NordVPN yeni ufuklara yelken açtı

Google'ın sağladığı yerelleştirme desteği sayesinde şirketin hedeflerine nasıl ulaştığını öğrenin

Hedefler

  • Γρήγορη και αποδοτική επέκταση σε νέες αγορές, με μια ποιοτική και αξιόπιστη υπηρεσία τοπικής προσαρμογής

Yaklaşım

  • Δημιούργησε μια συγχρονισμένη δομή υλοποίησης
  • Ξεκίνησε συγκρατημένα, με λίγες γλώσσες
  • Προσάρμοσε τοπικά πρώτα τις σελίδες προορισμού με την καλύτερη απόδοση
  • Έδωσε προτεραιότητα στις κορυφαίες χώρες από άποψη εσόδων και, στη συνέχεια, προχώρησε σταδιακά στις μικρότερες αγορές

Sonuçlar

  • Γρήγορη αύξηση των γλωσσών των ιστοτόπων της από 8 σε 17
  • Μέση αύξηση του ποσοστού μετατροπών κατά 20% σε όλες τις αγορές
  • Μέση μείωση 35% του κόστους ανά απόκτηση πελάτη

Η NordVPN ιδρύθηκε το 2012 από τέσσερις παιδικούς φίλους και πλέον εξυπηρετεί πάνω από ένα εκατομμύριο χρήστες παγκοσμίως. Είναι μια από τις πλέον έμπιστες εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφάλειας διαδικτύου και λύσεων VPN στον κόσμο. Οι βασικές της αγορές είναι η Αυστραλία, οι ΗΠΑ, το Ηνωμένο Βασίλειο, ο Καναδάς, η Γερμανία, η Γαλλία, η Ιταλία, η Πορτογαλία και οι σκανδιναβικές χώρες. Η αγορά-στόχος της είναι κυρίως οι χρήστες υπηρεσιών ασφάλειας διαδικτύου B2C (χρήστες ηλεκτρονικού εμπορίου, Wi-Fi, υπηρεσιών ροής) και οι ταξιδιώτες.

Yeni pazarlarda iş yapmak isteyen NordVPN'in önündeki en büyük zorluk, hızlı ve doğru bir şekilde yerelleştirilmiş içeriğin oluşturulmasıydı. Normalde şirket, hedeflediği ülkelerin ana dilini konuşan serbest çevirmenlerle çalışıyordu. Ancak bu çözümle süreç yavaş ilerliyordu ve şirket yalnızca sınırlı sayıda açılış sayfasını yönetebiliyordu.

Bu nedenle, NordVPN Kasım 2017'de Google yerelleştirme hizmetlerinden yararlanmaya başladı.

NordVPN Google yerelleştirme hizmetleriyle çalışmaya başladıktan sonra, web sitelerinin desteklediği dil sayısını kısa bir sürede sekizden on yediye çıkarmayı başardı. Bunu eskiye göre üç kat hızlı bir şekilde yapmış ve bu iş için içeriden personel görevlendirmelerine gerek kalmamıştı. Ayrıca, yalnızca İngilizce kullanılabilen uygulamalarını üç dile daha yerelleştirebildiler: Çince, Almanca ve İspanyolca.

Google, içeriğin daha iyi bir şekilde öncelik sırasına koyulması için yeni bir strateji geliştirilmesine de yardımcı oldu. NordVPN, Google Analytics'in sağladığı metriklerden yararlanarak, İngilizce içeriğin performansını pazar bazında gözden geçirdi ve yerel pazarlarda en iyi performans gösteren açılış sayfaları için içerik yerelleştirmeye öncelik verdi. Google yerelleştirme uzmanları, NordVPN kullanıcılarının daha az resmi bir içerik tarzını tercih ettiğine vurgu yaptı ve NordVPN'in, içeriğinin dili ve kültürü ne olursa olsun okuyan herkese yerel ve alakalı gelmesini sağlamasına olanak tanıdı.

NordVPN, Google yerelleştirme hizmetleri sayesinde tüm pazarlarda dönüşüm oranında ortalama %20 artış ölçtü. Arapça ve Türkçe gibi belirli bölge ve diller için dönüşüm oranlarında %50 seviyesinde sıçramalar gördüler.

Google Ads kampanyalarıyla desteklenen açılış sayfaları için elde edilen güçlü sonuçlarla, projenin tüm iş üzerinde olumlu etkisi oldu. Proje öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında, NordVPN hem Arama Ağı hem de Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları kapsamındaki Google Ads sonuçlarında artış gördü. Aynı zamanda Google Ads dönüşüm oranında artış ve edinme başına maliyette ortalama %35 azalma görülmesi, reklam harcamasının toplamdaki getirisinin etkileyici seviyelere ulaştığını ortaya koydu.

"Google yerelleştirme hizmetine güveniyoruz, çünkü kaliteden emin olmak için çeviriler son kontrol işleminden geçiriliyor. Hayallerimizdeki hizmet!” Marty P. Kamden, Pazarlama Müdürü