Yousician, Google'ın yardımıyla dünya çapında yetenekli müzisyenlere ulaşıyor

YouTube ve TrueView, Yousician'ın müzik keyfini tüm dünyaya yaşatmasına nasıl yardımcı oldu?

Hedefler

  • Enstrüman çalmakla ilgilenen ve İngilizce konuşan dünya çapında bir kitleye ulaşmak
  • Yousician'ı anlatmak için videolar kullanmak, marka bilinirliğinde ve yükleme sayısında artış sağlamak
  • Yousician'ın uluslararası kullanıcı tabanını genişletmek

Yaklaşım

  • TrueView Uygulama Tanıtımı kampanyalarını kullanarak dünya genelinde İngilizce konuşan kullanıcıları hedeflemek için YouTube reklamlarından yararlandı
  • En iyi hedefleme yöntemlerini bulmak için Google ile birlikte çalıştı
  • Sık test ve gözlemlerle reklam hedeflemesini iyileştirdi

Sonuçlar

  • YouTube reklamlarının yardımıyla 50'den fazla ülkeden müşteri kazandılar
  • Kampanyalarını dünya genelindeki kitlelere başarıyla uyarladılar
  • İlk altı ayda yalnızca %55 daha fazla yatırımla uygulamanın yüklenme sayısında %136 artış sağladılar
  • Uygulama iki yıl içinde 40 milyon defa indirildi

Finlandiya merkezli Yousician'ın hedefi, dünyanın her yanından enstrüman çalmak isteyen kişileri bulup yenilikçi bir müzik eğitim platformu ve mobil uygulamalar üzerinden pratik yapma konusunda motive etmek. Yousician, müzik enstrümanı öğrenmeyi mobil ve video ile tamamen etkileşimli bir deneyim haline getiriyor. Şirket, bu amaçla YouTube platformunu ve Google'ın Uygulama Tanıtımı için TrueView reklamlarını kullanarak bugüne kadar 50'den fazla ülkede müşteri kazandı.

Yousician ilk amiral gemisi ürününü 2014 yılında Windows için kullanıma sundu, bunu Android ve Apple için geliştirdikleri mobil uygulamalar takip etti. Mobil pazarlama stratejileri için Google ile birlikte çalışan Yousician, yalnızca iki yıl içinde her iki uygulama mağazasında da 40 milyonu aşan indirme sayısına ulaştı ve yalnızca ilk altı aylık süreçte yükleme sayısını dünya genelinde %136 artırdı.

Uygulama Tanıtımı için TrueView kampanyaları bu başarının elde edilmesinde temel rolü oynadı. Kullanıcı Edinme Yöneticisi Miika Kenttämies, "Hedefimiz bir enstrüman çalmayı öğrenmeye hevesli kişileri bulmak ve çalışmalarını sürdürerek daha iyi bir müzisyen olma motivasyonlarını kaybetmemelerini sağlamak," diyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor: “Uygulama Tanıtımı kampanyaları bu kullanıcıları etkileşim kurmaya en yakın oldukları anlarda mobil cihazlarında gezinirken bulmanın harika bir yolu."

Yousician'ın ne işe yaradığı en çok gözle görüldüğünde ilgi çekiyor. Şirket, bu nedenle Uygulama Tanıtımı için TrueView kampanyalarını YouTube'da çokça kullandı. Miika, "Yousician'ın nasıl çalıştığını statik bir banner üzerinde açıklamak, videoda açıklamaktan çok daha zor. “Video, Yousician ile neler yapılabileceğini saniyeler içinde anlatmak için ideal yöntem, YouTube ise videoyu sergilemek için mükemmel bir platform."

Uygulamanın hem Android hem de iOS platformlarında indirilebilen ücretsiz bir sürümü olduğundan, Yousician başarısındaki temel metrik olarak premium aboneliklerindeki artışı belirledi. Kampanyaları sık test edip gözlemleyerek ve farklı mobil pazarlama mesajları için reklamların değişik versiyonlarını rotasyona alarak reklam hedefleme yeteneklerini geliştirdiler.

Reklamların kesinlikle doğru kitleleri hedeflemesi de gerekir. Yousician, TrueView reklamlarıyla yalnızca İngilizce konuşan uluslararası kitlelere özel en uygun yerleşimlerde reklam yayınlamakla kalmadı, bu reklamların yalnızca onları görmek isteyen kullanıcılara gösterilmesini de sağladı.

YouTube'dan elde ettikleri kampanya verileri de Yousician'ın uluslararası erişimini genişletmesinde temel rol oynadı. Bu verileri analiz etmeleri, pazarlama taktiklerini doğrulamalarını ve kullanıcı davranışlarını daha iyi anlamalarını sağladı. Bu sayede şirket olarak küresel piyasaya sunulan niş bir ürünün nasıl olması gerektiğine yönelik fikir sahibi oldu. Miika, "Bir uygulama geliştirici için kitlesinin kimlerden oluştuğunu anlamak çok önemlidir," diyor ve ekliyor: "Önemli olan yalnızca reklam yayınlamak değil, bu reklamı aynı zamanda doğru kişilerle buluşturmaktır."

İlk altı ay içinde yalnızca %55 maliyet artışıyla uygulama yükleme sayısında %136 artış eden Yousician'ın yaklaşımı kesinlikle meyvesini verdi. Şirketin şu anda dünya çapında 50'den fazla ülkede müşterileri bulunuyor. Şirketin CEO'su Chris Thur, Yousician'ın büyümesinde YouTube'un rolünün öneminden söz ediyor: "YouTube bizim için çok iyi sonuçlar verdi. İzleyiciler için ilgi çekici bir deneyim sunarken, bize de enstrüman çalmaya hevesli kişilere hikayemizi ulaştırabileceğimiz mükemmel bir yol sağlıyor.”

"Bir uygulama geliştirici için kitlesinin kimlerden oluştuğunu anlamak çok önemlidir. Önemli olan yalnızca reklam yayınlamak değil, bu reklamı aynı zamanda doğru kişilerle buluşturmaktır." Miika Kenttämies, Kullanıcı Edinme Yöneticisi, Yousician