NordVPN yeni ufuklara yelken açtı

Google'ın sağladığı yerelleştirme desteği sayesinde şirketin hedeflerine nasıl ulaştığını öğrenin

Hedefler

  • Kaliteli ve güvenilir yerelleştirme hizmetiyle yeni pazarlara hızlı ve etkili giriş

Yaklaşım

  • Senkronize bir uygulama yapısı oluşturdular
  • Birkaç dille küçük bir başlangıç yaptılar
  • Öncelikle en iyi performans gösteren açılış sayfalarını yerelleştirdiler
  • En yüksek gelir sağlayan ülkelere öncelik verip ardından daha küçük pazarlara odaklandılar

Sonuçlar

  • Web sitelerinin desteklediği dil sayısını kısa sürede 8'den 17'ye çıkardılar
  • Tüm pazarlarda dönüşüm oranında ortalama %20 artış
  • Edinme başına maliyette ortalama %35 azalma

NordVPN, 2012 yılında dört çocukluk arkadaşı tarafından kuruldu ve şu anda dünya genelinde bir milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. Şirket, dünyanın en çok tercih edilen internet güvenliği ve VPN çözümü sağlayıcılarından biri. NordVPN'in ana pazarlarını, Avustralya, ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Portekiz ve İskandinavya oluşturuyor. Şirketin hedef pazarında çoğunlukla B2C internet güvenliği kullanıcıları (e-ticaret, kablosuz, akış hizmetleri kullanıcıları ve seyahat eden kullanıcılar) yer alıyor.

Yeni pazarlarda iş yapmak isteyen NordVPN'in önündeki en büyük zorluk, hızlı ve doğru bir şekilde yerelleştirilmiş içeriğin oluşturulmasıydı. Normalde şirket, hedeflediği ülkelerin ana dilini konuşan serbest çevirmenlerle çalışıyordu. Ancak bu çözümle süreç yavaş ilerliyordu ve şirket yalnızca sınırlı sayıda açılış sayfasını yönetebiliyordu.

Bu nedenle, NordVPN Kasım 2017'de Google yerelleştirme hizmetlerinden yararlanmaya başladı.

NordVPN Google yerelleştirme hizmetleriyle çalışmaya başladıktan sonra, web sitelerinin desteklediği dil sayısını kısa bir sürede sekizden on yediye çıkarmayı başardı. Bunu eskiye göre üç kat hızlı bir şekilde yapmış ve bu iş için içeriden personel görevlendirmelerine gerek kalmamıştı. Ayrıca, yalnızca İngilizce kullanılabilen uygulamalarını üç dile daha yerelleştirebildiler: Çince, Almanca ve İspanyolca.

Google, içeriğin daha iyi bir şekilde öncelik sırasına koyulması için yeni bir strateji geliştirilmesine de yardımcı oldu. NordVPN, Google Analytics'in sağladığı metriklerden yararlanarak, İngilizce içeriğin performansını pazar bazında gözden geçirdi ve yerel pazarlarda en iyi performans gösteren açılış sayfaları için içerik yerelleştirmeye öncelik verdi. Google yerelleştirme uzmanları, NordVPN kullanıcılarının daha az resmi bir içerik tarzını tercih ettiğine vurgu yaptı ve NordVPN'in, içeriğinin dili ve kültürü ne olursa olsun okuyan herkese yerel ve alakalı gelmesini sağlamasına olanak tanıdı.

NordVPN, Google yerelleştirme hizmetleri sayesinde tüm pazarlarda dönüşüm oranında ortalama %20 artış ölçtü. Arapça ve Türkçe gibi belirli bölge ve diller için dönüşüm oranlarında %50 seviyesinde sıçramalar gördüler.

Google Ads kampanyalarıyla desteklenen açılış sayfaları için elde edilen güçlü sonuçlarla, projenin tüm iş üzerinde olumlu etkisi oldu. Proje öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında, NordVPN hem Arama Ağı hem de Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları kapsamındaki Google Ads sonuçlarında artış gördü. Aynı zamanda Google Ads dönüşüm oranında artış ve edinme başına maliyette ortalama %35 azalma görülmesi, reklam harcamasının toplamdaki getirisinin etkileyici seviyelere ulaştığını ortaya koydu.

"Google yerelleştirme hizmetine güveniyoruz, çünkü kaliteden emin olmak için çeviriler son kontrol işleminden geçiriliyor. Hayallerimizdeki hizmet!” Marty P. Kamden, Pazarlama Müdürü