1
W skrócie
Wyzwanie
Po opracowaniu strategii magazynowania i spełnieniu wymogów dotyczących zgodności, podatków i przepisów kluczowym zadaniem będzie przygotowanie planu dotyczącego strategii i realizacji transportu. Będzie to miało bezpośredni wpływ na poziom zadowolenia klienta końcowego, a co za tym idzie – również na ogólny rozwój firmy i liczbę konwersji.
Cel
Opracowanie strategii transportu i realizowanie go w sposób przekraczający oczekiwania klientów przy jednoczesnym zachowaniu kosztów docelowych.
Transport to dość złożone zagadnienie, dlatego na potrzeby tego artykułu podzieliliśmy go na trzy sekcje:
-
Transport przychodzący (import) – większość towarów jest wytwarzanych w Azji, dlatego konieczne jest przygotowanie strategii transportu lotniczego, morskiego i kolejowego, by efektywnie sprowadzać produkty z tego kontynentu.
-
Dostarczanie przesyłek – dotyczy sprzedawców prowadzących handel elektroniczny. Ogólnie rzecz biorąc, koszty związane z transportem przesyłek są głównym czynnikiem wpływającym na zyski i straty związane z logistyką, dlatego należy się skupić na optymalizacji tych kosztów przy jednoczesnym skróceniu czasu dostawy do klienta.
-
Wychodzące ładunki pełne (TL) i częściowe (LTL) – dotyczy sprzedawców realizujących dostawy do centrów dystrybucyjnych sprzedawców detalicznych, sklepów i własnych sklepów detalicznych. Obejmuje to również przewoźników, którzy chcą dostarczać przesyłki dostawcom końcowym. Ten etap transportu obejmuje największą ilość towaru i dlatego stanowi najbardziej newralgiczny element całej sieci logistycznej. Sprawnie działająca dystrybucja krajowa to podstawa niezawodnego łańcucha dostaw. Zrozumienie charakterystyki partnerów według rynku i trybu działalności pozwoli również opracować najlepsze alternatywne rozwiązania, które umożliwią spełnienie określonych wymogów dotyczących dostaw do sklepów i centrów dystrybucyjnych poszczególnych sprzedawców detalicznych. Wybór odpowiednich partnerów zapewni Twojej sieci logistycznej elastyczność i możliwość dalszego rozwoju.
3
Dostarczanie przesyłek
Jakość dostarczania przesyłek jest postrzegana jako jeden z głównych czynników wpływających na utrzymanie klientów i napędzających rozwój handlu elektronicznego. Opracowanie strategii dostarczania przesyłek może być skomplikowane, ponieważ trzeba zadbać o krótszy czas dostawy przy jednoczesnym obniżaniu kosztów transportu. Strategię dostarczania przesyłek należy dostosować do danego kraju, by spełniała ona oczekiwania lokalnych klientów.
Ogólnie rzecz biorąc, strategię dostarczania przesyłek można podzielić na dwie części. Są to: strategia dostawy początkowej i końcowej po stronie spedycji oraz transport zwrotów.
Spedycja:
-
Jeśli planujesz rozszerzyć działalność na nowy region, początkowo możesz korzystać z usług krajowych kurierów (np. UPS, DHL czy Fedex), którzy będą obsługiwać zarówno początkowy, jak i końcowy etap dostawy.
-
W niektórych regionach konieczna może być zmiana takiego podejścia, jeśli na rynku dominują lokalne podmioty. Na przykład w Japonii będą to firmy Yamato, Japan Post i Sagawa.
-
Koszt dostarczenia przesyłki powinien być zoptymalizowany pod kątem określonego produktu (waga, rozmiar) oraz odległości od klienta.
-
Następnie musisz zastanowić się, czy połączenie usług kurierskich i pocztowych pozwoli zoptymalizować te koszty.
-
Poznaj oczekiwania klientów w odniesieniu do dostaw ekspresowych, różnych opcji dostawy (np. opcja „kliknij i odbierz” w sklepach i skrytkach, dostawy planowane itp.), by dostosować ofertę do klienta i wybrać odpowiednich dostawców.
-
Kolejnym krokiem będzie analiza lokalnych firm transportowych i dodanie ich do portfolio dostawców przesyłek.
-
Aby jeszcze bardziej zoptymalizować końcowy etap dostawy, sprzedawca może realizować początkowy etap, korzystając z usług przewoźników obsługujących ładunki pełne i dostarczać produkty bezpośrednio do centrów przewoźników końcowego etapu. Pozwoli to na jeszcze większą optymalizację czasu i kosztów dostawy.
Transport zwrotów:
-
W przypadku transportu zwrotów kluczowa jest możliwość łatwego oddania produktu przez klienta.
-
Na początku możesz korzystać z usług kurierów, a potem zoptymalizować proces, korzystając z usług pocztowych w początkowym etapie obsługi zwrotów i usług kurierskich w końcowym etapie.
-
Oceń zakres wykorzystania portfolio przewoźników obsługujących zwroty na podstawie profilu produktu, by zwiększyć wygodę klientów.
-
Istotny może być szybki zwrot środków klientowi, gdy tylko produkt trafi do pierwszego centrum zwrotów, co można ustalić na podstawie danych śledzenia przewoźnika.
-
Aby jeszcze bardziej zoptymalizować końcowy etap obsługi zwrotów, sprzedawca może realizować początkowy etap, korzystając z usług przewoźników obsługujących ładunki pełne, i dostarczać produkty bezpośrednio do centrów przewoźników końcowego etapu. Pozwoli to na jeszcze większą optymalizację czasu i kosztów obsługi zwrotów.