Matchesfashion.com, Google Ads sayesinde lüks alışveriş deneyimini küresel pazarlara taşıdı

Lüks ürün satıcısı Google araçlarının yardımıyla 190 uluslararası pazarda nasıl başarı elde etti?

Hedefler

  • Matchesfashion.com'u online ortama taşımak
  • Matchesfashion.com lüks alışveriş deneyimini global müşterilere ulaştırmak
  • Uluslararası pazarlara yayılmak

Yaklaşım

  • Uluslararası genişlemeyi planlamak için Tüketici Barometresi'nden yararlandılar
  • Google Ads kampanyalarını ayrı ayrı ülke ve şehirlere uyarladılar
  • Sitenin lüks deneyimini yansıtmak için Ürün Listeleme Reklamlarını kullandılar
  • Kampanyaları Google Analytics ile optimize ettiler

Sonuçlar

  • İşlerini başarıyla dünyaya yaydılar
  • Artık dünya genelinde 190 pazarda faaliyet gösteriyorlar
  • İşlerinin %70'i İngiltere dışından geliyor

Tasarım giyim ve aksesuar perakendecisi Matchfashion.com, Gucci'den Valentino'ya 400'den fazla tasarımcının ürünlerine yer vererek lüks alışveriş deneyimi sunuyor. 20 yıl boyunca sadece internet dışında faaliyet gösterdikten sonra şirket, Google Ads ve Tüketici Barometresi'ni kullanarak dünya genelinde 190 pazara açıldı.

Lüks giyim sektöründe 25 yılı aşkın tecrübesi bulunan Matchesfashion.com, internet üzerinden, Londra'daki mağazaları ve özel alışveriş tesisi aracılığıyla, ayrıca uluslararası etkinliklerde faaliyet gösteriyor. Matchesfashion.com Kurucu Ortağı ve CEO'su Ruth Chapman, "Matchesfashion.com'un moda konusunda gerçekten bilgili müşterilere hitap eden lüks bir deneyim olduğunu" belirtiyor.

Wimbledon'da gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağaza olarak kurulan Matchesfashion.com, işini internete taşıyarak erişimini dünyaya sunmaya karar verdiğinde 20 yıldır sektördeydi. Üstün kaliteli ürünleri için doğru uluslararası kitleyi bulmak çok önemli olduğundan, Matchesfashion.com hedeflenecek doğru pazarları belirlemek üzere Google'dan yardım istedi.

Şirket ilk olarak, özelleştirilmiş Google Ads kampanyalarının yayınlanacağı pazarlara öncelik vermelerini sağlayacak analizleri gerçekleştirmek için Google'ın Tüketici Barometresi gibi ücretsiz araçlarını kullandı. Hedeflenecek doğru konum ve kitleleri bulduktan sonra, Ürün Listeleme Reklamları, Matchesfashion.com'un sitesi aracılığıyla sunduğu lüks ürünlerin kalitesini etkili bir şekilde yansıtmasını sağladı.

Ürünlerin yüksek çözünürlüklü resimlerini Matchesfashion.com markası ile mesajının yanına yerleştiren ve ürünlere "sadece bakan" kullanıcıları ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye yardımcı olan Ürün Listeleme Reklamları son derece başarılı oldu.

Kampanyaların her bir ülke için özel olarak uyarlanması da performansta son derece önemli bir rol oynadı ve tüm kampanyalar Google Analytics yardımıyla optimize edildi. Ortak ve Operasyon Direktörü Ulric Jerome, "Google Analytics'in her gün ellerinin altında olduğunu" söylüyor ve ekliyor: "Müşterilerimizin davranışlarını, bağlanmak için hangi cihazları kullandıklarını, hangi ülkeden bağlandıklarını görebildiğimiz için, Google Analytics operasyon sorumlularımızın her gün kullandığı bir ölçüm aracı haline geldi."

Jerome sözlerine şöyle devam ediyor: "Her ülkenin dijital dünyaya kendine özgü bir yaklaşımı var ve başarılı olabilmenizin tek yolu, dijital stratejinizi gerçekten odaklanmak istediğiniz ülkelere göre belirlemek. Doğru şehirlere varana kadar, doğru ülkede doğru karşılaşmayı sağlayabilmek için öncelikle trendleri anlıyoruz ve ardından Google Ads platformu aracılığıyla çalışıyoruz."

Bu stratejinin uygulanmasının ardından uluslararası satışlarda görülen hızlı artış, stratejinin başarısının kısa sürede anlaşılmasını sağladı. Matchesfashion.com bugün sitesi aracılığıyla 190 pazarda müşterilere hizmet veriyor ve siteden yapılan alışverişlerin büyük bölümü yurt dışı kaynaklı. Ulric şunları söylüyor: "İşimizi uluslararası pazara fazlasıyla taşıdık. Satışlarımızın %70'inden fazlasını İngiltere dışına yapıyoruz."

Chapman online başarı öykülerini kısaca özetliyor: "Artık dünyanın her ülkesinde varız. Pasifik'teki en küçük adalar da dahil her yere ürün gönderiyoruz."

"Google Analytics'i her gün kullanıyoruz. Müşterilerimizin davranışlarına, bağlanmak için hangi cihazları kullandıklarına ve hangi >ülkeden bağlandıklarına bakıyoruz. İşimizi uluslararası pazara fazlasıyla taşıdık." Ulric Jerome, Partner & COO, Matchesfashion.com