Birçok para biriminde uygulama sunma

Birden fazla para biriminde uygulama ödemesi alma rehberi

1 Genel bakış

Zorluk

Yurt dışında birçok pazarda kullanıma sunulacak bir uygulama geliştirirseniz birden fazla para birimini eklemeniz gerekir. Uygulama ödemeleri ne kadar karışık olacak?

Amacınız

Uygulama ücretini, uygulamayı satın alan kullanıcıların kendi para birimlerinde göstermek ve ücretlendirmek ancak ödemeyi kendi para biriminizde almak.

Nasıl bir yaklaşım izlemelisiniz?

Satıcı kaydı için desteklenen bir konumda bulunuyorsanız tek yapmanız gereken, Google Play aracılığıyla uygulamaları birden fazla para biriminde sunmaktır.

İşleyişi şöyledir: Google Play müşterileri, uygulama ücretini ve yapacakları ödemeyi yerel para birimlerinde görür. Ancak ödeme, Play Console'da ayarladığınız para biriminde alınır.

2 Fiyatları ayarlama: ücretsiz veya ücretli

Play Console'unuzla uygulamanızı ücretsiz veya ücretli olarak ayarlayabilir, uygulamanızın ülkede kullanıma sunulup sunulmayacağını belirleyebilir, diğer Android cihazlara ve programlara dağıtılmasını sağlayabilirsiniz.

Uygulamanızı ücretli veya ücretsiz yapma

 1. Play Console aracına gidin
 2. Bir uygulama seçin
 3. Store'daki varlığı > Fiyatlandırma ve dağıtım seçeneğini belirleyin
 4. Bu uygulama öğesinin yanında Ücretsiz ya da Ücretli seçeneğini belirleyin

İpucu

Ücretli olan uygulama bedelini Ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz. Ancak uygulamanızı bir kere Ücretsiz olarak sunmaya başladıktan sonra ileride uygulama için kalıcı olarak ödeme yapılmasını istiyorsanız yeni bir paket adıyla yeni uygulama oluşturup fiyat belirlemelisiniz.

Uygulamalarınızı geçici olarak ücretsiz veya indirimli bir fiyatla sunmak istiyorsanız şunları yapabilirsiniz:

Fiyat girme

Google Play'de uygulamaları veya uygulama içi ürünleri kullanıcılara sunarken uygulama ödemelerinin %70'ini alırsınız. %30'luk bir işlem ücreti alınmaktadır.

Ücretli uygulamalar

Uygulamanızın bedelini ayarlamak için:

 1. Ödeme profili oluşturun. Vergi oranlarını belirtmek için Play Console'u kullanırsınız

 2. Aşağıdaki listede ülkelere göre izin verilen para birimi ve fiyat aralığı bilgilerini inceleyin

 3. Play Console'unuzun Fiyatlandırma ve dağıtım sayfasında bir fiyat girin

Girdiğiniz fiyatı, pazara özel fiyatları hesaplamak için taban fiyat olarak kullanırız. Girdiğiniz fiyatı, yerel para birimine çevirip (belirli ülkeler için)) üzerine vergi ekler, ülkeye özgü fiyatlandırma şablonlarını ve uygulamanız için fiyatı belirlediğiniz tarihte geçerli döviz kurlarını uygularız. Yerel fiyatın son döviz kurunu yansıttığından emin olmak için fiyatı manuel olarak yenileyebilirsiniz.

Girdiğiniz fiyat, yerel para birimi desteği olmayan tüm ülkelerde kullanılır.

Uygulama içi öğeler

Uygulama içi öğelerin fiyatlarını ayarlamak için uygulama içi faturalandırmayı yönetme hakkında bilgi edinin.

Yerel fiyatları görüntüleme veya güncelleme

Varsayılan yerel fiyatları kullanma

 1. Fiyatlandırma ve dağıtım sayfanızda ayrı ayrı ülkeleri seçin veya Tüm ülkeleri seç seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin

 2. Fiyat sütununda her ülke için yerel fiyatları inceleyin

Yerel fiyatlar için o günün döviz kuru ve ülkeye özgü fiyatlandırma şablonları kullanılır. Bir ülkede yerel para birimi desteklenmiyorsa bunun yerine, varsayılan para biriminiz için girdiğiniz fiyat kullanılır.

