Sefamerve, Google ile global pazarlara açılıyor

Türkiye'den beş bölgede elliden fazla ülkeye açılan Sefamerve'nin yolculuğu

Hedefler

  • Müşteri ihtiyaçlarını daha iyi anlayarak daha fazla doğru ürün sunmak
  • Daha kişisel bir müşteri deneyimi sağlamak
  • Operasyonel verimliliği artırmak

Yaklaşım

  • Her pazarda kullanıcı ihtiyaçlarını ve davranışlarını keşfedip analiz etti
  • Daha popüler, güvenilir ve yerel ödeme yöntemleri sundu
  • Google'ın uluslararası büyüme önerilerini uyguladı

Sonuçlar

  • %40 daha fazla dönüşüm
  • %20 daha fazla gelir
  • %26 daha az alışveriş sepetini terk etme
  • %140 yıldan yıla gelir artışı büyümesi

Online giyim perakendecisi olarak hizmet veren Türkiye merkezli Sefamerve, tesettür giyimi tercih eden kadınlar için tasarlanmış giysiler ve aksesuarlar satıyor. 2012'de Türkiye'de kurulan şirket şu anda Kuzey Afrika, Avrupa, Orta Doğu, İngiltere, Kuzey ve Güney Amerika genelinde 52 ülkeyi kapsayan beş bölgede faaliyet gösteriyor.

Zorluk

SefaMerve, faaliyet gösterdiği başlıca pazarlardaki kullanıcıların hangi ürün türlerini aradığını daha iyi anlamak istedi. Bu bilgileri edinen şirket, ürün yelpazesini daha doğru şekilde segmentlere ayırmayı ve müşterilere daha kişisel bir alışveriş deneyimi sunmayı başardı.

Bunun için işletmenin yerelleştirilmiş müşteri hizmetleri ve ödeme yöntemlerinin bulunduğu iyi bir destek yapısına da ihtiyacı vardı.

Sefamerve, uzun vadede daha iyi operasyonel verimlilik sağlayacak fırsatları keşfetmek için de kolları sıvadı.

Yaklaşım

Tüketici araştırması yapan ekip, doğru ürünlerin doğru müşterilere sunulduğundan emin olmak için elde ettiği bulgulardan yararlandı. Bu süreç, daha fazla segmentli ve özelleştirilmiş bir kullanıcı deneyiminin geliştirilmesini sağladı. Aynı zamanda yerelleştirme stratejilerine de yön verdi.

Sefamerve, müşteri hizmetleri tarafında Google ile iş birliği yaparak en son telekom ve çağrı merkezi teknolojilerinden yararlandı ve daha uygun maliyetli bir hizmet elde etti. Ekip ayrıca web sitesinde daha detaylı bir SSS bölümü geliştirip yayınlayarak müşteri hizmetlerinin kalitesini artırdı.

Ödemeler, işletmenin odaklandığı diğer temel noktalardan biriydi. Bu konuda da Google ile çalışan şirket, daha güvenli ve sağlam ödeme yöntemlerini kullanıma sundu. Bu yöntemler, daha kişisel ve güven verici bir ödeme deneyiminin sunulmasına da yardımcı oldu.

Sonuçlar

Google genel olarak Sefamerve'nin uluslararası pazar stratejisi uygulamasına, alışveriş yapan daha fazla kullanıcıya ulaşmasına ve pazarlara ilk baştan planlanandan çok daha hızlı şekilde girmelerine yardımcı oldu.

Sefamerve, yeni ödeme yöntemlerini kullanıma sunduktan sonraki iki ay içinde online işlem sayısında %20 artış gördü. Bu işlemlerin %40'ı yeni müşterilere aitti. Reddedilen ödeme oranları da %18 düştü ve bir önceki yıla göre şirketin gelir artışı oranı %140'ı buldu.

Sefamerve, Google ile kurduğu iş birliği sayesinde, operasyonel verimlilik puanını da yalnızca 12 hafta içinde %28'den %64'e çıkardı.

İşletme, sitesinde bir chatbot sunmayı planlıyor ve şu anda seçenekleri değerlendiriyor.

Sefamerve'nin Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Metin Okur, şu açıklamada bulunuyor: "Google'ın hizmetleri vizyonumuzu netleştirmemize kesinlikle yardımcı oldu." "Tüm uluslararası pazarlarımız için yeni stratejileri başarıyla oluşturduk ve bunları Google ile geliştireceğimiz için heyecan duyuyoruz."

"Artık çeşitli pazarlardaki müşterilerin özel ihtiyaçları hakkında daha net bir fikrimiz var. Google, bir süredir karşılaştığımız engellerin çoğunun ortadan kaldırılmasını sağladı." Mehmet Metin Okur, Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı, Sefamerve