Uygulamanızın yerelleştirilmiş sürümünün ABD'de başarılı olmasını sağlama

ABD'de daha fazla kullanıcıya erişmek için en iyi uygulamalarla ilgili ipuçlarını ve yerelleştirme stratejilerini öğrenin

ABD, uygulamalardan en yüksek gelirin elde edildiği ülkelerden biridir. Şubat 2019 itibarıyla nüfusun %96'sı cep telefonu kullanıcısıdır ve bu kullanıcıların %81'i akıllı telefon sahibidir. Gelecekte 5G ağlar yaygınlaşacak olsa da şu anda hem ön ödemeli hem de sonradan ödemeli (aylık faturalandırma) planlarda 4G kullanılmaktadır.1

1 Popüler oyun ve uygulama kategorileri

Oyunlar - en popüler türler

ABD mobil oyun pazarı milyarlarca dolar değerindedir. Öyle ki, 200 milyon oyun tutkunuyla dünya çapında en büyük 3 mobil oyun pazarından biri ve tüketicilerin yaptığı harcamalar açısından en büyük ikinci pazardır.1

ABD'deki en popüler oyun türleri, arada sırada oynayanlardan tutkulu oyunculara kadar geniş bir kullanıcı kitlesini kapsar:2

 • Kumarhane ve Kağıt (ör. kart savaşları, slot makineleri, poker)
 • Strateji ve Simülasyon (ör. PvP, battle royale)
 • Basit (ör. 3'lü eşleşme, balon patlatma, hızlı tıklama)
 • Aksiyon ve Macera (ör. nişancılık, dövüş, MOBA)

ABD'de birçok farklı oyun trendi gözlemlenebilir ve bu trendlerin her biri pazarın mevcut durumundaki çeşitlilik ve yenilik düzeyini yansıtmaktadır:

 • Mobil cihazlarda, güçlü donanımlar ve grafik özellikler sayesinde "konsol kalitesinde" oyunlar oynanabilmektedir
 • E-spor oyunları oynamak ve yayınlamak, Asya'da daha yaygın olsa da ABD'de de giderek daha fazla ilgi görmektedir
 • Geliştiriciler para kazanma kanallarını çeşitlendirmek için reklam, UİSA ve abonelik seçeneklerinin karışımlarıyla denemeler yapmaktadır
 • Oyun geliştiriciler, bilinen türleri yeni bir melez türde birleştirdikleri "tür birleştirme" yöntemiyle pazara yenilik kazandırmaktadır

Uygulamalar - en popüler türler

ABD'deki popüler uygulama türlerinin bazıları aşağıdakilerle ilgilidir:

 • Verimlilik (ör. online depolama alanı, belge düzenleme)
 • Arkadaşlık (ör. uyum, ilişkiler kurma)
 • Video eğlence (ör. film, TV yayını)
 • Müzik (ör. müzik yayını, müzik prodüksiyonu)

ABD'de çoğunlukla en iyi performans gösteren kategorilerden bazıları iletişim ve sosyal ağ, web tarayıcı, yardımcı yazılımlar ve araçlar, eğlence ve alışveriştir.3 2018'de ABD'li kullanıcılar her gün neredeyse ortalama 3 saatlerini mobil oyunlarda geçirmiştir.

ABD'deki diğer yaygın uygulama trendlerinden bazıları şunlardır:

Z Kuşağı, 2018'de daha yaşlı demografiye göre oyun dışı uygulamalarda %30 daha yüksek etkileşim göstermiştir.[Kaynak]

Bu veriden, özellikleri tasarlarken farklı kuşakların ürününüzü nasıl kullanıp yorumlayacağını düşünmeniz ve yerelleştirme yaparken kullanıcı kimlikleri konusunda varsayımda bulunmamanız gerektiği sonucuna varılabilir.

ABD, tutarlı bir şekilde yüksek seyreden yıllık yükleme sayılarıyla olgun bir pazar olsa da büyüme yavaşlamış durumdadır.

[Kaynak] Hazır uygulamalar yükleme sayılarını, dönüşüm oranını, etkileşimi ve erişimi artırmaya yardımcı olacak bir yöntem olarak giderek daha popüler hale gelmektedir. Ayrıca, bu uygulamaların seyahat/yerel, e-ticaret ve medya gibi birçok kategoride başarıları kanıtlanmıştır.

2 Fiyatlandırma

Play Store'daki ücretli uygulama ve oyunların fiyatları 0,99 ABD doları ile 400,00 ABD doları arasında değişmektedir1 ancak genellikle 0,99 ABD doları ile 4,99 ABD doları arasında fiyatlandırılmaktadır. Ücretli oyunlar ve uygulama içi satın almaların (UİSA) fiyatlarını tüketiciler açısından daha çekici hale getirmek için fiyatlar tam sayı rakamlara yuvarlanmak yerine çoğunlukla "0,x9" sent olarak belirlenir (ör. 3,00 ABD doları yerine 2,99 ABD doları).

Resim alternatif metni

ABD'de birçok uygulama ve oyun ücretsiz olarak indirilip oynanabilir ancak kullanıcıların premium içerikleri veya özellikleri açmaları için uygulama içi satın almalar sunulur.

Abonelikler, uygulamaların ve oyunların uygulama içi satın alma gelirini destekleme ve kitleyi elde tutma yöntemi olarak popüler hale gelmektedir. Oyununuz veya uygulamanız için haftalık, aylık ya da yıllık abonelik yenileme yöntemini değerlendirin. Ayrıca, ücretsiz denemeler ve promosyonlu fiyatların kullanıcıları abonelik teklifinizi incelemeye ve kendileri için doğru tercihi keşfetmeye teşvik ettiğini unutmayın.

