Kabam, Marvel oyununu Google yardımıyla Asya Pasifik pazarına taşıyor

Kabam'ın Marvel: Contest of Champions lansmanı için büyüme stratejisini keşfedin

Hedefler

 • Popüler Marvel Contest of Champions oyununu, Japonya, Hong Kong ve Tayvan'a ağırlık vererek Asya Pasifik Pazarına taşımak
 • Yerelleştirilmiş kampanyalar yardımıyla çekirdek oyuncu kitlesine ulaşmak

Yaklaşım

 • Çok değerli sektörel karşılaştırmalara ve kültürel bilgilere ulaştılar
 • Yerelleştirilmiş kampanya desteği aldılar
 • Hedefe yönelik Arama Ağı kampanyaları yayınladılar
 • Her pazarın performansına göre Google'ın reklam kanallarına ve ürünlerine öncelik verildi

Sonuçlar

 • YouTube, kullanıcı hacmi ve kalitesi bakımından Marvel Contest of Champions lansmanında indirmeler konusundaki en büyük itici güç oldu
 • Oyun hedef pazarlarda, hem iOS hem de Android platformları için kendi kategorisinde indirme listelerinin ilk 10 sırasına girmeyi başardı
 • Arama Ağı kampanyaları, bugüne kadar reklam harcamalarından elde edilen gelirin %700'ü aşmasını sağladı
 • Yükleme başına maliyet metrikleri önceki tüm kampanyaların en düşükleri arasındaydı
 • Google Arama aracılığıyla gelen kaliteli kullanıcılar, Arama'yı Kabam'ın en büyük YG kanalı durumuna taşıdı

Mobil oyun sektörünün dünya liderlerinden Kabam, Marvel Contest of Champions'ı Asya Pasifik pazarına sunmak için Google Arama ve YouTube'dan yararlandı. Şirket, bu sayede bir yıldan kısa bir sürede milyonlarca dolarlık gelir elde etti ve pazarın indirme listelerinde ilk 10'a girdi.

2006'da kurulan Kabam, yıllar içerisinde büyüyerek dünyanın önde gelen mobil oyun sağlayıcılarından biri haline geldi. Marvel Contest of Champions, 100 milyondan fazla indirmeyle, şirketin bugüne kadar çıkardığı en popüler oyun oldu.

Kabam, gözünü Marvel Contest of Champions'ı Japonya, Hong Kong ve Tayvan'a yaymaya diktiğinde, Asya Pasifik pazarlarından edinilmiş değerli tecrübelerden yararlanmasının, büyüme stratejisini yenilemede ve hedef kitlesine ulaşmak için kampanyalarını yerelleştirmesinin gerektiğini tespit etmede ne kadar önemli olduğunu biliyordu.

Tüm (süper) kahramanlar görev başına

Kabam, Google'ın uluslararası ekibinden, en popüler oyunlarının lansmanı konusunda kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Ekip, oyunun lansmanı için yerelleştirilmiş kampanyalar oluşturdu ve Kabam'ın hedef ülkelerinin her biriyle ilgili olarak çok değerli kültürel bilgiler ve sektör karşılaştırmaları sundu. Asya Pasifik'teki geniş ölçekli erişimi nedeniyle YouTube'u merkezine alan bir pazara girme stratejisi geliştirdi. Ayrıca, Marvel Çizgi Roman Evreni'ne ilgi duyan kullanıcıların dikkatini çekmek için Arama Ağı kampanyalarından yararlandı.

Google ekibi tarafından uygulamaya koyulan büyüme stratejisi, oyunun tüm pazarlarda hızlı ve etkili bir şekilde yükselmesini sağladı. Kullanıcı hacmi ve kalitesi bakımından Marvel Contest of Champions indirmelerinin en büyük itici gücünün YouTube olduğu görüldü. Sonuç olarak oyun, hedef pazarlarda hem iOS hem de Android platformları için kendi kategorisindeki indirme listelerinde ilk 10'a girmeyi başardı.

En güçlü yanlara odaklanma

Google'ın uluslararası ekibi, Kabam'ın pazarlama performansının sonuçlarını analiz etmesine yardımcı oldu. Yeni kullanıcıları için yaşam boyu değeri artırmak amacıyla her pazarda nasıl performans gösterdiklerine bakarak, Google'ın reklam kanalları ve ürünlerine öncelik vermeye odaklandılar.

Kabam Kullanıcı Edinme Üst Düzey Pazarlama Müdürü, Google'ın Kabam'ın pazarlama performansını analiz etmesiyle ilgili olarak şunları söylüyor: "Araştırana ve test edene kadar kendi pazarlama potansiyelimizin farkında değildik. Artık her bir ürünümüzün gücünü ve potansiyelini biliyoruz. Bu sayede, lansmanlarımızı daha yaratıcı ve etkili bir şekilde planlayabiliyoruz."

Kabam'ın Google Arama kampanyaları büyük başarı sağladı. Kanalın büyüklüğü bir yıldan kısa bir sürede 0 dolardan 3 milyon dolara yükseldi. Yükleme başına maliyet metrikleri tüm Kabam kampanyalarının en düşükleri arasındaydı. Ayrıca yönlendirdiği kullanıcıların yüksek kalitesi sayesinde, Arama Ağı şirket açısından en fazla YG (yatırım getirisi) sağlayan kanal oldu.

Asya Pasifik lansmanının sonuçlarından memnun olan Kabam, Arama Ağı'nın yanı sıra YouTube'daki pazarlama faaliyetlerini de artırmayı ve yeni ülkelere açılmaya devam etmeyi planlıyor.

"Google'ın yardımı olmasaydı bu kadar hızlı ve etkili bir şekilde yol alamazdık." Kabam Kullanıcı Edinme Kıdemli Pazarlama Müdürü