Uygulamanızın yerelleştirilmiş sürümünün Meksika'da başarılı olmasını sağlama

Meksika'da daha fazla kullanıcıya ulaşmak için en iyi uygulamaları ve uygulama yerelleştirme stratejilerini öğrenin

130 milyon kişinin yaşadığı Meksika, dünyanın en yüksek nüfuslu 10 ülkesinden biri. Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan başkent Mexico City, Meksika nüfusunun hemen hemen %20'sine ev sahipliği yapıyor.

Meksika'da ortalama gelir yaklaşık 18.000 ABD doları. Ülke, işletmeler için de mükemmel bir ortam sunuyor: Nüfusun yaklaşık %45'i 25 yaşın altında ve kullanıma sunulan dijital hizmetlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Google Pay, kredi kartlarının yanı sıra hediye kartları, operatör faturalandırması ve PayPal gibi alternatif ödeme şekilleri sunuyor. Böylece daha fazla kullanıcı favori içeriklerini satın alabiliyor.

Şimdi, uygulamanızı veya oyununuzu Meksika pazarına açmak için doğru zamanın gelip gelmediğini belirlemenize yardımcı olacak 7 önemli etkeni yakından inceleyelim.

1 Popüler oyun ve uygulama kategorileri

Oyunlar

Geliştiriciler için en yüksek geliri sağlayan türler arasında genel olarak strateji, aksiyon, rol yapma oyunları (RYO) ve basit oyun türleri bulunuyor. Şu anda dikkate değer trendler arasında e-Sporların yükselişinin (Meksika bu tür oyunlarda dünyanın en büyük 4. kitlesini oluşturuyor) yanı sıra LiveOps ve etkinlik yerelleştirme gibi hizmet olarak sunulan oyunları ve mobil cihazlarda reklam yapmayı sayabiliriz.

Image alt text

Uygulamalar

Eğlence, arkadaşlık, eğitim ve sosyal uygulama kategorileri, indirme sayısı bakımından genellikle iyi performans gösteriyor. Uygulamalarla ilgili diğer trendler arasında artan abonelik kullanımı, finans teknolojisi girişimlerinin sayısındaki artış ve ürün teslimatına odaklanan uygulamalardaki ciddi yükseliş bulunuyor.

Image alt text

2 Fiyatlandırma

Meksika gibi pazarlarda UİSA (uygulama içi satın alma) işlemleri için minimum fiyat olan 1 ABD doları genellikle çok yüksek bulunuyor. Yaklaşık 5 Meksika pezosu gibi daha uygun bir tutar belirlemeyi tercih edebilirsiniz. Böylece fiyat noktasını yerelleştirerek, ödeyebilecekleri bir fiyat karşılığında daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Image alt text

Önerilen en iyi uygulamalardan bir diğeri de 'psikolojik fiyatlandırma' kullanmak, örneğin 9,99 veya 19 Meksika pezosu gibi fiyatlar belirlemektir. Ayrıca aşağıda gösterildiği gibi 'tek rakamlı fiyatlandırmadan' kesinlikle kaçınmanız gerekir.

Örnek: 'Tek rakamlı fiyatlandırma' Meksika'daki kullanıcıların uygulamanızı ya da oyununuzu satın almaktan vazgeçmesine neden olur.

Image alt text

Mobil uygulama abonelikleri, şu anda Google Play'de (Meksika) kullanılan en hızlı büyüyen iş modelidir. Bu yüzden uygulamanız veya oyununuz için bu yaklaşımı uygulamayı düşünebilirsiniz.

Son olarak, Google Play Meksika'da vergi dahil fiyatlandırmayı da destekler. Yani arama ve ayrıntı sayfalarında kullanıcılara gösterilen fiyatlar, ödeme sırasında ödenen tutarla eşit olmalıdır. Bu nedenle tüm vergilerin (KDV dahil) fiyata dahil olması gerekir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3 Cihaz optimizasyonu

Meksika'daki çoğu kullanıcı, en fazla 2 GB RAM'e sahip orta veya düşük teknolojili cihazlar kullanır. Bu sınırlı depolama alanı ve veri maliyeti, doğal olarak kullanıcıların APK boyutu konusunda temkinli davranmalarına yol açar. Bu nedenle, APK'nızın yükleme boyutunu uygulamalarda 40 MB, oyunlarda 65 MB altında tutmaya çalışın.

Unutulmaması gereken başka bir nokta da, kullanıcıların veriye erişiminin maliyetler ve ağ kapsamı nedeniyle sınırlı olabileceğidir. Bundan ötürü Meksika'daki birçok kullanıcı ağırlıklı olarak kablosuz bağlantı kullanır ve çevrimdışı içerikler sunan uygulamaları daha cazip bulur.

