Uygulamanızın yerelleştirilmiş sürümünün Almanya'da başarılı olmasını sağlama

Uygulamanızın Almanya'da daha fazla kullanıcıya ulaşıp başarılı olmasını sağlama

Birleşik Krallık'tan sonra, akıllı telefonların en çok kullanıldığı ülke Almanya. Diğer bir deyişle bu ülke, uygulamanız veya oyununuz için güçlü bir potansiyel fırsat sunuyor. Almanların yaklaşık %60'ı İngilizce okuyup yazabiliyor, ancak uygulamalar yerel dile çevrildiğinde genellikle çok daha büyük etki yapıyor.1

Almanya'nın kalabalık nüfusu içinde 66 milyon akıllı telefon kullanıcısı var. Dolayısıyla bu kişiler hem uygulamalar hem de oyunlar için hedef grupta.2 Ayrıca, en az 34 milyon3 Almanın konsol, bilgisayar, akıllı telefon veya diğer cihazlar gibi çeşitli oyun platformlarını kullandığı öngörülmekte ve bunların da 15 milyonu (bu sayı giderek artmaktadır) gerçek birer mobil oyun meraklısı olarak kabul edilebilir4. Bu nedenle, yerel ihtiyaçlara ve farklılıklara göre uyarlandıklarında uygulamaların ve oyunların başarı şansı artar. Bu düşünceden hareketle, Almanya'da başarılı olmanıza yardımcı olabilecek 6 temel faktöre bakalım.

1 Popüler oyun ve uygulama kategorileri

Oyunlar

Avrupa'nın en geniş oyun kitlesi Almanya'dadır. Popüler oyun türleri arasında, genellikle gün içindeki boş zamanlarda oynanan basit oyunlar ve ayrıca rekabet/strateji oyunları yer alıyor. Alman tüketiciler şans yerine beceriye dayalı oyunları tercih ediyor, ancak kumar tarzındaki oyunlar için de geniş bir pazar mevcut.

Her yıl 370.000'den fazla oyuncu, dünyadaki en büyük tüketici etkinliklerinden biri haline gelen, Köln'deki Gamescom'a1 katılıyor.

Uygulamalar

Almanya'daki kullanıcılar, mobil cihazlarında dijital içerik tüketmek için her gün birkaç saat harcıyor. En popüler kategorilerin başında sosyal medya ve mesajlaşma geliyor, onu arkadaş bulma, canlı oynatma ve eğlence izliyor. Müzik, spor, televizyon ve filmler ve ayrıca haber ve ulaşım uygulamaları da mobil de popüler.


  1. IGN 

2 Fiyatlandırma

Para birimi

Euro (€) Almanya'nın resmi para birimidir. Euro metal ve kağıt paraları her AB üyesi ülkede farklı tasarımlara sahip olsa da hepsi birbirinin yerine geçer ve aynı değere sahiptir.

Fiyatların nasıl gösterileceğine ilişkin resmi olarak belirlenmiş bir yol yoktur. Örneğin, 10,00€ veya 0,99€ ya da 99 sent veya 10,00€ şeklindeki gösterimlerin tümü kabul edilebilirdir. Çoğul şekli "euro" ve "sent"tir. Ancak, sent için bazı ülkelerde birkaç istisna söz konusudur. Günlük kullanımda sent "c" veya "ct" olarak yazılabilir.

Euro metal paralarını dijital olarak gösterirken, ulusal tasarımlar içeren yüz yerine "değer" belirtilen yüzü göstermek daha iyidir.

Image alt text

Ödeme şekilleri

Alman tüketiciler, dijital olan ve olmayan ödemelerin çoğu için PayPal veya Doğrudan Operatör Faturalandırması (cep telefonu faturalarına yansıtılır) yöntemlerini tercih eder. Üçüncü en popüler ödeme türü kredi kartıdır.

3 Harf çevirisi

Dil tarzı

Uygulamanıza veya oyununuza bağlı olarak, resmi veya resmi olmayan Almanca kullanmak arasında dikkatli bir seçim yapmanız gerekecektir.

