Uygulamanızın performansını ölçün

Uygulamanızın performansını anlamak ve optimize etmek için Google Ads ile üçüncü taraf şirketler arasında bağlantı kurun

İstediğiniz sonuçları elde ettiğinizden emin olmak için ayrıntılı analizlere ulaşmak amacıyla, uygulamanızın performansını onaylı üçüncü taraf uygulama ilişkilendirme sağlayıcılarıyla ölçün. Mobil uygulama dönüşümlerinizi izleyip ölçmek için, üçüncü taraf hesabınızı Google Ads hesabınıza bağlayarak üçüncü taraftan alınan dönüşüm etkinliklerini içe aktarabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenin.

Üçüncü taraf uygulama ilişkilendirme sağlayıcıları, işletmenizi büyütürken yararlanabileceğiniz çeşitli avantajlar sunabilir. Uygulama etkileşimini ölçme, pazarlama yatırım getirisini öğrenme, uygulama yüklemelerini belirli pazarlama kampanyalarıyla ilişkilendirme gibi yöntemlerle, uygulamanızın performansını ölçüp iyileştirmenize yardımcı olacak analizlere erişebilirsiniz.

İzleyebileceğiniz mobil uygulama dönüşümü türleri

Hem Android hem iOS uygulamaları için çeşitli dönüşümleri izleyebilirsiniz:

  • Uygulama yüklemeleri: Dönüşüm izleme özelliği, reklamların kullanıcıların mobil uygulamalarınızı yüklemesini sağlamada ne kadar etkili olduğunu ölçebilir. Bunu izlemek için birkaç farklı yöntem vardır:

    • Google Play'den indirme işlemleri: Android uygulamalarında, reklamınızı tıklayan bir kullanıcının uygulamanızı Google Play Store'dan ne zaman indirdiğini izleyebilirsiniz. Dönüşümler, Google Play'den otomatik olarak izlenir ve uygulamaya izleme kodu eklemenize gerek yoktur.

    • İlk açılışlar: Hem Android hem de iOS uygulamalarında, reklamınızı tıklayan bir kullanıcının uygulamanızı yükledikten sonra ilk kez ne zaman açtığını izleyebilirsiniz. Bu seçenekten yararlanabilmek için Firebase veya üçüncü taraf uygulama analizi sağlayıcıları kullanmanız gerekir.

Firebase, Google'ın yeni nesil mobil uygulama geliştirme platformudur. Bu "Hizmet Olarak Arka Uç" platformu, geliştiricilerin kaliteli mobil uygulamalar üretmesine yardımcı olur.

  • Uygulama içi işlemler (ör. satın alma): Uygulamanızda satın alma veya başka işlemlerin sayısını artırmak için Google Ads'i kullanıyorsanız kampanyalarınızın ne kadar etkili olduğunu ölçmek için dönüşüm izleme özelliğinden yararlanın. Uygulama içi faturalandırmayı kullanan Android uygulamaları için uygulama içi satın alma işlemlerini otomatik olarak izleyebilirsiniz. Uygulamanıza kod ekleyerek ya da üçüncü taraf uygulama analizi sağlayıcısı kullanarak özel uygulama içi işlemleri Firebase yoluyla da izleyebilirsiniz.

Üçüncü taraf ilişkilendirme sağlayıcısıyla Google Ads arasında bağlantı kurma

Mobil uygulama dönüşümlerini izlemek ve ölçmek için bir üçüncü taraf uygulama analizi sağlayıcısı kullanıyorsanız sağlayıcınızdan gelen etkinlik dönüşüm verilerini içe aktarabilirsiniz. Google Ads ile üçüncü taraf ilişkilendirme sağlayıcınız arasında bağlantı kurduktan sonra Google Ads kampanyalarınızın, Android veya iOS uygulamalarınızın elde ettiği yükleme ve uygulama içi işlem sayısını ne kadar artırdığını anlamak için dönüşümleri içe aktarabilirsiniz.

Bu bağlantıyı kurmak için bağlantı kimliği oluşturmanız gerekir. Bu kimliği doğrudan üçüncü taraf hesabınıza girersiniz. Üçüncü taraf sağlayıcıyla izlediğiniz her uygulama için farklı bir bağlantı kimliği oluşturmanız gerekir. Bu bağlantı kimliğini oluşturup üçüncü taraf sağlayıcınızda uyguladıktan sonra dönüşüm etkinliklerini Google Ads'e aktarabilirsiniz. Hesaplarınızı nasıl bağlayacağınızı öğrenmek için Google Ads Yardım Merkezi'nin "Sonuçları Ölçme" sekmesine gidin. Hesaplar arası izleme

Aynı uygulamanın kampanyalarını birden fazla Google Ads hesabında yönetiyorsanız hesaplar arası dönüşüm izlemeyi kullanmanızı ve yönetici hesabınızda üçüncü taraf uygulama analizi sağlayıcınızla bağlantı kimliği oluşturmanızı öneririz. Böylece, yöneticinin dönüşüm izlemesini kullanan tüm hesaplar yönetici hesabının bağlantı kimliği üzerinden uygulama dönüşümlerini izleyebilir.

Ancak hesaplar arası dönüşüm izlemeyi kullanamıyorsanız (örneğin, birden fazla ajans iş ortağıyla çalışıyorsanız) başka bir Google Ads hesabıyla tek bir bağlantı kimliği paylaşabilirsiniz. Üzerinden paylaşım yaptığınız hesap bu bağlantı kimliğinin "sahibi" olur. Yalnızca bağlantı kimliğinin "sahibi" kendi bağlantısını diğer hesaplarla paylaşabilir. Bağlantı sahibinin davetini kabul eden tüm hesaplar, paylaşılan bağlantı kimliğiyle ilişkilendirilen uygulamanın ilgili üçüncü taraf uygulama analizi sağlayıcısından dönüşümleri içe aktarabilir.

Hesap yönetimiyle ilgili ek ipuçları

Bir ajansla veya birden fazla ajans iş ortağıyla çalışıyorsanız tüm uygulama bağlantısı kimliklerinin sahibi olmanızı öneririz. Böylece, bağlantı kimliklerini başka hesaplarla paylaşabilir veya gerekirse bağlantıları başka hesaplardan kaldırabilirsiniz. Örneğin, Google Ads verilerinizi bir ajanstan başka bir ajansa aktarmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bağlantıyı ilgili ajansın hesabından kaldırmaktır.

Kendi hesaplarınızı etkin bir şekilde yönetmiyor olsanız bile, yönetim erişiminiz olan bir hesapta bağlantı kimlikleri oluşturmanızı ve dönüşüm izleme veya yeniden pazarlama amacıyla bunlara ihtiyaç duyan başka hesaplarla paylaşmanızı öneririz.