MYBO'nun yeni oyunlar geliştirmek ve indirme sayısını artırmak için AdMob'u nasıl kullandığını öğrenin

Hedefler

 • Popüler oyunlar kitaplığını büyütmek ve genişletmek
 • Kullanıcı deneyiminin kesintiye uğramamasını sağlamak
 • Elde edilen kazancı yeni oyun geliştirmeye aktarmak
 • Yüksek doluluk oranları sağlamak

Yaklaşım

 • AdMob'a yatırımını artırdı ve karşılığını fazlasıyla aldı
 • Rahatsız edici olmayan banner reklamlar kullanıldı
 • Oyunların sonundaki tam sayfa geçiş reklamlarına ağırlık verildi
 • Daha çok sayıda mükemmel, eğlenceli oyun tasarlandı

Sonuçlar

 • Oyunları dünya genelinde 10 milyon indirmeye ulaştı
 • Reklamlardan %75 kar sağladılar, bunun %90'ı AdMob'dan geldi
 • AdMob kazancı günde 200 Dolardan 1000 Dolara çıktı
 • "Bouncy Seed" için ilk iki haftada iki milyon indirme elde edildi ve 10.000 5 yıldızlı yorum alındı

MYBO LIMITED, mevcut oyunlarından para kazanmak ve yenilerini oluşturmak için fon sağlamak amacıyla AdMob'u kullanan bir oyun şirketi. Reklamlar MYBO'nun grup karının %75'ini oluşturuyor. AdMob'un bu gelire katkısı ise %90. Küçük bir şirket olarak kurulan MYOB'nin dünya genelindeki müşterilere ulaşacak kadar nasıl büyüdüğünü öğrenin.

Para Kazanmak mı İstiyorsunuz? Sorun değil

Lisede hobi olarak başlayan şey, MYBO LIMITED'ın kurucusu ve CEO'su Song Wei için kısa sürede ciddi bir oyun stüdyosuna dönüştü. En önemli hedefi kullanıcılara sıra dışı eğlence sağlayan oyunlar oluşturmak olan MYBO LIMITED dünyanın her yerinde tanınan ve benimsenen birinci sınıf bir mobil oyun geliştiricisi olmak için çabalıyor. Wei, "Starry Nuts"ı kullanıma sunduktan sonra günlük 200 Dolar olan AdMob gelirimiz 1000 Dolara çıktı,” diyor. "Tam bu sırada, AdMob'un rakiplerinden biri bize, bin gösterim başına maliyeti (eBGBM) AdMob'un sunduğunun iki katı olan geçiş reklamları satmak istiyordu."

"Starry Nuts", Google Play'de tanıtılacak oyun olarak seçildi, ayrıca Google çalışanlarının tabletler için seçtiği oyun oldu. Şimdiye kadar Google Play'de 1 milyon indirme aldı ve bu rakam yükselmeye devam ediyor. Şirket tüm oyunlarından dünya genelinde toplam 10 milyondan fazla indirme elde etti.

AdMob: tahmin edilebilirlik ve istikrar

MYBO LIMITED, istikrarlı bir platform sunduğu, yazılım geliştirme kitlerini sürekli güncellediği ve tahmin edilebilir ve sürekli artan bir gelir sağladığı için en başından AdMob'u seçti. Doluluk oranları yaklaşık %98 ve tıklama oranları %1,2 civarında. Wei, "Google en iyi reklamcılık kaynaklarına ve global bir erişime sahip olduğundan, AdMob'u kullanmamak mantıksız olurdu."

MYBO, oyunlarının çoğunda banner reklamlar ve oyun bittikten sonra tam ekran reklamlar kullanıyor. Çok sevilen bir özelliği Akıllı Banner'lar. Bunlar, hem tabletler hem de telefonlar dahil olmak üzere farklı cihazların ekran boyutlarına ve özelliklerine göre otomatik olarak doğru şekilde görüntülenir. MYBO LIMITED'in kurucusu ve operasyon şefi Cherry Chen, "Akıllı Banner'larla, kullanıcılara hemen hemen her cihazda ulaşabiliriz ve testlerimiz oyunlarımızın kilitlenme oranının çok düşük olduğunu gösteriyor," diyor.

Veriye dayalı kararlar

MYBO LIMITED, Google Analytics'in sezgisel bir arayüz sunmasından ve bu sayede şirketin oyunlarını kaç kişinin oynadığını ve nasıl oynadığını kolayca görebilmekten memnun. Belirli sayfalar kullanılmıyorsa ekip hızla değişiklikler yapıyor. Veya oyuncular oyunun en zor seviyelerini kolayca geçiyorsa, MYBO yeni ve daha zor bir seviye oluşturması gerektiğini anlıyor. Bu tür bilgiler sürekli geliştirme yapılmasını sağlıyor ve oyunun popülaritesini artırıyor.

MYBO, oyuncular "beğen" düğmesi yoluyla ürün satın aldığında veya bir oyunda belirli bir öğeyi kullandığında özel etkinlikleri de kullanıyor. Ardından, Google Analytics'teki etkinlik özeti raporunu kullanarak raporları görebiliyorlar. En başarılı etkinlikler, performası en yüksek etkinliklere ilişkin verileri görüntüler. "Etkinlikler, oyunumuzun etkileşimli bileşenleriyle gerçekleşen kullanıcı etkileşimleri hakkında veri toplamak açısından bizim için çok kullanışlı bir yol," diyen Chen şunları ekliyor: "Bundan sonra, uygulama içi satın almaların tutarlarını ayarlamak için tüm verileri bir araya getiriyoruz."

Yükselen yıldızlar

Şirket asıl ününe "Starry Nuts"la kavuşmuş olsa bile "Bouncy Seed" adlı oyun yükselen diğer bir yıldız. İlk iki haftada iki milyon indirme ve 10.000 5 yıldızlı yorum elde etti. Genç şirket doğal olarak bu durumdan son derece memnun. Wei, "Oyunları ve eğlenceli yeni fikirler hakkında birbirimizle beyin fırtınası yapmayı seviyoruz," diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: "Ancak tüm bunlarda AdMob, gelirimiz ve karlarımız açısından çok önemli bir rol oynuyor. AdMob reklamları kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmıyor, bununla birlikte AdMob istikrarlı bir gelir tabanı sağlayarak en iyi yaptığımız şeye, yani eğlendirici oyun deneyimleri oluşturmaya ve bunu yaparken eğlenmeye devam etmemizi sağlıyor."

"Bugün reklamlar, grubumuzun kârının %75'ini oluşturuyor ve bu gelirin %90'ını AdMob sağlıyor." Song Wei, MYBO LIMITED, Kurucu ve CEO