reklam Ağı'ndaki iş ortağı sitelerinde ve uygulamalarda gösterilebilir.

 • Nasıl ücretlendirilirim? Gösterimlere göre ödeme yaparsınız. Bumper reklamlar BGBM (bin gösterim başına maliyet) teklifini kullanır, yani reklamınızın gösterildiği her 1.000 sefer için ödeme yaparsınız.

Uluslararası video reklamcılığı hakkında daha fazla bilgi edinin.