airBaltic satışları yeni zirvelere yükseliyor

Kampanya yerelleştirme ve diğer Google çözümlerinin, şirketin hedefine ulaşmasına nasıl yardımcı olduğunu öğrenin

Hedefler

  • Marka bilinirliğini artırmak
  • Ana pazarın dışında da satışları artırmak
  • airBaltic'in dijital pazarlamasını daha etkili hale getirmek

Yaklaşım

  • Rotaya dayalı pazar talebi yönteminin oluşturulmasıyla, belirli rotalardaki talebin tahmin edilmesi sağlandı
  • Dijital etkinliği izlemek ve yönetmek için veriye dayalı bir operasyonel gösterge tablosu oluşturuldu
  • Veriler sürekli analiz edildi ve kampanyalar buna uygun şekilde optimize edildi
  • Kampanyalar her bir hedef ülke için yerelleştirildi

Sonuçlar

  • Google Ads yoluyla yolcu satışlarında %125 artış
  • Segment başına maliyette (CPS) 4 kattan fazla düşüş
  • CPS düşmeye devam ederken yolcu sayısının artması bekleniyor

Merkez ofisi Letonya'nın başkenti Riga'da bulunan ve Avrupa genelinde faaliyet gösteren airBaltic, Baltık ülkelerinin bölgesel hava yolu. airBaltic, toplamda 60 noktaya düzenlediği seferlerle kendi iç pazarıyla Avrupa, İskandinav ülkeleri, Orta Doğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu arasında bağlantı kuruyor.

1995'te kurulan hava yolu şirketi, 2020'ye doğru iddialı bir büyüme planı benimsedi. Bu plan, 30 uçakla yenilenmiş bir filoyu içeriyordu. Bu filoda yedi adet yeni Bombardier CS300 tipinde uçak bulunuyordu. Şirket, en gelişmiş teknolojiye sahip bu uçağı dünyada ilk kullanan hava yolu oldu.

İç pazarlarda güçlü bir yer edinmiş olan airBaltic, çekirdek pazarının dışında da marka bilinirliğini ve satışları artırmak, böylece düşük bir maliyetle en büyük etkiyi yaratmak istiyordu. Bu nedenle, verileri izleyip ölçmelerini sağlayan dijital pazarlamacılığa odaklanmaya karar verdiler.

airBaltic, rotaya dayalı pazar talebini tahmin edecek bir yöntem oluşturmak için Google'la iş ortaklığı içine girdi. Böylece, en fazla yabancı ilginin nerede olduğu, kampanyaların hangi dillere çevrileceği ve sezona bağlı dinamik etkenler saptandı. Kampanya etkinliklerini işletme hedefleriyle uyumlu hale getirmek için yeni TPG'ler belirlendi.

airBaltic, kullandığı özel bir otomasyon çözümü sayesinde on dilde ücretli arama kampanyaları yayınlama ve buna ek olarak, TPG'lere göre performansı, veriye dayalı bir operasyonel gösterge tablosunda görselleştirme olanağı elde etti. Veri analizi ve bilgi, artık airBaltic pazarlama faaliyetlerinin bel kemiğini oluşturuyor. Bir kampanyanın dönüşüm oranları iyiyse airBaltic o etkinliğin potansiyelini en üst düzeye çıkarabiliyor.

airBaltic, müşterilerin Google Arama kampanyaları yoluyla bilet satın alma yolculuğunda onlarla etkileşime geçmek için kullanıcı merkezli bir yaklaşım izledi. Ayrıca bilinirlik oluşturmak için Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları ve satın alma işlemini tamamlamamış potansiyel müşterilerle tekrar iletişime geçmek için yeniden pazarlama kampanyaları kullandı. Google her yeni hedef ülke için kampanya yerelleştirmeye de yardımcı oldu.

airBaltic'in pazarlama bütçesinin %95'i artık dijital etkinliğe harcanıyor. Bunun yarısı Arama Ağı kampanyalarına, kalan kısmı yeniden pazarlamaya ve görüntülü reklamlara gidiyor.

Beş farklı rotada başlangıçta yürütülen test kampanyalarıyla karşılaştırıldığında, segment başına maliyet (CPS) dört kattan fazla azaldı ve düşüşü sürüyor. airBaltic, 2016'da yolcu sayısında %10'luk bir artış elde etti ve bu rakam 2017'de %22'ye çıktı.

Google'ı kullanmak biçim için çok önemli. Daha önce güçlü olmadığımız pazarlarda büyüyoruz. Yeni pazar verilerini analiz edebilmek,
gelecekte müşteri edinme konusunda daha güçlü olacağımız anlamına geliyor. Jouni Oksanen, Pazarlama, E-ticaret ve Satış Kıdemli Başkan Yardımcısı, airBaltic