Czy outsourcing obsługi klienta to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?

Przewodnik dotyczący oferowania jak najlepszej obsługi klienta podczas rozwoju firmy

1 Omówienie

Wyzwanie

W erze cyfrowej klienci mają znacznie więcej możliwości kontaktu z firmami i dużą swobodę wyboru. Mogą napisać e-maila, zadzwonić, porozmawiać na czacie lub skontaktować się z firmą za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wraz z rozwojem na rynkach międzynarodowych potrzeba kontaktu z klientami jest coraz większa, ale jednocześnie trzeba zajmować się codziennym działaniem firmy. W efekcie masz na wszystko mniej czasu.

Gdy zaczyna brakować czasu i zasobów, dobrym rozwiązaniem może okazać się outsourcing obsługi klienta. Jednak najpierw musisz sprawdzić, czy jest to opcja odpowiednia w Twoim przypadku. Czy masz dostateczną liczbę pracowników działu obsługi klienta w swojej firmie? A może pojawia się potrzeba zatrudnienia dodatkowych osób?

Jeśli prowadzenie firmy staje się coraz trudniejsze wraz z jej rozwojem, wtedy outsourcing może okazać się dobrym wyjściem.

Cel

Świadczenie obsługi klienta na najwyższym poziomie z wykorzystaniem własnych zasobów lub outsourcingu.

Jak oferować najwyższą jakość

Poniższe porady pomogą Ci zdecydować, czy zlecenie obsługi klienta firmie zewnętrznej jest odpowiednim rozwiązaniem dla Twojej firmy. Omawiamy różne poziomy obsługi klienta, dzięki czemu możesz się dokładnie zorientować, co najlepiej wybrać.

2 Kluczowe kwestie do rozważenia

Zanim zdecydujesz się na outsourcing, porozmawiaj ze swoim zespołem na te tematy:

1. Czy obsługa klienta wymaga nabycia nowych umiejętności / nowej wiedzy?

Jeśli tak, outsourcing będzie najlepszym wyjściem. Brak wiedzy może na dłuższą metę spowodować wielkie szkody, a nawet zatrzymać rozwój na nowych rynkach i pozyskiwanie nowych klientów – także tych z innych krajów. Outsourcing konkretnej funkcji lub segmentu zapewnia odpowiednią realizację nowych zadań.

2. Czy masz wypracowane niezbędne procedury?

Outsourcing nie uwalnia od wszystkich obowiązków. Nadal będzie trzeba poświęcać czas na komunikację z podwykonawcą i pomaganie mu w opracowaniu powtarzalnego, wymiernego i wydajnego procesu obsługi.

3. Czy możliwe jest zwiększenie wydajności i konkurencyjności?

Outsourcing obsługi klienta pozwala szybko i odpowiednio pomagać Twoim klientom. Najlepsi dostawcy tej usługi mogą też pomóc w amortyzowaniu nagłych skoków popytu, umożliwiając szybsze skalowanie procesów niż w przypadku rozwiązań wewnętrznych.