ManoMano, Avrupa'daki yeni pazarlarda yaptığı satışlarla büyüyor

Google'ın yardımıyla Kendin Yap ürünlerine dünyanın çeşitli yerlerindeki müşterilerin erişmesini sağlama

Hedefler

 • Sezonluk eğilimleri takip etmek
 • Müşterilerin web sitelerini ne zaman ve neden ziyaret ettiklerini anlamak
 • Yeni satın alma fırsatları oluşturmak
 • Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık'a açılmak

Yaklaşım

 • Uluslararası pazarlardaki tüketici satın alma kalıplarını izledi ve öngördü
 • Her pazara özgü tüketici eğilimlerini ve özelliklerini anladı
 • Kendin Yap satın alma kalıplarını etkileyen kültürel hususlara dikkat etti
 • Google Ads kampanyalarını optimize edildi
 • Sezonluk dönemlerde ve yaşamın önemli anlarında müşterilerle etkileşime geçti
 • Her yeni ülke için kampanyaları yerelleştirdi

Sonuçlar

 • Satışlar 2015 ile 2016 arasında iki kat arttı
 • ManoMano'un web siteleri Ekim ayında 11 milyon kez ziyaret edildi
 • Şirketin 2 milyon müşterisi var
 • 90 milyon Euro'luk ciro elde etti

Paris merkezli ManoMano.com, 2013'te Kendin Yap ürünlerine herkesin erişebilmesini sağlama misyonuyla kuruldu. Google hizmetlerinin yardımıyla İspanya, İtalya, Almanya ve Birleşik Krallık'a açılarak 2015'ten beri başarıyla bu misyonu yerine getiren şirket, 2016 yılında 90 milyon Euro'luk ciro elde etti.

1.200'ü aşkın tedarikçiden sağladığı 1,6 milyondan fazla ürünle ManoMano'nun temel amacı, Kendin Yap pazarına ürünlerine erişebilmesini sağlamaktı.

Şirket, Kendin Yap pazarının büyük ölçüde sezonluk olduğunu ve sürekli değiştiğini gördü. Dolayısıyla, tüketici eğilimlerini takip ederek, müşterilerinin sitelerini ziyaret etme olasılığının en yüksek olduğu zamanları bilmeleri önemliydi. ManoMano ekibi, büyümek için, potansiyel müşterilerin ürün ve hizmet satın aldıkları diğer önemli anları tespit etmeleri gerektiğini ve bu anlarda onlarla iletişim kurmalarının etkili olacağını biliyordu.

Bunun üzerine ManoMano, 2015 yılında Kendin Yap kategorisindeki donanım, elektrikli ürün, araç ve mobilya yelpazesini İtalya ve İspanya'ya genişletmeye karar verdi. Bu noktada, uluslararası pazarlara açılma konusunda Google'dan yardım istedi. Şirket, Google'dan, temel tüketici satın alma eğilimlerini tespit etmelerine yardımcı olmasını isterken şirketin online satışa yönelik esnek ve veriye dayalı yaklaşımını korumasını arzu ediyordu.

Analytics, veri odaklı bir işletme olan ManoMano'nun, uluslararası pazarlarda tüketicilerin satın alma kalıplarını izleyip tahmin etmesine yardımcı olarak büyümesinde kilit bir rol oynayabilirdi.

Google, İspanya ve İtalya'ya açılmak için gereken kilit analizleri ve verileri sağladı. Bu analizler, müşterilerle yalnızca sezonluk satın alma eğilimleri sırasında değil, ilk evlerini almaları gibi yaşamlarındaki önemli anlarda da etkileşime geçmenin yollarını sağlıyordu.

ManoMano, ayrıca Google'dan Google Ads kampanyalarını optimize etmesini ve ihracat yaptığı her yeni pazar için web sitelerin ile dijital kampanyalarının yerelleştirilmesine yardımcı olmasını istedi.

İspanya ve İtalya'ya başarılı bir şekilde açıldıktan sonra ManoMano, 2016 yılında Google'dan, yeni pazarlar olan Birleşik Krallık ve Almanya'ya girişlerini desteklemesini istedi.

Satın Alma ve Veri Müdürü Maxime de Baillon, şunu belirtiyor: "Ürün ve hizmetlerimizi yeni pazarlarda kullanıma sunarken, Google'ın sağladığı paha biçilemez veriler pazarlama hedeflerimize ulaşmamızı giderek kolaylaştırıyor."

ManoMano, Avrupa'nın dört bir yanındaki YouTube içerik üreticilerinin gerçek hayatta buluştukları ve Kendin Yap konusundaki tutkularını paylaştıkları #ManoMakersDay etkinliğinin düzenlenmesi konusunda da Google ile birlikte çalıştı. Google Ads kampanyaları marka bilinirliğini artırdı ve web sitesi trafiğinde belirgin bir artış sağladı.

2015 ve 2016 yılları arasında satışlar iki kattan fazla arttı ve şirket aynı hızla büyümeye devam ediyor. Şu anda ManoMano, Avrupa pazarlarında 2 milyon müşteriye sahip. Ayrıca Belçika Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık ülkelerinde yerelleştirilmiş web siteleri bulunmakta. Şirketin web sitelerini Ekim ayında 11 milyonu aşkın kullanıcı ziyaret etti ve bu sayı, artmaya devam edecek.

"Google çok yardımcı oldu. Her bir pazarla ilgili analizler ve anlaşılır veriler sağladılar. Yerelleştirme konusundaki yardımları da çok değerliydi." Maxime de Baillon, Satın Alma ve Veri Müdürü