Google'la dünyaya açıldıkça BAUNAT'ın uluslararası satışları arttı

Google Ads ve Google Analytics'in Belçika merkezli perakende pırlanta satıcısının hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olduğunu öğrenin

Hedefler

  • Pırlanta satışı için dünyadaki en iyi pazarları bulmak
  • Uluslararası bir müşteri tabanı oluşturmak

Yaklaşım

  • Yeni ülke fırsatlarını saptamak için Global Market Finder'ı kullanmaya başladılar
  • Spesifik mücevherler sunmak amacıyla uluslararası alakalı kitlelere ulaşmak için Google Ads ve Analytics'i kullandılar

Sonuçlar

  • Mücevherlerin %85'i 45'ten fazla ülkedeki müşterilere satılıyor
  • Batı Avrupa, Çin ve Hong Kong en büyük pazarları oldu
  • Global olarak altı ülkede faaliyette

Belçika merkezli perakende pırlanta satıcısı BAUNAT, üstün premium kaliteye sahip mücevher koleksiyonunu internet üzerinden satıyor ve 2008'de faaliyete geçmesinden bu yana ulusaldan uluslararası bir işletmeye dönüşecek kadar büyüdü. Artık 45'i aşkın ülkede müşterileri var. Bunu, pırlantaları için dünyanın dört bir yanındaki en iyi pazarları bulmak amacıyla Google Ads ve Google Analytics'ten yararlanarak başardı.

Merkez ofisi Belçika'nın Antwerp şehrinde bulunan BAUNAT, 2008'de kurulduğunda yalnızca iki çalışanı vardı ve kendi el yapımları olan premium kalite pırlanta mücevher satıyordu.

Faaliyete geçtikten kısa bir süre sonra BAUNAT, Google Ads üzerinden yayınladığı mücevher reklamları sayesinde müşteri tabanının hızla genişlediğini fark etti. Şirket şimdi de, daha geniş, uluslararası bir kitleye erişmek ve mümkün olduğunca fazla pırlanta satmak istiyordu.

Baunat, küresel bir müşteri tabanı oluşturmalarına yardımcı olması için Google'a yöneldi. Bu amaçla, dünyada açılmaları gereken en önemli pazarları tespit etmek üzere, artık Market Finder'ın bir parçası olan Global Market Finder'dan yararlandı. Bir sonraki adım olarak BAUNAT, her pazarda doğru kitleyi bulup bu kitleye belirli pırlanta ürünler sunmak ve böylece mümkün olan en iyi fiyata satış yapmak için Google Ads ve Google Analytics'i kullandı.

Araçların sunduğu seçeneklerin çeşitliliği BAUNAT'a özellikle yardımcı oldu. İşletmeler Google Ads kullanarak web sitesi veya kitle türüne göre ya da yeniden pazarlamayla potansiyel müşterileri hedefleyebilir. Google Analytics sayesinde ise görmek istedikleri belirli verileri seçerek, sitelerindeki kullanıcı etkinliğini nasıl izlemek istedikleri konusunda daha hassas ayarlardan yararlanabilir. Bu olanaklar BAUNAT'ın satışları artırmak amacıyla her ülke için en uygun yaklaşımı seçebilmesini sağladı. Kurucu ortak Steven Boelens şöyle diyor: "Google, ürünlerini her yıl geliştiriyor, bu sayede bizim gibi şirketler de satışlarını artırmayı sürdürüyor."

Bu, BAUNAT için karşılığını veren bir strateji oldu. Yalnızca altı yıl içinde, mücevherlerinin %85'ini 45'ten fazla ülkeye ihraç edecek kadar büyüyen şirketin en büyük pazarlarını Batı Avrupa, Çin ve Hong Kong oluşturuyor. Artık satışlarının %60'ı web sitesi üzerinden, kalan kısmı da Antwerp, Paris, Cenevre, Amsterdam, Mumbai ve Hong Kong'daki mağazalarından geliyor.

Üstelik şirket genişlemeye devam ediyor: Gelecekteki planları arasında 2017'nin sonuna kadar Almanya ve Çin'de, ardından 2018'in sonuna kadar Tokyo ve New York'ta mağaza açmak var.

"Google bizim için son derece değerli. Sonuç almamızı sağlıyor. Google sayesinde, yalnızca altı yıl içinde iki kişilik bir girişimden uluslararası bir işletmeye dönüştük." Steven Boelens, Kurucu Ortak, BAUNAT