Mükemmel iş tanımları hazırlama

Her kelimeye önem verin

Zorluk

İşletmenizi uluslararası ölçekte büyütmek söz konusu olduğunda, işe alım şirketinizin karşı karşıya kalacağı en kritik ve heyecan verici zorluklardan biridir. İşe yeni alınan her bir kişi ekibi, kültürü ve şirketin yönünü etkiler. İşe alım sürecine zaman ayırmanın, kaynak ve araştırma yatırımı yapmanın karşılığını alırsınız. Uluslararası ölçekte işe alımlarda, adayların bir kuruluşla ilgili gördüğü ilk şey iş tanımıdır. İş ilanınızdaki her kelime şirketinizle ilgili bir sinyal verir. Adayın kendisini bilgilendirilmiş hissederken daha da fazlasını istemesini nasıl sağlarsınız?

Amacınız

İş tanımlarınız rolün kapsamı ve sorumluluklarını net bir biçimde açıklamalı ama aynı zamanda kuruluşunuzun misyonunu ve amacını da vurgulamalıdır. İş tanımı basit olmalı, jargon içermemeli ve uluslararası hedef pazarlarınızdaki adaylar tarafından kolay anlaşılmalıdır.

Daha fazla bilgi

Hedef pazarınızdan bağımsız olarak, iş tanımı içeriğinizi şu dört kategoriye odaklanmanız gerekir: alan, rol, sorumluluklar ve iş kalifikasyonları. Google'ın dahili ve harici kullanıcı araştırmaları ideal olanın, genel olandan başlayıp (şirketin neyle ilgili olduğu) ayrıntılara sonra geçmek (ilgili kişinin söz konusu roldeki günlük işleri) olduğunu gösteriyor.