Hindistan'da kurulan bir startup olan Freshworks, global pazarlarda başarıyla büyüme kaydediyor

Google, Freshworks'ün bulut tabanlı iş yazılımlarında global bir güce dönüşmesine nasıl yardımcı oldu?

Hedefler

  • Büyük şirketlerin hakimiyetindeki bir pazara ürün sunmak
  • Her boyuttaki işletmeye hizmet vermek
  • ABD ve Avrupa'daki olgun pazarlarda müşteri tabanı oluşturmak

Yaklaşım

  • Google Arama Ağı reklamcılığı kullanıldı
  • Müşteriler için daha iyi bir katılım deneyimi sağlandı
  • Hem kampanyaları optimize etmek hem YG'yi artırmak için Analytics ve Google Ads yoluyla potansiyel müşteriler filtrelendi

Sonuçlar

  • Şu anda dünya genelinde 60 pazar ve bu sayı giderek artıyor
  • 130.000'i aşmış ve giderek büyüyen bir müşteri tabanı
  • İşlerinin %60'ı Google ürünlerinden geliyor
  • Edinme başına maliyette bir önceki yıla göre %20 düşüş

Freshworks, işletmeler için bulut tabanlı yazılım çözümleri geliştiriyor. Hindistan'ın Chennai şehrinde 2010 yılında kurulan şirket, satış CRM yazılımından işe alma araçlarına ve müşteri destek yardım masası yazılımlarına kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Dünyanın çeşitli yerlerindeki beş ofiste, çalışanların sayısı kısa sürede 1.000'i aştı. Ayrıca şirketin yazılımları dünya genelindeki 130.000'den fazla kuruluş tarafından kullanılıyor.

Hindistan'da kurulmuş bir startup olan Freshworks, büyük boyutlu ve sağlam yer edinmiş diğer şirketlerle nasıl başarılı bir şekilde rekabet etti?

Freshworks, büyük şirketlerin ağırlıkta olduğu bir pazara ürün sunmakla kalmıyor, genellikle girilmesi zor KOBİ segmenti de dahil, her boyuttan şirketlere hizmet verme gibi iddialı bir görevi başarmayı da hedefliyordu.

Freshworks, faaliyete geçtiğinden beri ABD ve Avrupa'daki olgun pazarlarda bir müşteri tabanı oluşturmak için Google Arama Ağı reklamcılığını kullandı. Satış maliyetini düşüren kendine özgü bir global satış modeli sayesinde Freshworks, dijital pazarlama için daha fazla bütçe ayırabildi ve müşteri katılım deneyimini geliştirebildi. Bu sayede startup, sektördeki en büyük isimlerle doğrudan rekabete girebildi.

Google ve Freshworks, kampanyaları optimize etmek, Arama'dan elde edilen YG'yi artırmak, Analytics ve Google Ads yoluyla potansiyel müşterileri filtrelemek, böylece kaliteli bir büyüme sağlamak için birlikte çalıştı.

Birincil pazarlama aracı Arama olsa da şirket, Google'ın yardımıyla diğer Google ürünlerine de başarıyla geçiş yaptı. 2016'da YouTube, marka bilinci oluşturma stratejilerinde önemli bir rol oynadı. O zamandan beri şirket, Google Ads kampanyalarına ek olarak Google Marketing Platform ve YouTube ile denemeler yapıyor.

Bugün bulut tabanlı iş yazılımında global bir güce dönüşmüş durumda olan Freshworks, gelirinin büyük bölümünü Kuzey Amerika'dan ve ardından Avrupa'dan elde ediyor. 130.000'i aşan müşteri tabanıyla şirketin, işlerinin %60'ı Google ürünlerinden geliyor.

Google'ın sağladığı metrikler ve analizler, büyüme durumunu anlayıp sürdürme ve bütçeyi yönetme konusunda çok önemli bir rol oynadı. Freshworks'ün Pazarlama Müdürü Ramesh Ravishankar: "Kanalların etki düzeyini ölçmek için en gelişmiş araçlar, Google'a ait olanlar. Google ürünlerinin yatırım getirisi hakkında konuşmamız gerektiğinde neler söyleyeceğimizi çok iyi biliyoruz."

Freshworks yeni müşteriler kazanmayı sürdürmek ve global marka bilinirliğini artırmak için çeşitli Google araçlarını kullanacak. Gelişen ürün portföyüyle Freshworks, yeni global pazarlara açılırken Google Çeviri Hizmetleri'ni kullanmayı planlıyor.

Google'ın katkısının, büyümemizde çok etkili bir rol oynadığına dair hiç şüphe yok. Girish Mathrubootham, Kurucu ve CEO, Freshworks

İşletmenizi kısa sürede büyütmek istiyorsanız Google ürünleri bunu yapmak için mükemmel olanaklar sunuyor. Ramesh Ravishankar, Pazarlama Müdürü, Freshworks