Uygulama kampanyaları hakkındaki her şey

Uygulama reklamları vererek, uygulamanızı ödeme yapan daha fazla kullanıcıya ulaştırmak istiyorsunuz. Peki uygulamanızın global pazarlara açılmasını sağlarken bu pazarlardaki kullanıcılarla nasıl bağlantı kuracaksınız? Uygulama kampanyaları bu süreçte size yardımcı olarak uygulamalarınızı en büyük Google platformlarında tanıtmanızı kolaylaştırır.

Uygulama kampanyalarının işleyiş şekli

Çoğu Google Ads kampanyasının tersine, Uygulama kampanyaları için reklamlar tek tek tasarlanmaz. Bunun yerine, farklı ağlar üzerinde çeşitli biçimlerde reklamlar tasarlamak için uygulamanızın mağaza girişine ait öğelerden ve reklam metni önerilerinizden yararlanırız. Tek yapmanız gereken, küçük bir metin, bir başlangıç teklifi ve bütçe belirtip reklamlarınız için kullanılacak dil ve konumları bize bildirmektir. Sistemlerimiz, herhangi bir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan farklı kombinasyonları test eder ve performansı en iyi olan reklamları daha sık gösterir.

Ayrıca Google Ads her indirme işleminden en yüksek değeri elde etmenize yardımcı olmak için hedefleme ve teklif vermeyi de otomatik hale getirir. Kampanya hedeflemenizi, önem verdiğiniz işlemler (ör. uygulama içi dönüşümler) bakımından değerli kullanıcıları bulmaya odaklanacak şekilde optimize edebilirsiniz.

Reklamlar, yükleme veya uygulama içi dönüşüm elde etmek için optimize edilir

Evrensel Uygulama reklamları, sistemimiz tarafından anında oluşturulur ve mevcut en alakalı reklam envanteri ve yerleşimleriyle eşleştirilir. Google Ads, reklamlarınızı oluşturmak için uygulamanızın alakalı uygulama mağazasındaki girişini, sağladığınız reklam metni önerilerini, uygulama mağazasındaki isteğe bağlı uygulama resimlerini ve isteğe bağlı bir YouTube videosunu kullanabilir. Sistem, reklamlarınızı dönüşümlü yayınlar ve optimizasyon hedefinizi karşılayan maksimum indirme sayısına ulaşmanız için teklifleri otomatik olarak ayarlar. Örneğin bir metin satırı diğerine göre daha iyi performans gösteriyorsa, sistem bu metni daha sık gösterir.

Reklamlarınızın gösterilebileceği yerler

Reklamlarınız Google mülkleri genelinde gösterilmeye uygun hale gelir. Google Arama ve Google Play'in yanı sıra Arama Ağı iş ortaklarımız, YouTube, Google Görüntülü Reklam Ağı, AdMob ve uygulama reklamları barındırma hizmeti sunan birçok yayıncı da buna dahildir. Reklamlarınızın gösterilebileceği yerlerden bazıları şunlardır:

  • Google Arama Ağı: Google Arama ve Google Arama Ağı iş ortakları

  • Google Play: Google Play arama sonuçları, Google Play'de "Şunları da beğenebilirsiniz" ve "Bu uygulamayla ilgili" ifadesinin altındaki alakalı uygulamalar bölümü ve Google Play ana sayfasındaki "Sizin için önerilenler" bölümü

  • YouTube: YouTube'daki alakalı sayfalar veya içerikler

  • Google Görüntülü Reklam Ağı: Gmail, diğer uygulamalar, mobil haber veya blog web siteleri ve internetteki diğer siteler

Kampanya optimizasyonu ve teklifleri

Uygulama kampanyalarında, daha fazla uygulama kullanıcısı edinmek veya yeni kullanıcılarınızın uygulama içi işlem sayısını artırmak gibi belirli kampanya amaçları doğrultusunda hedeflemenizi ve tekliflerinizi optimize edebilirsiniz. Optimizasyon için üç yöntem vardır.

İlki, uygulamanın daha fazla yüklenmesini sağlamaya odaklanmaktır. Google Ads, tekliflerinizi ve hedeflemenizi uygulamanız için maksimum sayıda yeni kullanıcı elde etmenizi sağlayacak şekilde optimize eder. Belirlediğiniz teklif, uygulamanız her yüklendiğinde harcamak istediğiniz ortalama tutar olmalıdır. Yeni Google Ads deneyiminde gelişmiş bir seçenek olarak, uygulamanızı yükleme ve belirli bir işlemi gerçekleştirme olasılığı yüksek kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Bu seçeneği kullandığınızda yine yükleme işlemleri için teklif verirsiniz.

İkinci yöntem, uygulama içi işlem sayısını artırmaya odaklanmaktır. Hedefiniz daha değerli kullanıcılar bulmaksa ve dönüşüm etkinliği olarak belirlediğiniz önemli bir uygulama içi işlem varsa bu seçenekten yararlanın. Google Ads, bu kampanya için oluşturup belirlediğiniz uygulama içi işlemleri tamamlama olasılığı en yüksek olan kullanıcılara odaklanır. Hedef EBM'yi (işlem başına maliyet), uygulamanızda belirlediğiniz uygulama içi işlem her gerçekleştirildiğinde harcamak istediğiniz ortalama tutara ayarlayın.

Daha ileri bir yöntem olan üçüncü seçeneğe geçmeden önce ilk iki seçeneği deneyin. Üçüncü seçenek, uygulama içi işlem değerini artırmaya odaklanmaktır. Uygulama içi işlem değerine odaklanan kampanyalarda, Google Ads zaman içinde en iyi değeri sağlayabilecek kullanıcılara odaklanır. Belirlediğiniz teklif, reklamlar için harcadığınız her kuruş için elde etmek istediğiniz ortalama dönüşüm değeri (örneğin gelir) olmalıdır. Buna, hedef reklam harcamalarından elde edilen gelir (Hedef ROAS) denir. Hedefiniz, harcadığınız her 1 TL için dönüşüm aralığı içinde kullanıcıların 0,5 TL'lik uygulama içi satın alma işlemi yapmasını sağlamaksa %50'lik bir hedef ROAS belirlersiniz.

Yani işletmenizi büyütüp geliştirdikçe, reklamlarınızı optimize ve verimli halde tutarken günlük pazarlama faaliyetlerinizden zaman kazanmak için Uygulama kampanyalarından yararlanmayı düşünebilirsiniz.