PicsArt, gelirinin %90'ını Google AdMob'dan sağlıyor

Lider fotoğraf düzenleme uygulamasının global pazarlara açılmayı nasıl başardığını öğrenin

Hedefler

 • Zengin özelliklere sahip ücretsiz fotoğraf uygulaması oluşturma
 • Dağıtımını global pazara genişletme
 • İçerik güvenliğini ve uygunluğunu sağlama
 • Markaya bağlı bir müşteri tabanı oluşturma
 • Gelir hedeflerini destekleme
 • Reklam yayın ağının SDK'sında olabilecek tüm teknik hataları önleme

Yaklaşım

 • Mobil platform için zengin özellikler içeren “masaüstü benzeri” fotoğraf uygulaması geliştirdi
 • AdMob, özel uygulama içi reklam platformu olarak seçildi
 • Global pazara açıldı
 • Uygulamaya en düşük düzeyde müdahalede bulunan reklam deneyimi geliştirildi ve uygulama ücretsiz olarak sunulmaya devam etti

Sonuçlar

 • Uygulama Google Play'de 50 milyon kez indirildi
 • Gelirin %90'ı AdMob'dan sağlandı
 • %40'a yaklaşan tıklama oranları elde edildi
 • Android'de 1 numaralı fotoğraf uygulaması oldu
 • Aylık 6 milyonun üzerinde yeni indirme sayısıyla büyüme sürdürüldü
 • Reklamlarda pozitif kullanıcı deneyimi sağlandı
 • İndirme sayısı temel olarak kulaktan kulağa pazarlama ve kullanıcı bağlılığıyla artırıldı
 • Personel eklendi, ofisler yenilendi, artan gelir şirket büyümesine katkıda bulunacak şekilde yeniden yatırıma yönlendirildi

Ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamalarında lider bir isim olan PicsArt'ın işletme ve tescilli ofisleri California'da olsa da şu anda Ermenistan ve Rusya gibi çok uzak yerlerden sanatçıları, animasyon ressamlarını ve geliştirme ekiplerini kapsayan dünya çapında bir varlığa sahip. PicsArt'ın AdMob'u kullanarak uygulamasından nasıl para kazandığını ve işini başarılı bir şekilde global pazara nasıl taşıdığını öğrenin.

Global bir olguyu pazarlama

PicsArt, sektörde hayal kırıklığına neden olan önemli bir açıktan doğdu: Ücretsiz fotoğraf uygulamalarından hiçbirinde birden çok düzenleme seçeneği içeren zengin bir özellik seti sunulmuyordu. Uygulamadan para kazanmak için AdMob'u kullanan PicsArt, dünya genelinde tanınan bir isim haline geldi ve Google Play'de en iyi ilk 50 ücretsiz uygulama listesindeki yerini korumaya devam ediyor. Ayrıca, uygulama App Store ve Amazon.com gibi mağazalarda da sunuluyor. 50 milyonun üzerinde indirme sayısına ulaşan ve tüm uygulamaları günde 200.000'den fazla indirilen PicsArt'ın büyümesi daha yeni başladı. Google Play'de hakkında 700.000'in üzerinde yorum bulunan PicsArt, 4,7 düzeyinde ortalama puana sahip.

AdMob: global pazarda reklam yayınlamanın güvenli yolu

İçerik güvenliği sunan AdMob, PicsArt için doğru bir pazarlama çözümü oldu. Teknik ekip diğer reklam yayını ağları tarafından sağlanan filtreleri düzenlemeyi başardıysa da zaman zaman kumar veya arkadaşlık hizmetleriyle ilgili reklamlar gibi alakasız içerik beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabiliyordu. Bu, başlıca hedefi müşteri bağlılığını ve tüm yaş gruplarından üyelerin bulunduğu topluluğunu korumak olan PicsArt için kabul edilemez bir durumdu. PicsArt, AdMob'u kullanarak genç kitlelerinin uygunsuz içeriği görmesini önlemek için içeriği yaş uygunluğuna göre filtreleyebiliyor.

İkinci olarak, AdMob uygulamadaki doğal akışa minimum düzeyde müdahale edecek şekilde bir kullanıcı deneyimi yapılandırmayı kolaylaştırdı. Böyle bir deneyim sunmak, PicsArt'ın ulaşmak istediği hedeflerden biriydi. Yaklaşık 50 ekrandan yalnızca 4-5 ekranda AdMob banner reklamları sunuluyor. Ayrıca AdMob, reklamların yalnızca PicsArt'ın istediği zamanlarda yayınlandığından emin olmak için raporlama şeffaflığı da sunuyor. Buna ek olarak, PicsArt Google'a ve uyguladığı politikalara tamamen güveniyor.

Kazanç sağlayan bir gelir modeli

AdMob, PicsArt için %99'a yakın bir doluluk oranı ve düşük bin gösterim başına maliyet (eBGBM) sağlayarak herhangi bir sürprize yer vermeksizin istikrarlı gelir artışı için bir temel sunuyor. Reklamların tıklama oranları ortalama %37–39 düzeyinde istikrarlı bir yol izliyor. Ayrıca AdMob, teknik açıdan da sorunsuz bir işleyiş sağlayarak dünya genelinde muazzam çeşitlilikteki kitleye başarıyla ulaşılmasına olanak tanıyan global erişim imkânı sunuyor. Global düzeyde hedef kullanıcıları olan PicsArt için bu mükemmel bir hizmettir. Kurucu ortak ve CTO Artavazd Mehrabyan konuyla ilgili şunları söylüyor: "Diğer bazı reklam ağları özel olarak hedeflenen belirli coğrafi bölgelerde daha güçlü olabilir, ancak AdMob, kampanyaları global düzeyde muazzam genişlikte bir kullanıcı kitlesine sunarak bu farkı fazlasıyla kapatıyor."

"AdMob'dan elde ettiğimiz yaklaşık %90 oranındaki gelir düzeyi bizi çok memnun ediyor. Ayrıca kazanç sağlayan bir modelimiz var. Her gün diğer reklam ağlarından geçiş yapmamız için teklifler alıyoruz, ancak böyle bir şey söz konusu olamaz. Kullanıcılarımız ve işletmemiz, AdMob'un güvenilir tutarlılığını ve global erişimini sağlamayan herhangi bir yapıyı bünyemize alamayacağımız kadar kıymetlidir." Artavazd Mehrabyan, CTO and co-founder, PicsArt