Zervant, Google sayesinde uluslararası kullanıcı tabanını bir yılda %200 genişletti

Farklı Google araçları kombinasyonunun Zervant'ın başarısına nasıl katkı sağladığını öğrenin

Hedefler

  • Uluslararası büyüme elde etmek
  • Global kullanıcı tabanını hızla genişletmek

Yaklaşım

  • Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, yeniden pazarlama, Dinamik Arama Ağı Reklamları ve Gmail Sponsorlu Reklamlar için Google Ads'i kullanmak
  • Farklı pazarlar hakkında analizlere ulaşmak ve odak noktasını keskinleştirmek için Google Analytics, Tüketici Barometresi ve Google Trendler'den yararlanmak

Sonuçlar

  • Hızlı bir şekilde tek pazardan yedi pazara yayıldılar
  • Kullanıcı tabanı 12 ayda üç katına çıktı
  • Tüm site trafiğinin %70'i Arama Ağı'ndan geliyor

Faturalandırma yazılımı şirketi Zervant, küçük işletmelerin her biçimde dijital fatura oluşturmalarına ve göndermelerine yardımcı oluyor. Merkezi Finlandiya olan şirket uluslararası kullanıcı tabanını genişletmeye odaklanıyor. Google'ın, uluslararası büyüme hedeflerine ulaşmada Zervant'a nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

Sadece 5,5 milyon kişinin yaşadığı bir ülkede kurulu bir işletme olan Zervant'ın ana stratejisi başından beri dünyaya açılmak ve global bir işletmeye dönüşmekti. Uluslararası kullanıcılar kazanmaya odaklanarak çok kısa bir süre içerisinde tek pazardan yedi pazara yayıldı.

CEO Mattias Hansson, "Finlandiya'nın küçük bir ülke olduğunu ve çok küçük bir pazardan gelindiğinde dünyaya açılmanın şart olduğunu" belirtiyor ve ekliyor: "İsveç'ten başlayarak belirli pazarlar seçtik ve ardından aynı ürünle birden fazla pazara hizmet sunmanın mümkün olduğu Orta Avrupa'ya yayıldık."

Google Ads paha biçilemez katkılarıyla, bu hızlı global büyümeyi yakalamamızda kilit rol oynadı. Zervant; arama ağı, görüntülü reklam ağı, yeniden pazarlama, Dinamik Arama Ağı Reklamları ve Gmail Sponsorlu Reklamlar için Google Ads'i kullanıyor. Pazarlama Müdürü Matias Vahtola, sonuçların her şeyi açıkça gösterdiğini söylüyor ve ekliyor: "Kullanıcı sayımızı bir yılda üçe katlayarak 30.000'den 100.000'in üzerine çıkarmayı başardık. Bu başarının büyük kısmını Google Arama'ya borçluyuz. İhtiyaç duyduğumuz büyümeye bu şekilde ulaşabildiğimizi fark ettik. Sonuçları hemen görebiliyor ve her şeyi ölçebiliyorsunuz."

Ayrıca Zervant'ın pazarlama faaliyetlerinin ölçeklendirilmesindeki en etkili kanalın da Google Ads olduğu görüldü. Bu nedenle şirket, artık pazarlama bütçesinin yaklaşık %70'ini Google Ads'e ayırıyor ve bu yatırımın odak noktasının yaklaşık %80'ini uluslararası pazarlar oluşturuyor. "Pazarın durumu göz önüne alındığında, son derece hızlı bir şekilde büyüyerek geliri ikiye veya üçe katlamak önem arz ediyor" diyen Hansson, sözlerine şöyle devam ediyor: "Çok sayıda farklı kanal denedik, ancak bizim segmentimizde tek işe yarayan internet."

Ancak, farklı pazarlar için farklı yaklaşımlar gerektiğinden, Zervant her pazara özel reklamlar sunmak için Google Analytics'ten yararlanıyor. Google Analytics, Zervant'a kullanıcıların sitelerinde neler yaptığına ilişkin değerli bilgiler sunuyor. Öte yandan, Tüketici Barometresi ve Google Trendler, tüketici davranışı ve ilgisini analiz etmelerine olanak tanıyor. Son olarak, A/B testi trafik yönlendirmek için en iyi yaklaşımları belirlemelerine yardımcı oluyor. Vahtola, "Hangi kaynakların kaliteli trafik sağladığını ve hangilerinin sağlamadığını bildiklerini" belirtiyor ve ekliyor: "Verilere bakarak iyi olan kaynaklara odaklanabiliyoruz."

Zervant'ın büyümeyle ilgili yüksek hedefleri, sonuçlara dikkatli bakılmadan elbette tutturulamazdı ve Google bu noktada gereken görünürlüğü kendilerine sunuyor. Vahtola, "Reklam tıklamasından dönüşüme ve yaşam boyu değere kadar her şeyi ölçtüklerini" söylüyor ve ekliyor: "Google'ın bize gerçekten iyi düzeyde görünürlük sağlıyor. Organik ve ücretli toplam trafiğimizin %70'inin Arama Ağı'ndan geldiğini görüyoruz ve bunun bize ne kadar gelir sağladığını da kolayca öğrenebiliyoruz."

Vahtola, "hizmetlerden mallara kadar satılan her şey için Google Ads platformunu kullanmanın mantıklı olduğunu" da ekliyor. "Tüm işletmeler, alabilecekleri sonuçları görmek için kesinlikle test etmeye başlamalı."

"Kullanıcı sayımızı bir yılda üçe katlayarak 30.000'den 100.000'in üzerine çıkarmayı başardık. Bu başarının büyük kısmını Google Arama'ya borçluyuz." Matias Vahtola, Pazarlama Müdürü, Zervant