Planowanie usług logistycznych pod kątem Wielkiej Brytanii

Materiał przygotowany przez Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services

Planowanie usług logistycznych pod kątem Wielkiej Brytanii

1 W skrócie

Wyzwanie

Wielka Brytania to trzecia co do wielkości gospodarka Europy. To także wiodący ośrodek handlowo-finansowy z rozbudowanymi połączeniami transportowymi i drugi pod względem wielkości sektor portowy na kontynencie dający wiele możliwości rozwoju. Dla wielu firm prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii i w Europie to ważna brama, która ma znaczący wpływ na globalną wymianę handlową, dlatego warto mieć to państwo na uwadze.

Cel

Z tego przewodnika dowiesz się, jakie możliwości daje Wielka Brytania i jak najlepiej je wykorzystać. Zdobędziesz też ogólną wiedzę o pozycji tego kraju w globalnym układzie sił gospodarczych oraz o tym, jak wpływa ona na działalność firm.

2 Rozwijanie działalności w Wielkiej Brytanii

Jeśli myślisz o rozwoju firmy za granicą, warto poznać bieżące uwarunkowania rynku, na który chcesz wejść.

Dla wielu firm prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii i w Europie to ważna brama. W Wielkiej Brytanii jest zakładanych więcej firm niż gdziekolwiek indziej w Europie, dzięki czemu z rynku brytyjskiego można dotrzeć do 500 milionów konsumentów z Europy1.

Wielka Brytania ma rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną – można w jej przypadku mówić o drugim pod względem wielkości sektorze portowym w Europie, największym systemie transportu powietrznego w Europie oraz złożonej sieci kolejowej2. Wielka Brytania to wiodący ośrodek handlowo-finansowy i trzecia – po Niemczech i Francji – gospodarka Europy, a według Forbesa to także piąty najlepszy kraj do prowadzenia działalności.

Wielka Brytania ma 65 milionów mieszkańców, a tutejszy rynek e-commerce, którego wartość na rok 2016 oszacowano na blisko 153 miliardy funtów, plasuje się na trzecim miejscu na świecie pod względem wielkości3. Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii robi zakupy online, a średnie wydatki na konsumenta utrzymują się na wysokim poziomie. Kupujący z Wielkiej Brytanii stanowią 7% światowego i 33% europejskiego rynku e-commerce4.

Mapa Wielkiej Brytanii


 1. www.gov.uk 

 2. UK Ports Industry 

 3. Raport eRetail Sales Index przygotowany przez Capgemini dla IMRG 

 4. eCommerce Europe 

3 Fakty w skrócie

 • W Wielkiej Brytanii istnieją strefy ekonomiczne, które na różne sposoby zachęcają firmy do rozpoczęcia w nich działalności. Oferowane udogodnienia obejmują obniżone podatki, prostsze zasady planowania oraz korzyści finansowe1.

 • Wielka Brytania jest piątą pod względem wielkości gospodarką świata2.

 • Infrastruktura komunikacyjna w Wielkiej Brytanii jest wydajna i zwarta. W związku z tym ceny dostaw są tu często niższe niż w innych krajach3.


 1. HM Government 

 2. CIA World Factbook 

 3. ecommerce News 

4 Trendy konsumenckie

Rozważając wejście na nowe rynki, trzeba wziąć pod uwagę zachowania klientów. Jak klient docelowy zazwyczaj kupuje produkty? Jaki sposób dostawy preferuje? Te czynniki pomogą Ci się zorientować, jak trendy konsumenckie wpłyną na sposób prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii.

 • Brytyjscy kupujący chętniej korzystają z opcji dostawy do domu; bardzo popularna jest także opcja odbioru produktów zakupionych przez internet w sklepie (tę opcję wybiera 47% kupujących)1.

 • Brytyjscy konsumenci są przyzwyczajeni do niskich cen dostaw produktów zakupionych w Europie; prawdopodobieństwo zakupu rośnie w ich przypadku, gdy w ramach standardowej dostawy daje się im możliwość skorzystania z darmowej wysyłki.

 • Prawie 60% brytyjskich konsumentów kupujących przez internet robiło zakupy za granicą, zwykle w firmach amerykańskich i chińskich2.

 • Dla brytyjskich kupujących ważniejszy jest niski koszt dostawy niż czas jej realizacji; okres dostawy od 3 do 5 dni nie stanowi dla nich problemu.

 • Blisko 64% brytyjskich kupujących jako czynnik decydujący o wyborze danego sprzedawcy wskazuje oferowane przez niego opcje dostawy3.


