Destination Canada, YouTube kampanyasıyla milyonlara ilham veriyor

Kanada ulusal turizm ajansındaki pazarlamacılar, gezginlerin "Bir gün Kanada'ya gideceğim" düşüncesini nasıl "Kanada'ya bugün gidiyorum" olarak değiştirdi?

Hedefler

  • Alman gezginleri, bir sonraki tatil maceralarını Kanada'da geçirmelerine teşvik etmek
  • Seyahat noktası olarak Kanada hakkında ilgi çekici bir hikaye anlatma

Yaklaşım

  • YouTube içerik üreticilerinin Kanada'da yaşadıkları tatil maceralarını paylaştıkları, duyguları harekete geçiren bir YouTube kampanyası başlatıldı
  • YouTube trafik verileri Display & Video 360'a entegre edildi. Böylece Destination Canada'nın, TrueView'i kullanarak izleyicilere yeniden pazarlama yapabilmesi sağlandı

Sonuçlar

  • YouTube içerik üreticilerinin videoları 17 milyondan fazla görüntüleme aldı
  • 2016'nın ilk yarısında Kanada'yı ziyaret eden Alman turistlerin sayısı, 2015'in aynı dönemine kıyasla %11 oranında artış gösterdi
  • Destination Canada, başka pazarları hedeflemek için bu kampanyanın yaklaşımını kullandı
  • Kampanya, Akıllı Veri Kullanımı ve En İyi Ulusal Büyüme Stratejisi kategorilerinde iki M&M Küresel Ödülünün sahibi oldu

Destination Canada; ajansı OMD International'dan, Alman gezginlerin düşünce tarzını, "Bir gün Kanada'ya gideceğim" yerine "Kanada'ya bugün gidiyorum" şeklinde değiştirmesini istedi. Duyguları harekete geçiren bir YouTube kampanyası 17 milyondan fazla kez görüntülendi ve 2016'nın ilk yarısında Kanada'ya gelen Alman tatilcilerin sayısı %11 oranında artış gösterdi. Kampanyada, dört YouTube içerik üreticisinin Kanada'da yaşadıkları maceralar temel alındı ve cihazlar arası erişimi sağlamak amacıyla Display & Video 360 kullanıldı.

Dilek listesinin zirvesine çıkma

Kanada'nın ulusal turizm pazarlamacıları olan Destination Canada, uzun zamandır macera düşkünü Alman gezginleri hedefliyordu. Bir araştırmada, birçok Alman'ın tatil hayallerini süslemesine rağmen, Kanada'ya yapılan rezervasyonlarda düşüş olduğu ortaya çıkarıldı. Bunun üzerine Destination Canada, kitlesini seyahate çıkmaya teşvik etmeye karar verdi.

YouTube maceranın ruhunu yakaladı

Destination Canada'nın Küresel Pazarlama İcra Direktörü Gloria Loree, şöyle diyor: "Bu pahalı bir medya pazarı ve öne çıkmakta zorlanıyorduk. Kanada'nın anlatılacak harika bir hikayesi var. Bunu anlatmak için de yeni bir yönteme ihtiyacımız olduğunu biliyorduk."

2015 yılında Destination Canada, tanınmış dört Alman YouTube içerik üreticisinin deneyimlerine dayanan yeni bir tür kampanya başlatmaya karar verdi. Bu içerik üreticilerini Kanada'ya davet edip ülkenin muhteşem güzelliklerini ve doğasını bizzat keşfederek yaşadıkları maceraların videolarını YouTube'da paylaşmalarını istedi.

Bu videolar, daha sonra onları oluşturan içerik üreticiler tarafından YouTube'da yayınlandı. Böylece Alman izleyicilere, görsel açıdan zengin bir deneyim yaşayarak kendi Kanada maceralarını hayal edebilme olanağı sunuldu.

Görüntüleme oranları iyiydi. Ancak rezervasyon oranları çok daha iyi oldu

Destination Canada, bir sonraki maceralarını planlayan ilgili gezginleri hedeflemek amacıyla Google Display & Video 360'tan faydalandı.

OMD, içerik üreticilerin YouTube kanallarını izleyen kullanıcıların listesini oluşturmak için trafik verilerinden yararlandı. Daha sonra, bu veriler Display & Video 360 Suite ürününe entegre edildi. Böylece Destination Canada, TrueView'u kullanarak izleyicilere etkili biçimde yeniden pazarlama yapabildi.

Destination Canada, YouTube içerik üreticilerinin British Columbia ile ilgili bir videosunu izleyenlere, online görüntülü reklamlar yoluyla British Columbia ile alakalı bir seyahat paketi gönderiyordu.

OMD International'ın Dijital Hesap Direktörü Brooke Steinberg, şu açıklamalarda bulunuyor: "Display & Video 360 gibi Google ürünlerinden elde edilen verileri kullanarak, tüketicilere doğru yerde ve zamanda doğru mesajı ulaştırmayı başardık. Bu muhteşem içeriği paylaştığımızdan ve sıralamayı doğru şekilde gerçekleştirdiğimizden emin olmak istedik. Google, bunu sorunsuzca yapmamıza yardımcı oldu."

YouTube içerik üreticilerinin videoları 17 milyondan fazla kez izlendi ve kampanya, tüm beklentileri aştı. Ücretli reklamlar sona erdikten sonra dahi kampanya, halen her ay binlerce kez görüntüleniyor.

"Display & Video 360 gibi Google ürünlerinden elde edilen verileri kullanarak, tüketicilere doğru yerde ve zamanda doğru mesajı ulaştırmayı başardık." Brooke Steinberg, Dijital Hesap Direktörü, OMD International