1-800-GOT-JUNK? Google'ın yardımıyla üç ülkede piyasaya hakim durumda

Hedefler

 • Uluslararası erişimi genişletmek
 • Müşteri ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve hizmeti geliştirmek
 • Şirket içinde iş birliğini ve en iyi uygulamaları geliştirmek
 • 2016'da 200 milyon ABD dolarına ulaşarak dört yılda geliri ikiye katlamak

Yaklaşım

 • Online stratejiyi ve doğrudan genişleme için online müşteri davranışlarını analiz etti
 • Saha ekibiyle iletişimi kurmak ve geliştirmek için G Suite'ten yararlandı
 • Erişimi artırmak için online rezervasyon ve müşteri yorum özelliklerini ekledi

Sonuçlar

 • Kanada, ABD ve Avusturalya'da 200'den fazla bölgede faaliyet gösteriyor
 • Online iş hacmi gelirin %40'ını oluşturuyor
 • Yıldan yıla %25 işletme büyümesi
 • 2015'te 250 milyon ABD dolarına ulaşarak 2016'ya kadar ikiye katlama hedefini aştı

1989 tarihinde Kanada'da kurulan 1-800-GOT-JUNK? şirketi, günümüzde Kanada, Kuzey Amerika ve Avusturalya'daki 200'den fazla şubesiyle dünyanın en büyük profesyonel atık toplama şirketi haline gelmiş durumda. Dijital pazarlama, şirketin başarısında kilit bir rol oynadı. Bir yılda %25 oranında büyümelerini sağlayan online gelirler, toplam gelirin %40'ını oluşturuyor.

Tüm dünyadaki insanlar istemedikleri eşyalardan kurtulma ihtiyacı duyar düşüncesiyle yola çıkan 1-800-GOT-JUNK? şirketinin kurucusu ve CEO'su Brian Scudamore, bu iş modelinin diğer pazarlarda da uygulanabileceğinin daha ilk günden farkındaydı. Bu nedenle, uluslararası büyüme ve genişleme şirketin iş geliştirmesindeki önemli hedefler haline geldi.

Günümüzde Kanada, Kuzey Amerika ve Avustralya'da faaliyet gösteren şirket, gelir hedefinin üzerine çıkarak 250 milyon ABD doları gelir etti. Bu başarıda şirketin internetteki varlığı çok büyük bir rol oynadı.

1-800-GOT-JUNK?'ın dijital pazarlama stratejisindeki dönüşüm, şirketin yeni kitleler bulmasını ve bu kitlelere doğru şekilde ulaşmasını sağlayarak genişlemesine destek oldu. 1-800-GOT-JUNK?'ta İşletme Teknolojisi Başkan Yardımcısı pozisyonunda çalışan Andy Parkins, "Müşteri profilimizi inceleyerek aradığımız kitleyi internette nerede bulacağımızı öğrendik." diyor.

Bu ayrıca, şirketin müşterilerine daha iyi şekilde hizmet sunmasına yardımcı oldu. Önceden, online müşteri davranışlarına zamanında tepki vermek ve gereksinimleri karşılayan yeni web sayfaları oluşturmak zor bir işti. Şimdi ise şirketin online stratejisi sayesinde müşteri verileri daha doğru biçimde anlaşılıyor. Bu da şirketin, değişiklikleri tüm web mülklerinde hızla uygulayarak müşterilere en yararlı bilgileri sunabilmesine olanak sağlıyor. İnternet sayesinde 1-800-GOT-JUNK?, müşteri hizmetlerindeki becerisini, aldığı online yorumlarla sergileyip daha fazla müşteri edinebildi. Bunun sonucunda 1-800-GOT-JUNK?, dijital pazarlamanın basit bir destek değil, önemli ve gerekli bir çözüm olduğunu fark etti. Parkins bu durumu şöyle açıklıyor: “Online işletmemizin ilerleme ve büyüme hızı, başarıyla ulaşmamızdaki en etkili unsur oldu. Karşılaştığımız pek çok zorluğun üstesinden online stratejimizi geliştirerek gelebildik."

Şirket genişlemeye devam ederken online araçlar aynı zamanda, 1-800-GOT-JUNK?'ın büyüyen uluslararası iş gücünü yönetmesine ve şirket içinde hem iş birliğini hem de en iyi uygulamaları geliştirmesine yardımcı oluyor. Parkins, "G Suite, saha ekiplerimiz arasında bağlantı kurarak ekiplerin aynı güvenilir bilgileri aynı anda paylaşıp görebilmelerine olanak tanıdı." diyor.

1-800-GOT-JUNK?, G Suite'te sunulan video konferans aracı Google Hangouts ile ofis ve saha ekipleri arasında bağlantı kurabiliyor. Bu da işletmenin genişlemesine katkı sağlayan unsurlardan biri. Parkins şöyle diyor: "Güne başlarken, herkes birkaç dakikalık sabah konferansımıza katılarak güncel bilgileri paylaşıyor. Google sisteminden ilham alan ekiplerimizin daha iyi iletişim kurmak ve verimliliği artırmak için bulduğu yeni yöntemlerin şirket genelinde büyük inisiyatiflere dönüşmesi oldukça heyecan verici. Çalışanlarımız olumlu yanıt veriyor ve her şeyden haberdar oluyor."

2016 yılına kadar 200 milyon ABD doları gelir elde etmeyi hedefleyen şirket, 250 milyon ABD dolarının üzerinde gelir elde etti.

Online büyüme bu başarıda büyük bir rol oynadı ve oynamaya devam ediyor. İnternet üzerinden yapılan rezervasyonlar şu anda şirket gelirinin yaklaşık %40'ını oluşturuyor. Şirketin en fazla büyüme gösterdiği bu alanda yıllık %25 büyüme gerçekleşti. Şirketin büyüme stratejisinin ikinci aşaması da yolunda seyrediyor. Parkins, "Kısa sürede bu denli büyümemiz ve devam eden başarımızda en önemli rolü internetteki varlığımız oynadı." diyor.

"Kısa sürede bu denli büyümemiz ve devam eden başarımızda en önemli rolü internetteki varlığımız oynadı. Online stratejimiz sayesinde yerel bir servis sağlayıcı olmaktan çıkıp, dünya genelinde müşterilerimize ulaşan global bir şirket haline geldik." Andy Parkins, İşletme Teknolojisi Başkan Yardımcısı, 1-800-GOT-JUNK?