 1. Research Now, Metapack 

 2. PayPal Cross Border Study 

 3. Research Now, Metapack 

5 Modele dostaw

Wysyłanie produktów do Wielkiej Brytanii

Istnieje kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na zaoferowanie konsumentom zagranicznej wysyłki produktu do Wielkiej Brytanii.

 • Jeśli produkcja ma miejsce na terenie Azji, wysyłanie towarów bezpośrednio od producenta może pozwolić obniżyć koszty transportu.

 • Jeśli posiadasz placówkę na terenie Unii Europejskiej, wysyłka towarów z Europy do Wielkiej Brytanii jest stosunkowa niedroga, a czas dostawy jest krótki.

 • Jeśli masz już placówkę w Stanach Zjednoczonych, możesz rozważyć wysyłkę bezpośrednio ze Stanów (czas transportu jest krótki).

Transport wewnątrz Wielkiej Brytanii

Logistyczny „Złoty trójkąt” rozciąga się od Northamptonshire aż po trasę M1 w pobliżu portu lotniczego East Midlands na północy i Tamworth na zachodzie1. Znajdują się tu ogromne centra dystrybucyjne i węzły transportowe, a także infrastruktura magazynowa pozwalająca dojechać w zaledwie 4 godziny do ponad 90% populacji Wielkiej Brytanii2.

Inne lokalizacje atrakcyjne z punktu widzenia możliwości magazynowania to m.in. Londyn i korytarz od Manchesteru do Leeds.

Logistyczny „Złoty trójkąt”

Dostawy wewnątrz Unii Europejskiej

Krótki czas przewozu i opłacalny koszt transportu sprawiają, że Wielka Brytania to obszar, z którego można z powodzeniem wysyłać produkty na teren całej Europy. Lokalizacja ta cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród firm specjalizujących się w handlu produktami konsumenckimi.


 1. The NX Group 

 2. The NX Group 

6 Transport

Przewoźnicy specjalizujący się w transporcie małych przesyłek

Największym przewoźnikiem dostarczającym przesyłki jest Royal Mail/ParcelForce – dochód, jaki generuje to przedsiębiorstwo, przekracza 9 miliardów funtów1.

 • Royal Mail
 • ParcelForce
 • UK Mail
 • Hermes
 • Yodel
 • TNT
 • UPS
 • DPD

Przewoźnicy świadczący usługi transportu częściowego (LTL) i całopojazdowego (TL)

 • K&N
 • XPO
 • DHL
 • Stobarts

 1. Royal Mail 

7 Od czego zacząć

Rozważając wejście na rynek brytyjski, pomyśl o zaletach i wadach rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz o tym, jaka struktury firmy, może Ci odpowiadać. Musisz się dowiedzieć, jakie opłaty celne i taryfy mają zastosowanie w przypadku Twoich produktów i czy musisz płacić podatek VAT. Musisz też określić, czy potrzebujesz deklaracji przywozowej i czy wymagana jest rejestracja jakichś znaków towarowych. W zależności od tego, skąd pochodzą Twoje towary, sprawdź, czy można je importować, i znajdź centrum realizacji zamówień oraz przewoźników dostarczających towary na terenach, na których chcesz prowadzić sprzedaż.

W usłudze Market Finder znajdziesz wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej Banku Światowego, który pomoże Ci się zorientować, na ile łatwo prowadzi się firmę w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik ten korzysta z wartości od 1 do 190, by pokazać, na ile trudne będzie uruchomienie i prowadzenie lokalnej firmy w każdym kraju świata. Składa się na niego ocena dziesięciu aspektów. Obejmują one na przykład łatwość podłączenia się do sieci elektrycznej, łatwość uzyskania kredytu i możliwość prowadzenia handlu transgranicznego.

Jeśli zamierzasz wejść na nowy rynek, dobrze jest zgłębić kwestie związane z administracją, przepisami i logistyką, z jakimi możesz się zetknąć w danym miejscu. Spełnienie wymagań prawnych i opracowanie rozwiązań logistycznych jest znacznie łatwiejsze dzięki usłudze Market Finder, która zapewnia wiele narzędzi pomocy, takich jak szczegółowe poradniki i statystyki.

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services oferuje rozwiązania logistyczne ułatwiające firmom zapanowanie nad zależnością między popytem i podażą.

Uwaga

Materiały udostępnione na tej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny. Aby uzyskać porady finansowe, podatkowe lub prawne, skonsultuj się ze specjalistą.