Varsayılan yerel fiyatları güncelleme

Varsayılan fiyatları o günün döviz kurunu ve ülkeye özgü fiyatlandırma şablonlarını kullanacak şekilde güncellemek için:

 1. Güncellemek istediğiniz ülkelerin yanındaki kutuları işaretleyin

 2. Döviz kurlarını yenile seçeneğini belirleyin

Kendi yerel fiyatınızı ayarlamak için:

 1. Güncellemek istediğiniz ülkenin yanındaki Düzenle seçeneğini belirleyin

 2. Sunmak istediğini fiyatı girin

 3. Uygula öğesini seçin

Daha fazla bilgi için uygulamaları birden fazla para biriminde sunma sayfasına gidin.

3 Fiyatları ayarlama: birden çok öğe için aynı fiyat

Birden fazla ücretli uygulama ve uygulama içi ürün için aynı fiyat grubunu ayarlamak veya yönetmek amacıyla fiyatlandırma şablonlarından yararlanabilirsiniz. Bir fiyatlandırma şablonunu güncellerseniz şablona bağlı tüm öğeler, şablondaki en son fiyatları kullanır.

İpucu

Fiyatlandırma şablonuna eklemek istediğiniz her uygulama için Mağaza girişini, fiyatlandırmayı ve dağıtımı düzenleme izniniz olduğundan emin olun. Oluşturduğunuz şablona erişiminizi kaybederseniz başka birisinin şablona izniniz olmayan bir uygulama ekleyip eklemediğini kontrol edin.

Fiyatlandırma şablonuna öğe ekleme

 1. Play Console aracına gidin
 2. Ayarlar > Fiyatlandırma şablonu > Yeni fiyatlandırma şablonu seçeneğini belirleyin
 3. Şablonunuza bir ad verin
 4. Fiyat girin. Bu fiyatı, pazara özel fiyatları hesaplamak için taban fiyat olarak kullanırız. Girdiğiniz fiyatı, yerel para birimine çevirip (belirli ülkeler için))+ üzerine vergi ekler, ülkeye özgü fiyatlandırma şablonlarını ve uygulamanız için fiyatı belirlediğiniz tarihte geçerli döviz kurlarını uygularız. Yerel fiyatın son döviz kurunu yansıttığından emin olmak için fiyatı manuel olarak yenileyebilirsiniz. Girdiğiniz fiyat, yerel para birimi desteği olmayan tüm ülkelerde kullanılır.

 5. Girdiğiniz fiyata verginin dahil edilmesini isteyip istemediğinizi seçin. Örneğin, varsayılan fiyat 9,99 İngiliz sterlini ise ve Birleşik Krallık pazarında tüm fiyatlarınızın 9,99 İngiliz sterlini olmasını istiyorsanız (ülkeye özgü vergi oranları göz önünde bulundurulmaksızın) "Geçerli vergiler fiyata dahildir" seçeneğini belirleyin. Bu seçeneği belirlemezseniz vergi, varsayılan olarak fiyatınıza eklenir. Bu durumda, varsayılan fiyat olarak 9,99 İngiliz sterlinini kullanır, her ülkeye göre ilgili vergiyi ekleriz.

 6. Yerel fiyatları inceleyin
 7. Şablon oluştur seçeneğini belirleyin
 8. Bağlı öğeler sekmesine gidin
 9. Uygulama içi ürünleri bağla ve Ücretli uygulamaları bağla bölümlerinde bir uygulama adı seçin Uygulama içi ürünleri bağlıyorsanız ilgili uygulama için, uygulama içi ürünler listesinden seçim yapın

 10. Bağla seçeneğini belirleyin. Başarılı bir şekilde bağlanan öğe Bağlı öğeler bölümü altında görünür

Fiyatlandırma şablonundaki döviz kurlarını yenileme

Bir fiyatlandırma şablonu oluşturduktan sonra yerel fiyatları bugünün döviz kurlarını ve ülkeye özgü fiyatlandırma şablonlarını kullanarak güncelleyebilirsiniz.

