Uygulamanızın yerelleştirilmiş sürümünün Birleşik Krallık'ta başarılı olmasını sağlama

Birleşik Krallık'ta daha fazla kullanıcıya ulaşmak için en iyi uygulamaları ve uygulama yerelleştirme stratejilerini öğrenin

Akıllı telefon kullanım oranının ve hane gelirlerinin nispeten yüksek olduğu Birleşik Krallık, birçok oyun ve uygulama geliştiricisi için en önemli pazarlardan biridir. Gerçekten de tüketicilerin en çok oyun harcaması yaptığı ülkeler arasındaki yerini hiç kaybetmemiştir. Ülkedeki tüm erkek ve kadınların neredeyse yarısı mobil cihazlarında oyun oynamaktadır. Uygulamanızı veya oyununuzu İngilizceye çevirtmenin ekstra getirisi, bu durumda ürününüzü dünyadaki diğer İngilizce konuşan pazarlara da yaymak için hazır olacak olmanızdır.

1 Popüler oyun ve uygulama kategorileri

Oyunlar – en popüler türler

Strateji oyunları Birleşik Krallık'ta son derece popüler olup devamlı olarak listelerin üst sıralarında yer almaktadır. "Match 3" gibi basit oyunlar da büyük rağbet görmektedir. Ayrıca, rol yapma ve bulmaca oyunlarının popülaritesi de bazı ilginç karmalar oluşturmuştur.

Uygulamalar – en popüler türler

İletişim uygulamaları Birleşik Krallık'ta popüler olsa da kullanıcılar en çok zamanı sosyal medya uygulamalarında geçirmektedir. Fotoğrafçılık, alışveriş ve arkadaşlık uygulamalarında da hareketlilik yoğundur.

2 Fiyatlandırma

Para birimi

Birleşik Krallık'ın resmi para birimi İngiliz sterlinidir (GBP). İngilizcede Pound Sterling, British Pound, Sterling, Pound veya quid (gayriresmi) olarak bilinir. 1 İngiliz sterlini (£) 100 peniye (p) eş değerdir.

Para birimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar

Olması Gereken Olmaması Gereken
£5
£10.99 £10,99 (virgül kullanmayın)
5p (pence) p5

Oyununuz, uygulamanız veya uygulama içi mağazanızın tamamında daima "£" simgesini kullanın. Birçok geliştirici yanlışlıkla fiyatları Euro (€) veya Dolar ($) cinsinden göstermektedir.

Örnek: Uygulama içi satın alma işlemlerinin ABD Dolarına karşılık gelen $ simgesiyle listelenmesi

Kaynak: Angry Birds Evolution, Rovio Entertainment Corporation
Kaynak: Angry Birds Evolution, Rovio Entertainment Corporation

Örnek: Uygulama içi satın alma işlemlerinin doğru yerel fiyatlarla listelenmesi

Kaynak: Angry Birds Evolution, Rovio Entertainment Corporation
Kaynak: Angry Birds Evolution, Rovio Entertainment Corporation

3 Harf çevirisi

ABD ve Birleşik Krallık'ta yazım, noktalama, fiyatlandırma, tarih biçimleri, ölçü birimleri, terminoloji vb. konularda var olan ince farklılıklara dikkat edin. Her iki pazarda da kullanılacak uygulamalar veya oyunlar üzerinde çalışırken kullanıcılara İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi seçeneklerini sunun.1

