En fazla umut vadeden adayları bulmak için öz geçmiş tarama

İdeal adayınızı bulmak için öz geçmişleri iyi yapılandırılmış bir yaklaşımla inceleyin

Zorluk

Dünyanın her yerinde iş arayanların çoğu öz geçmiş kullanır. İşe alımdan sorumlu yöneticiler ise asıl olarak öz geçmiş incelemeye odaklanır. Tek bir kağıt parçasından hareketle bir aday hakkında karar vermek zor olabilir. Ancak öz geçmişler çok sayıda başvuru sahibini, aradığınızı ilan ettiğiniz iş kalifikasyonlarıyla verimli bir şekilde karşılaştırmanıza ve pazarınız için en fazla umut vadeden uluslararası yeteneği bulmanıza yardımcı olabilir.

Amacınız

Şirketiniz için en iyi uluslararası yeteneği ararken, öz geçmişleri inceleme konusunda iyi yapılandırılmış ve tutarlı bir yaklaşımdan yararlanın.

Daha fazla bilgi

Devreye girerek sunulan bilgiyi renklendiren veya gölgeleyen bilinçsiz ön yargılar çok geniş bir alandan beslenir. Araştırmalar örtülü göstergelerin (isimler, kulüpler, adresler, okul, önceki iş yaşamı, ırk, ebeveynlik durumu, sosyoekonomik statü vs.) beklentileri ve bir adayla ilgili değerlendirmeleri bilinçsiz bir şekilde etkileyebileceğini gösteriyor.1 Zaman baskısı da bilinçsiz ön yargıya yol açarak karar alma sürecini etkileyebilir.