 1. Play Console aracına gidin
 2. Ayarlar > Fiyatlandırma Şablonu öğesini seçin
 3. Bir fiyatlandırma şablonu seçin
 4. Ülke sütununda yenilemek istediğiniz ülkelerin yanındaki kutuyu işaretleyin
 5. Yerel fiyatlar bölümünün üst kısmında Döviz kurlarını yenile seçeneğini belirleyin. Döviz kurlarını yenile düğmesi devre dışı görünüyorsa en az bir ülke seçtiğinizden emin olun

 6. Kaydet seçeneğini belirleyin

Fiyatlandırma şablonundan öğeleri kaldırma

 1. Play Console aracına gidin
 2. Ayarlar > Fiyatlandırma Şablonu öğesini seçin
 3. Bir şablon ve ardından Bağlı Öğeler sekmesini seçin
 4. Kaldırmak istediğiniz öğenin yanındaki Bağlantıyı kaldır seçeneğini belirleyin

Not. Satıştaki öğelerin bağlantısını kaldıramazsınız. Şablonda herhangi bir değişiklik yapmadan önce satışı durdurmanız veya satış tamamlanana kadar beklemeniz gerekir.

4 Dağıtım ayarlarını belirleme

Uygulamalarınız diğer Android cihazlar için özellikler içeriyorsa ya da başka programlara uygunsa uygulamalarınızı bu cihaz ve/veya programlara dağıtmayı seçebilirsiniz.

Uygulamanızın Fiyatlandırma ve dağıtım sayfasının üst kısmına yakın bir yerde, uygulamanızı dağıttığınız cihazlar ve programlar için etkin simgeleri göreceksiniz. Uygulamanızı bir cihaz veya programa nasıl dağıtacağınızı öğrenmek için simgelerden birini kullanın.

Bazı cihazlar ve programlar için aşağıdaki durum simgelerini görebilirsiniz:

reviewed Uygulamanız inceleniyor
rejected Uygulamanızda bir sorun var veya uygulamanız reddedilmiş

Belirli cihazlar ve programlar

Android Wear

Uygulamanızda Android Wear özellikleri varsa Google Play'de Android Wear koleksiyonlarına dahil edilme imkanı için kaydolabilirsiniz.

Kaydolmadan önce bir Wear ekran görüntüsü paylaşmanız gerekir. Kaydolup uygulamanızı yayınladıktan sonra ekiplerimiz, uygulamanızın Wear Uygulaması Kalite Yönergeleri'ne uyduğundan emin olmak için uygulamanızı inceler

Uygulamanızı Android Wear cihazlarına dağıtma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Android TV

Uygulamanızı Android TV'lere dağıtmak amacıyla, uygulamanız için Leanback'te kullanıma sunma amacı ekleyip TV banner resmi ve ekran görüntüleri yüklemeniz gerekir

Ekibimiz, uygulamaların DPAD (uygulamalar) ve Gamepad (yalnızca oyunlar) ile kullanılabilirliğini ve diğer kalite yönergelerine uygunluğunu inceler.

Android Auto

Uygulamanızı Android Auto'ya dağıtmadan önce Fiyatlandırma ve dağıtım sayfanızda bulunan Android Auto şartlar ve koşullarını kabul etmeniz gerekir. Şartlar ve koşulları kabul ettikten sonra Android Auto özellikli uygulamalarınızı yükleyebilirsiniz.

Uygulamanızın sürücünün dikkatini dağıtmayla ilgili yönergelere uygun olup olmadığı incelenir. Uygulamanız veya uygulama güncellemeniz, onaylanana kadar Play Store'da yayınlanmaz.

Uygulamanızı Android Auto dağıtımından kaldırmak için APK'nızı Auto manifest girişinden kaldırın ve bir güncelleme gönderin.

Daydream

Tek başına sanal gerçeklik uygulaması oluşturduysanız Daydream'e dahil edilme imkanı için kaydolabilirsiniz. Daydream uygulaması olmaya hak kazanmanız, Daydream kullanıcılarının uygulamanızı Google Play'de daha kolay keşfetmesini sağlar ve uygulamanızın, Play Store VR'de görünmesine olanak tanır.