Bağlam İngiliz İngilizcesi Amerikan İngilizcesi
İngiliz İngilizcesinde "our" ile biten kelimeler Amerikan İngilizcesinde genellikle "or" ile biter Colour
Flavour
Humour
Color
Flavor
Humor
İngiliz İngilizcesinde "yse" ile biten fiiller Amerikan İngilizcesinde her zaman "yze" ile yazılır Analyse
Breathalyse
Paralyse
Analyze
Breathalyze
Paralyze
İngiliz İngilizcesi yazımında, bir sesli harf ve "L" ile biten fiillerde iki "L" kullanılır.
Amerikan İngilizcesinde iki "L" kullanılmaz Travelling
Travelled
Traveller
Traveling
Traveled
Traveler
İngiliz İngilizcesinde sonu "ize" veya "ise" şeklinde yazılabilen fiiller, Amerikan İngilizcesinde her zaman "ize" şeklinde bitirilir Apologize veya Apologise
Organize veya Organise
Recognize veya Recognise
Apologize
Organize
Recognize
İngiliz İngilizcesinde çift sesliler "ae" veya "oe" ile yazılan kelimeler, Amerikan İngilizcesinde daha çok "e" ile yazılır, ancak bu kuralın istisnaları vardır.
Örneğin, "archaeology" İngiliz İngilizcesinde olduğu gibi yazılır, ancak "archeology" ABD'de kabul edilebilir olmasına rağmen Birleşik Krallık'ta yanlış sayılır. Leukaemia
Manoeuvre
Oestrogen
Leukemia
Maneuver
Estrogen
İngiliz İngilizcesinde "ence" ile biten bazı isimler, Amerikan İngilizcesinde "ense" şeklinde yazılır Defence
Licence
Offence
Defense
License
Offense
İngiliz İngilizcesinde "ogue" ile biten bazı isimler, Amerikan İngilizcesinde "og" ya da "ogue" şeklinde biter Analogue
Catalogue
Dialogue
Analog veya Analogue
Catalog veya Catalogue
Dialog veya Dialogue

4 Kültürel uyarlama

İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi hemen hemen aynı olmalarına rağmen, kültür söz konusu olduğunda önemli farklılıklar vardır. Örneğin, Birleşik Krallık'ta Şükran Günü kutlanmaz. Dolayısıyla, büyük sezon kampanyanızı bu ülkede aynen kullanmak muhtemelen hedefi bulmayan bir girişim olacaktır.

Müzik, TV ve sporla ilgili trendler de epey farklıdır. Komedi bu duruma iyi bir örnektir. "The Office" dizisinin Birleşik Krallık versiyonu, ABD'li izleyicilere hitap etmesi için çok farklı bir tarzda yeniden çekilmiştir.

Bir spor dalı olarak futbol, Birleşik Krallık'ta "football" şeklinde adlandırılırken ABD'de "soccer" olarak bilinir, çünkü "American football" (Amerikan futbolu) tamamen farklı bir spordur. Aşağıda, oyun ya da uygulamanızın adını Birleşik Krallık'a ve küresel pazarlara nasıl uyarlayacağınıza ilişkin iyi bir örnek sunulmuştur:

Kaynak: Top Eleven 2020, Nordeus
Kaynak: Top Eleven 2020, Nordeus

Birleşik Krallık hakkındaki diğer bir yanlış anlaşılma, onun tek bir ülkeden oluştuğu veya Kıta Avrupası'nın bir parçası olduğu düşüncesidir. Gerçekte, Birleşik Krallık dört ülkeden oluşur: İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda.

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı1

Bayrak

Image alt text

Sporla ilgili uygulama veya oyunlar geliştirirken buna özellikle dikkat edilmelidir. Ülke, Formula 1 gibi bazı sporlarda Britanya bayrağı altında mücadele ederken, Futbol gibi başka spor dallarında ise 4 kurucu ülke bayrağından biri altında katılım sağlanır.

Son bir hatırlatma: Britanya Adaları, Man Adası ve İrlanda gibi başka adaları da kapsar. İrlanda Cumhuriyeti adıyla da bilinen İrlanda, ayrı bir ülkedir.2

5 Mobil uygulama için kullanıcı edinme stratejisi

Batı Avrupa'nın en büyük dijital reklam ve e-ticaret pazarlarından biri olan Birleşik Krallık'ta yeni kullanıcılara ulaşmanın ve bu kullanıcılarla etkileşimde bulunmanın birçok yolu vardır. Örneğin, ülke Avrupa'da sosyal medyanın en çok kullanıldığı 5 pazardan biridir. Bu durum, sosyal medya platformları üzerinden viral pazarlamayı özellikle etkili bir yol haline getirmektedir. Birleşik Krallık aynı zamanda dünyadaki en yüksek YouTube tüketim oranlarından birine sahiptir.