ABD'de demografi ve gelir düzeylerinde büyük bir çeşitlilik söz konusudur. Bu nedenle, uygulama içi satın alma veya abonelik fiyatlarını belirlerken bu çeşitliliği mutlaka hesaba katın. Yalnızca büyük şehirlerdeki gelir düzeyini değerlendirirseniz ya da ülke genelindeki ortalamayı kullanırsanız potansiyel kullanıcıların bütçesini aşabilirsiniz.

Ödeme şekilleri

ABD'li kullanıcılar ödeme şekli olarak kredi kartını tercih etmektedir ancak banka kartı, hediye kartı, operatör faturalandırması ve promosyon kodu seçenekleri de mevcuttur.2

3 Cihaz optimizasyonu

ABD'de yüksek teknoloji ürünü olanlardan daha az gelişmiş olanlara uzanan büyük bir cihaz çeşitliliği vardır. Ayrıca, giriş seviyesi cihazlar ya da 1 GB veya daha az RAM'e sahip cihazlar açısından en büyük ikinci pazardır. Bu nedenle, APK'nizin boyutunu düşürmeye çalışın. Geliştiriciler, 100 MB üzerindeki her 6 MB için yükleme dönüşümünde %1 düşüşe tanıklık etmektedir. Büyük ikincil indirmeler de özellikle basit türlerde, oyuncuların oyunları kullanmayı erken bırakmasına yol açabilir.

Veri konusuna değinmek gerekirse birçok operatör, sınırsız veri planları sunmaktadır. Bu planlarda belirli bir veri kullanım eşiğinde veri hızında azaltma uygulanır. Ancak yine de veri kullanımını olabildiği kadar minimum düzeye indirmeye çalışmanız gerekir.

4 Çeviri

ABD'li tüketiciler, uygulama veya oyuna uygun olduğu sürece resmi ve rahat tonlara genellikle sıcak yaklaşmaktadır. Ancak çeviride modası geçmiş veya tuhaf İngilizce sözcükler kullanmaktan kaçının. Argo veya günlük dildeki ifadeler genellikle anlam kaybına yol açtığından bu tür ifadelere dikkat edin.

Uygulama veya oyununuzun adını Amerikan İngilizcesine çevirirken doğrudan makine çevirisi kullanmayın. Bu çözümler, potansiyel kullanıcılara geniş bir bağlam sunsa da kullanılmaları durumunda uygulamanız ya da oyununuzun geri kalan bölümlerinin iyi çevrilmediği izlenimini verebilir. Uygulamanızın adı çevrildiğinde anlamlı bir sonuç ortaya çıkmıyorsa uygulamanın sunduklarını açıklamaya yardımcı olacak bir alt başlık eklemenizi öneririz.

Örneğin, Hintçe "Dil Mil", "Kalplerin Buluşması" anlamına gelmektedir. "Dil Mil", ABD kullanıcılarına anlamsız geleceği için geliştirici, uygulamanın amacını açıklayacak bir alt başlık kullanmaktadır.

Resim alternatif metni

5 Kültürel uyarlama

ABD'nin çok kültürlü yapısı ve geniş kapsamlı internet kullanımı, ABD'lilerin Japonca RPG, yabancı film ve animasyon ile Güney Kore K-pop müzik gibi içeriklere daha açık olması anlamına geliyor.

ABD'de birincil dil İngilizcedir. Ancak ABD'nin İspanyolca konuşan nüfus açısından en büyük ikinci ülke olması göz önüne alındığında İspanyolcaya çeviriyle ciddi avantajlar elde edilebilir.1

Katılım ve kültürel çeşitlilik de pazarlama açısından dikkate alınması gereken önemli hususlardandır. ABD'deki önemli kültürel tatiller ve etkinlikler arasında Oktoberfest2, Ay Yeni Yılı3, Diwali4, Onur Yürüyüşü5, Kadınlar Yürüyüşü6 ve Hicri Yılbaşı7 yer alır. Bu mevsimsel etkinlikleri 4P'nize uygun şekilde entegre ederek uygulamanız veya oyununuzun ABD pazarında daha ilgi çekici olmasını sağlayın.

Aşağıda görebileceğiniz gibi Best Fiends, Ay Yeni Yılı'nı görüntüyle kutladı.

Resim alternatif metni

Birçok uygulama ve oyun geliştirici, ABD'deki en çok alışveriş yapılan mevsimsel tatillerde de öne çıkmaktadır. Örneğin, Şükran Günü'nden sonraki gün olan Black Friday, yılın en çok alışveriş yapılan günüdür. İkinci sırada ise Cyber Monday yer alır. Tüketiciler, İşçi Bayramı ve Anma Günü'nde de indirim beklentisi içindedir. Bu nedenle, bu günlerde fırsatlar sunmak sizin için avantajlı bir seçenek olabilir.

Örneğin bir geliştirici, normal koşullarda minimum aylık fiyatı 8,99 ABD doları olan bir aboneliği Black Friday'e özel fırsat kapsamında 3 ay boyunca ayda yalnızca 2,99 ABD doları karşılığında sunmayı seçti.

6 Kullanıcı edinme

Sosyal medya, mikro blog platformları ve YouTube'daki sosyal medyada etkisi yüksek kullanıcılar (influencer'lar) genellikle markalardan ödeme alarak markaların ürünlerini veya hizmetlerini tanıtır. Bu tür kullanıcılar, sizin de uygulamanızı ya da oyununuzu tanıtmanıza yardımcı olabilir.

TV reklamlarının, çoğu uygulama geliştirici için çok pahalı olmasını göz önüne alarak mobil reklam kullanmayı da düşünebilirsiniz. Mobil reklamlar şu anda dijital reklam harcamasının %40'ını oluşturuyor ve yakın zamanda masaüstü reklam harcamasını geçecek.1