Gereklilikler ve uygunluk

Kaydolmadan önce yapmanız gerekenler:

Kaydolma

 1. Play Console'da oturum açın
 2. Bir uygulama seçin
 3. Soldaki menüden Store'daki varlığı > Mağaza girişi öğesini seçin
 4. Grafik öğeleri altından Telefon sekmesine gidin
 5. Resminizi yüklemek için 360 derecelik stereoskopik resim ekle seçeneğini tıklayın
 6. Resminizi yükledikten sonra Fiyatlandırma ve dağıtım sayfanıza gidin
 7. Uygulamanızı Daydream'de dağıtın seçeneğini belirleyin
 8. Hareket yoğunluğunu seçin. Daha fazla bilgi için Google VR sitesini ziyaret edin
 9. Yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Bilgilerinizi gönderdikten sonra uygulamanız incelenerek Daydream'e uygun olup olmadığı belirlenir.

Daydream'den çıkma

 1. Play Console'da oturum açın
 2. Bir uygulama seçin
 3. Soldaki menüden Store'daki varlığı > Fiyatlandırma ve dağıtım öğesini seçin
 4. Uygulamanızı Daydream'de dağıtın seçeneğinin işaretini kaldırın

Yaşa dayalı kitle yönergeleri

Esas Olarak Çocuklara Yönelik

Uygulamanızın COPPA ile tanımlandığı üzere esas olarak 13 yaş altı çocuklara yönelik olduğunu bildirmeniz gerekir

Esas Olarak Çocuklara Yönelik Olma Beyanı'nda bulunmak için:

 1. Play Console'da oturum açın
 2. Bir uygulama seçin
 3. Soldaki menüden Store'daki varlığı > Fiyatlandırma ve dağıtım öğesini seçin.
 4. Sayfayı aşağı kaydırarak Esas Olarak Çocuklara Yönelik bölümüne gidin ve seçiminizi belirtin
 5. Değişikliklerinizi kaydetme

__Not.__Esas olarak çocuklara yönelik tüm uygulamaların Aileler için olarak kaydedilmesi gerekir

Aileler için

Esas olarak çocuklara yönelik olan uygulamaların Aileler için programına katılması zorunludur.

Uygulamanız esas olarak çocuklar için değilse ancak çocuklara ve ailelere yönelik olacak şekilde tasarlandıysa "Aileler için" programına katılmak üzere kaydolabilirsiniz. Google Play ekibi, herhangi bir sebeple ailelere uygun görünmeyen içerikleri diskalifiye etme hakkını saklı tutar.

Gereklilikler ve uygunluk

Kaydolmadan önce uygulamanızın:

 1. "Aileler için" programı gerekliliklerini karşılaması
 2. Tamamlanmış bir içerik değerlendirmesi anketinden ESRB'ye göre Herkes ya da 10 yaş ve üzeri Herkes için uygun derecesi alması
 3. Uygulamanızın Mağaza Girişi sayfasında gizlilik politikasına sahip olması gerekir

Reklam

Uygulamanızda reklamlar varsa bunların Geliştirici Politikası Merkezi'ndeki politika ve kalite yönergelerine uyması gerekir

Aile Kitaplığı

Aile Kitaplığı sayesinde en fazla altı aile üyesi, Google Play'de satın alınmış bir uygulamayı paylaşabilir.

Önceki satın alımları Aile Kitaplığı'na dahil etme

Varsayılan olarak, 2 Temmuz 2016'dan1 sonra satın alınan tüm ücretli uygulamalar Aile Kitaplığı'na uygundur.

Kusursuz bir kullanıcı deneyimi için, kullanıcıların bu tarihten önce satın aldıkları öğeleri de paylaşmalarına izin vermenizi öneririz.

Önceki satın alımları dahil etmek için (yalnızca ücretli uygulamalar):

 1. Play Console'da oturum açın
 2. Ücretli bir uygulamayı seçin
 3. Store'daki varlığı > Fiyatlandırma ve dağıtım seçeneğini belirleyin
 4. Aile Kitaplığı öğesini işaretleyin.

Kullanıcılar, uygulamanızla ilgili önceki satın alımlarının Aile Kitaplığı için uygun olup olmadığını mağaza girişinizde görür.

Uygulama gereklilikleri ve uygunluğu

Önceki satın alımları Aile Kitaplığı'na dahil ettikten ve Play Console'da uygulama güncellemenizi gönderdikten sonra bu özelliği iptal edemezsiniz. Seçiminiz kalıcıdır.

