Synerion'un iş gücü yönetimi çözümleri Google Ads ile yeni pazarlara açıldı

Synerion, Google yardımıyla yeni pazarlarda nasıl dikkat çekti?

Hedefler

 • Hedef pazarları daha iyi anlayarak kampanyalarının alaka düzeyini artırdılar
 • Markalarının kendi ülkeleri dışında tanınmasını sağladılar
 • Erişimlerini genişleterek Kuzey Amerika'ya açıldılar
 • İşletme uluslararası çapta büyüme sağladı

Yaklaşım

 • Hedef pazarların davranış modellerini araştırdılar
 • Kitle analizleri edinmek ve doğrudan kampanyalardan yararlanmak için Google Ads'i kullandılar
 • Web sitelerinin uluslararası sürümlerini yeni kitlelere uygun şekilde düzenlediler
 • Uluslararası arenada daha hızlı büyümek için bir Google İş Ortağı olan Search Engine People ile çalıştılar

Sonuçlar

 • ABD pazarında başarıyla yer edindiler
 • Satışlarında bir yılda %30 artış sağladılar
 • 3 ila 5 yıl içinde Kuzey Amerika gelirlerini ikiye katlamayı hedefliyorlar
 • Kanada dışında ABD, İsrail, Güney Afrika ve Avustralya'daki satışlarında artış sağladılar

Merkezi Kanada'da bulunan ve iş yönetim uzmanlarından oluşan Synerion, iki temel ürünü olan Agile Workforce ve Enterprise Workforce'un dünya çapında 7.000'den fazla kurulumunu gerçekleştirdi. Synerion'un karşılaştığı en büyük zorluk, yeni pazarlarda dikkat çekmekti. Bu zorluğun üstesinden gelmek için Google Ads'den yararlanan şirket, Kuzey Amerika pazarına başarıyla açıldı.

Genel merkezi Mississauga, Kanada'da olan ve Kuzey Amerika'da uzaktan satış temsilcileri bulunan Synerion, her ölçekten çok sayıda işletmenin İK ve devamsızlık yönetimi süreçlerini otomatikleştirerek çalışanların mesai ve devamsızlık sürelerini izleyen iş gücü yönetimi yazılımı ve teknoloji çözümleri satmaktadır.

Synerion, dünya çapında tüm işletmelerin çalışanları yönetmek için bazı ihtiyaçları olduğunu bildiğinden, iki temel ürününü (Agile Workforce ve Enterprise Workforce) uluslararası pazarlarda satabileceğinin farkındaydı. Karşısındaki en büyük zorluk kendi ülkeleri dışındaki yeni pazarlarda adını duyurabilmekti. Synerion Kuzey Amerika'nın Satış ve Pazarlama Direktörü Paolo Gilfillan, bu durumu "Ürün ve hizmetlerimizin kalitesi ile kapsamı konusunda bir şüphemiz yoktu. En büyük zorluk kitlelere ulaşmaktı." şeklinde ifade ediyor.

Synerion'un Kanada'da SEO, blog paylaşımları, sosyal medya kanalları ve Google Ads kampanyalarından oluşan güçlü bir dijital pazarlama stratejisi zaten vardı. Ancak, şirket 2011 yılı itibarıyla uluslararası pazarlara girmeye karar verdikten sonra Gilfillan, bu stratejiyi uluslararası pazarlarda da kullanabilmek için bazı düzenlemeler yapması gerektiğini fark etti. Synerion büyük oranda iç pazara odaklanmış olduğundan, uluslararası bilinirlik kazanmasının ardından bu yeni kitleye sunacakları bilgilerin de yerele özgü bir nitelik taşıması gerekiyordu.

Bu amaçla şirket, ABD pazarına girmeden önce farklı bölgelerdeki online arama modellerini değerlendirdi. Gilfillan, bu stratejileriyle ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor: "Anahtar kelime eşleme, yerel pazardaki ilgiye dair güçlü bir göstergedir. Aranan kelimeler her ülke pazarında birbirinden tamamen farklı olabilir." Her pazara özgü davranış modellerini araştıran Synerion, Kanada'da ve Kuzey Amerika'nın çeşitli bölgelerinde birbirinden farklı Google Ads kampanyaları uygulamaya başladı. Her bir kampanya ile farklı kitleler üzerinde nelerin işe yaradığına dair değerli analizler elde eden Synerion, kampanyalar üzerinde gerekli değişiklikleri yapma imkânı elde etti.

Şirket, Google Ads'den elde ettiği analiz sonuçlarından daha da fazla yararlanarak web sitelerinin uluslararası sürümlerini düzenledi. Gilfillan, "Dijital pazarlama bizim için her zaman bir öncelikti ancak yurt dışına açıldığımızda bir numaralı önceliğimiz haline geldi." diyor.

Uluslararası pazarlarda hızlı bir büyüme elde etmeyi hedefleyen Gilfillan, Google İş Ortaklarından biri olan Search Engine People ile çalışmaya başlayarak araştırma ve çevrimiçi kampanyalar geliştirme konusunda yardım aldı. Gilfillan, yaptıkları bu seçimi şu sözlerle açıklıyor: "İşletmelerin yalnızca dijital pazarlamada iyi olduğunu bildikleri 'herhangi biriyle' çalışması bir hata olabilir. Küçük işletmelerin erişebileceği çok sayıda profesyonel dijital medya ajansı var. Medya maliyetlerinizden ziyade hedeflerinize ve yatırımınızdan elde edeceğiniz getiriye odaklanan ajanslara yönelmelisiniz."

Synerion'un stratejisi oldukça başarılı oldu. Yalnızca bir yıl içinde ABD, İsrail, Güney Afrika ve Avustralya başta olmak üzere Kanada dışındaki satışlarını hiç olmadığı kadar yükselterek %30 satış artışı elde ettiler. Gilfillan, "Elde ettiğimiz yatırım getirisi inanılmazdı. Dijital medya yatırımlarımızı artırmaya devam edeceğiz." diyor. Bu başarı, önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde Kuzey Amerika'dan elde ettiği geliri ikiye katlamayı bekleyen şirketin, hedeflerine giden yolda ne kadar hızlı ilerleyeceğini belirledi.

Gilfillan, şirketin uluslararası pazarlara açılarak kaydettiği büyümeyi dijital pazarlama stratejilerine bağlıyor. Gilfillan şöyle diyor: "Dijital pazarlama, ihtiyacınız olan bilgi ve analizleri en uygun maliyetli şekilde elde etmenizi sağlayarak yeni bir pazara adapte olup gelirinizi hızla artırmanıza olanak tanır. Benim için pazarlama daha önceliklidir, satış bunun ardından gelir."

"Dijital pazarlama, ihtiyacınız olan analizleri en uygun maliyetli şekilde elde etmenizi sağlayarak yeni bir pazara adapte olup gelirinizi hızla artırmanıza olanak tanır." Paolo Gilfillan, Satış ve Pazarlama Direktörü, Synerion North America