Resmi Almanca daha kibardır, ancak eski ve mesafeli hissettirebilir ve hatta bu tarz kullanıcıları yanıltabilir. Resmi olmayan Almanca daha kişiseldir ve kültürel normlar değiştikçe giderek yayılmaktadır. Ancak, bazı kişiler için yine de kaba ve cüretkâr olabilir.

Daha ciddi bir tonu tercih eden bazı iş uygulamalarının dışında çoğunlukla resmi olmayan tarz kullanılmaktadır.

Almanca yazarken, kelimelerin genellikle kısaltılmamış ve ifadelerin çok belirgin olmasına dikkat edin. İstisnasız tüm fiiller, cins isimler ve özel isimler büyük harfle başlar.

Özellikle oyunlarda ve haber, spor veya arkadaş bulma gibi çok modern uygulamalarda sık sık başka dillerden kelimeler kullanılır. Bu kelimelerin çoğu İngilizce kökenlidir, ancak Fransızca ve Latince de yaygındır.

Bir kelime çok uzunsa, ortak geçmişe sahip İngilizce eşdeğerini arayın. Örneğin, "defense" (savunma) (‘Verteidigung’) yerine Latince türevi "Defensive" kullanılabilir.

4 Yazı tipi, düzen ve kullanıcı arayüzü

Metin dizesi uzunlukları

Bağlama ve koşullara bağlı olarak, Almanca çok kesin tanımlama özelliğine sahip net bir dildir ve bundan dolayı uzun cümleler ve hatta daha uzun kelimeler kullanılır. Anlamları kolayca kayabileceği için bunları kısaltmaktan kaçının.

Yazı tipleri

Standart bir Almanca yazı tipi olmadığından, uygulamanız, oyununuz veya hedef kitleniz için doğru olduğuna inandığınız bir yazı tipi seçmeniz gerekecektir. Ancak, bu yazı tipinin Almanca'daki Ä/ä, Ö/ö ve Ü/ü özel karakterlerini ("Umlaut") desteklediğinden emin olun. Bunlar Ae/ae, Oe/oe ve Ue/ue şeklinde de kullanılabilse de, yeterli önem veya dikkat verilmediği kanısını uyandıracağından bundan kaçınılmalıdır.

Image alt text

Seçtiğiniz yazı tipi, keskin bir s (sz) olarak okunan "ß" karakterini de desteklemelidir. Ancak bunun yerine çift s ("ss") kullanılması kabul edilebilirdir. Örneğin, ‘Faß’ (Fıçı) yerine "Fass".

5 Kültürel uyarlama

ABD, Japonya ve Rusya'dan gelen pop kültürü ve Avrupa'daki diğer komşularından yansıyan geleneksel etkiler Almanya'yı yoğun etkisi altına almıştır.

Bu nedenle, Almanlar yeni türlere, temalara ve konulara açık fikirlilikle yaklaşır. Ayrıca dil ve cinsel içerik konusunda da oldukça açıktırlar, ancak şiddete veya silah gösterilmesine karşı kesinlikle toleransları yoktur. Dil ve cinsel içeriğin başlığınızdaki yaş sınırı biraz daha yüksek olacaktır, şiddet ve silahlar ise her zaman 16 veya 18 yaşla sınırlandırılır.1

Kumar Almanya'da kesin düzenlemelere tabidir ve yalnızca devlete ait kumarhaneler gibi mekânlarda oynatılabilir. Bu noktada bir farkı açıklığa kavuşturmak gerekir. Bazı ülkelerde, kumar gibi görünen tamamen şansa dayalı veya kumarhanelere benzetilmiş oyunlar kumar olarak kabul edilir. Almanya'da ise, para kazanmak söz konusu olmayan oyunlar kumar olarak kabul edilmez.

6 Kullanıcı edinme

Almanya'daki YouTube ve sosyal medya tüketimi dünyadaki en yükseklerden biri ve birçok uygulama ve oyun geliştiricisi bu platformları hedef kullanıcılarına başarıyla ulaşıp onlarla etkileşimde bulunmak için kullanıyor.