Uygulamanızın, Aile Kitaplığı'na dahil edilmesi için Aileler için programının bir parçası olması gerekmez.

Managed Google Play

ABD veya Kanada'da faaliyet gösteren ve ücretli uygulamalarının Managed Google Play üzerinde dağıtılmasını isteyen geliştiriciler, uygulamalarını toplu satın almaya ve Managed Google Play'i çalıştıran cihazlara dağıtıma uygun hale getirebilir.

Bu özelliği etkinleştirmek istiyorsanız uygulamanızın Managed Google Play'de dağıtılabilmesi için şartlar ve koşulları dikkatle inceleyin.

İpucu

Ücretsiz uygulamalar için bu özelliği etkinleştirmeye gerek yoktur. Ücretsiz uygulamalar, Managed Google Play'i çalıştıran cihazların kullanımına otomatik olarak sunulur.

Google Play for Education

Eğitim uygulamanız varsa ve daha fazla öğretmenle öğrenciye ulaşmak istiyorsanız Google Play for Education'ın Eğitmenler tarafından önerilenler bölümüne dahil edilmek için kaydolabilirsiniz.

Google Play for Education hakkında daha fazla bilgi edinin.

Reklam destekli

Uygulamanızın Fiyatlandırma ve Dağıtım sayfasından, uygulamada reklam bulunup bulunmadığını (ör. üçüncü taraf reklam ağları üzerinden sunulan reklamlar, görüntülü reklamlar, yerel reklamlar ve/veya banner reklamlar) belirtmelisiniz. Reklam içeren uygulamaların Mağaza Girişi sayfasında Reklam içerir etiketi gösterilir.

İpucu

Reklam içerir etiketi, uygulama içi satın almalar veya yükseltmeler için uygulamaların başka tür ticari içerikler (ör. ücretli ürün yerleşimi veya teklifler) içerdiği anlamına gelmez. Uygulamanızda ücretli ürün yerleşimleri varsa bunların yerel yasalara uygun olduğundan emin olun.

Google Play dışında uygulama dağıtma

Uygulamalarınızı yalnızca Google Play üzerinden değil, başka kanallardan da dağıtabilirsiniz. Mağazada yayınlanan sürümün, tüm Google Play politikalarına uyması gerektiğini unutmayın.

Faydalı bağlantılar


 1. Geliştirici Dağıtım Sözleşmesi'nin yürürlüğe girme zamanı 

5 Ödeme

Ödemeniz banka hesabınıza ödeme profilinizle eşleşen para biriminde yapılır. Ödeme para birimini seçemez veya Google hesabınız ya da bulunduğunuz ülkedeki banka hesabınızla ilişkilendirilen para birimi dışındaki bir para biriminde ödeme alamazsınız.

Hesabınızın Siparişler sayfasında, alıcının hangi para birimiyle ödeme yaptığını görürsünüz. Siparişin para birimi, ödeme profilinizle eşleşmezse Google, söz konusu tutarı sizin para biriminize çevirir. Yerel para birimlerinde yapılan siparişlerin ödemesinde normal ödeme planınız izlenir.

Döviz kurları

Google, siparişin verildiği sıradaki döviz kurunu kullanır. Her bir uygulamaya ait sipariş makbuzunuzda döviz kurunu görebilirsiniz.

Geri ödemeler

Geri ödemeler, siparişin para birimiyle yapılır. Döviz kurundaki değişiklikler, geri ödenecek tutarı etkilemez. Ayrıca, ters ibrazlar için ödeme profilinize uygulanan tüm ücretlendirmeler, siparişin verildiği sırada geçerli olan döviz kuru üzerinden hesaplanarak uygulanır.

Daha fazla bilgi için geri ödemeler ve iptaller sayfasını inceleyin.

Yerel para birimi desteği

Google, uygulamanızı zaten dağıttığınız bir ülkede alıcılar için yeni bir para birimini desteklemeye başladığında, uygulamanızın varsayılan fiyatına, mevcut döviz kuruna ve bölgeyle alakalı fiyatlandırma modellerine göre otomatik olarak bir fiyat oluştururuz.

Uygulamanızın fiyatlarını, uygulamanın Fiyatlandırma ve Dağıtım sayfasından inceleyebilirsiniz.