Uygulama deneyiminizi Meksika pazarı için optimize etmenin diğer bir yolu da 'sıfırdan' başlatma sürenizi 5 saniye veya daha kısa tutmaktır. Böylece kullanıcılar uzun bekleme sürelerinden sıkıldıkları için uygulamanızdan ayrılmazlar veya uygulamayı cihazlarından kaldırmazlar.

4 Harf çevirisi

Farklı sözcükler ve telaffuzlar Meksikalı kullanıcılara yabancı geleceğinden, Arjantin veya İspanya İspanyolcası yerine Latin Amerika İspanyolcası kullanmanızı öneririz.

Meksika'daki iletişim stili genellikle olabildiğince resmiyetten uzaktır. Bu yüzden girişinizde, uygulama içeriğinizde ve pazarlama mesajınızda kullanıcılara hitap edeceğiniz zaman "usted" yerine daha samimi olan "tú" zamirini kullanabilirsiniz.

Mümkünse makine çevirisi veya kelimesi kelimesine çeviriler kullanmaktan kaçının. Makine çevirileri daha hızlı üretilir ancak yine de yeni içeriğin tamamının bir dil uzmanına kontrol ettirilmesi ve bağlamın doğruluğundan emin olmak için belirli ifadelerin yeniden yazılması gerekir.

Örnek: Burada "skin" (cilt) kelimesi tam olarak "insan cildi" anlamına gelen "pieles" olarak çevrilmiş. Doğru çeviri ise "tasarım" anlamına gelen "diseños" olmalı

Geliştirici: Mazari Games
Geliştirici: Mazari Games

5 Yazı tipi, düzen ve kullanıcı arayüzü

Latin Amerika İspanyolcasına çeviri yaparken yeni metin dizesi uzunluğunun tasarımınızı ve görüntünüzü etkilememesine dikkat edin. Çevrilen içeriğin kullanıcı arayüzüne sığdığından ve sade bir düzene sahip olduğundan emin olun. Metni sığdırmak için yazı tipi boyutunu düşürmekten kaçının. Aksi halde metin okunaksız hale gelebilir.

Örnek: Bir sonraki satıra taşan yeni çevrilmiş bir kelime ve düzeltilmiş hali

Geliştirici: nWay Inc.
Geliştirici: nWay Inc.

İspanyolcadaki aksanlı harflerin (á, é, í, ó, ú, ü, ñ) ve noktalama işaretlerinin (¿, ¡) hepsini destekleyen yazı tipleri kullanın. Aksanlı harflerde farklı yazı tipleri kullanılmamalıdır.

Örnek: Yazı tipinin ideal olmayan ve ideal kullanım şekillerinin karşılaştırması

"(C) 2019 MARVEL. (C)2019 NEXON Korea Corp. Tüm Hakları Saklıdır"
Geliştirici: NEXON Company
"(C) 2019 MARVEL. (C)2019 NEXON Korea Corp. Tüm Hakları Saklıdır" Geliştirici: NEXON Company

6 Kültürel uyarlama

Uygulamanızı kültürel ve sosyal normlara uyacak biçimde uyarlayarak Meksikalı kullanıcılara, tasarımı yaparken onların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzu gösterebilirsiniz. Ayrıca, siyasi veya tarihi olaylar gibi hassas konulardan ya da şiddet betimlemelerinden kaçının. Son olarak, Día de Muerto (Ölüler Günü) gibi Meksika kültüründe önemli rol oynayan mevsimsel olayları da dikkate alın.

Örnek: Etkinlikleri özelleştirmek ve tanıtmak için mevsimsel olayları kullanma.

Geliştirici: Supercell
Geliştirici: Supercell

7 Mobil uygulama için kullanıcı edinme stratejisi

Meksika'da yeni kullanıcılar edinmenin başlıca 3 yolu vardır.

Birincisi, uygulama yerelleştirme değerlendirmesini geçen geliştiriciler Google Play'de öne çıkanlar arasında yer alabilirler. Bu, çok yerel bir seviyede yapıldığında yeni kullanıcıların ilgisini çekmek için mükemmel bir yol olabilir.

İkincisi, geliştiriciler trafiği artırmak için reklamlardan ve derin bağlantılardan yararlanabilirler. Örneğin, sosyal medya ve YouTube bunu yapmanın popüler yolları arasında sayılabilir.

Son olarak, e-Spor gibi canlı etkinliklerde ve konferanslarda çevrimdışı reklam yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak dış mekan reklamları genellikle sadece sınırlı sayıda geliştirici ve sayısı gün geçtikçe artan eğitim uygulamaları tarafından kullanılmaktadır.

8 Kaynaklar

Dünya Bankası