Planowanie usług logistycznych pod kątem Chin

Materiał przygotowany przez Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services

1 W skrócie

Wyzwanie

Chiny mają drugą co do wielkości gospodarkę na świecie i największą populację świata. Dzięki temu tamtejszy rynek oferuje ogromne możliwości rozwoju firmom, które chcą rozszerzyć swoją działalność za granicą. Nawet jeśli Chiny nie znajdują się na Twojej bezpośredniej ścieżce rozwoju, należy pamiętać, że kraj ten jest największym światowym eksporterem, dlatego warto mieć go na uwadze.

Cel

Z tego przewodnika dowiesz się, jakie możliwości dają Chiny i jak najlepiej je wykorzystać. Zdobędziesz też ogólną wiedzę o pozycji Chin w globalnym układzie sił gospodarczych oraz o tym, w jaki sposób wpływa ona na działalność firm.

2 Rozszerzanie działalności na rynku chińskim

Jeśli myślisz o rozwoju firmy za granicą, warto poznać bieżący klimat rynku, na który chcesz wejść. Chiny to druga co do wielkości gospodarka świata pod względem nominalnego PKB i największa pod względem siły nabywczej. Chiny mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, koncentrują się na produkcji i są największym eksporterem towarów na świecie.

Rynek logistyczny tego kraju jest nieskoordynowany – 20 najlepszych firm transportowych tworzy mniej niż 2% rynku. Większość firm logistycznych to małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają na rynku lokalnym. Na rynku działa kilka firm zagranicznych (np. DHL, FedEx i UPS), a także firmy państwowe i prywatne. Zagraniczni dostawcy usług transportowych mają jednak trudności w konkurowaniu z firmami lokalnymi, ponieważ te mają własne sieci. Jeśli rozważasz koszty transportu, najlepiej przyjrzyj się ofertom firm lokalnych, które mają najlepsze stawki.

Chiny mają największy na świecie rynek e-commerce – wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone (450 miliardów USD), Wielką Brytanię (110 miliardów USD), i Japonię (95 miliardów USD). Handel elektroniczny to strefa ciągłego rozwoju: sprzedaż w sektorze e-commerce stanowiła 23,1% całej sprzedaży detalicznej w Chinach w 2017 roku, a prognozy mówią o wzroście do 40,8% do 2021 roku1. Roczny wzrost liczby osób kupujących online w prowincjach takich jak Henan, Shanxi i Sinciang wynosi 100%. E-commerce przyczynia się tym samym do szybkiego rozwoju branży logistycznej.

Mapa Chin


 1. eMarketer 

3 Podstawowe fakty i zalety prowadzenia działalności w Chinach

 • Wydatki online w Chinach mają osiągnąć bilion dolarów do 2019 roku1.

 • Chiny nadal są ulubionym miejscem zakupów transgranicznych. Główną tego przyczyną są niskie koszty2.

 • Nawyki zakupowe wciąż podlegają zmianom: 74% populacji robi zakupy tylko na rynku krajowym, 24% dokonuje zakupów transgranicznych i na rynku krajowym, 2% robi wyłącznie zakupy transgraniczne3.

 • Popularne kategorie produktów w przypadku transgranicznego handlu elektronicznego w Chinach pokazuje wykres4.

Najpopularniejsze kategorie produktów w handlu elektronicznym w Chinach w 2016 r.


 1. Forrester 

 2. eMarketer 

 3. PayPal 

 4. iResearch 2016/Ecommerce Foundation 

4 Trendy konsumenckie

Podczas rozważania wejścia na nowe rynki ważne jest, by wziąć pod uwagę zachowania klientów. Jak Twój klient docelowy zazwyczaj kupuje produkty? Jaki jest jego preferowany sposób dostawy? Te czynniki pomogą Ci się zorientować, jak trendy klienckie wpłyną na sposób prowadzenia działalności w Chinach.

 • Klienci w Chinach są przyzwyczajeni do szybkich dostaw. Wiele sklepów online oferuje dostawę tego samego dnia.

 • Klienci w Chinach dokonujący zakupów transgranicznych zazwyczaj kupują określone produkty za granicą. Na przykład elektronikę często kupują od firm amerykańskich i japońskich, a produkty kosmetyczne od firm japońskich i południowokoreańskich.

 • Klienci z Chin często kupują produkty marek z ugruntowaną obecnością w mediach społecznościowych i w dużym stopniu polegają na rekomendacjach i opiniach online. W wielu obszarach Azji ponad 50% zakupów w sektorze e-commerce jest wynikiem działań w mediach społecznościowych1.

 • Obecność w mediach społecznościowych ma kluczowe znaczenie w przypadku sprzedaży w Chinach, ale posiadanie niezależnego sklepu online nie jest tak ważne. Kupujący w internecie często robią zakupy za pośrednictwem platformy handlowej, która oferuje duży wybór produktów.

 • Około 2/3 zakupów online w Chinach to zakupy w środowisku mobilnym – to wzrost na poziomie 2000% od 2012 roku2.

 • Rozwój handlu elektronicznego Chiny zawdzięczają głównie miastom trzeciego i czwartego rzędu. Zachowanie klientów w rozwijających się miastach będzie miało wpływ na ogólny rozwój i trendy3.

Liczba osób robiących zakupy online i średnie wydatki na osobę


 1. Marketing-Interactive.com 

 2. eMarketer 

 3. MarketingToChina 

5 Strefy wolnocłowe w Chinach

Wiele firm otwiera swoją działalność w chińskich strefach wolnocłowych. Są to specjalne strefy, gdzie towary można wyładowywać, przeładowywać, wytwarzać i ponownie eksportować bez interwencji chińskiego urzędu celnego.

Strefy wolnocłowe znajdują się na obszarach geograficznych, które ułatwiają prowadzenie działalności (główne porty i międzynarodowe lotniska). Pierwsza taka strefa powstała w Szanghaju w 2013 r. W następstwie powstało kilka kolejnych, w tym strefy Tiencin, Guangdong i Fujian.

W ramach strefy wolnocłowej wymagania związane z etykietowaniem i inne mają zastosowanie zarówno do towarów importowanych do Chin w zakresie modelu B2B, jak i B2C. Chociaż przepisy celne mają zasięg krajowy, ich stosowanie może się różnić w zależności od używanej bramy celnej. Oto informacje związane ze strefami wolnocłowymi, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu działalności:

Strefa wolnocłowa Szanghaj

 • Została założona w 2013 r. i jest pierwszym tego rodzaju obszarem w Chinach kontynentalnych. Strefa obejmuje 120 kilometrów kwadratowych.
 • Oferuje ogromne hale magazynowe oraz zarządzanie zaopatrzeniem, dystrybucją i łańcuchem dostaw. Wymagania związane z wstępną rejestracją sprzedawców zagranicznych i jednostek magazynowych czynią z Szanghaju mało popularną bramę dla biznesu B2C. Strefa obsługuje głównie import B2B.

Strefa wolnocłowa Fujian

 • Została założona w 2014 r. i obejmuje obszar około 118 kilometrów kwadratowych. W jej skład wchodzą obszary Xiamen, Fuzhou i Pingtan.
 • Ma na celu utworzenie środowiska handlowego, które otworzy Chiny na resztę świata, skupiając się na współpracy gospodarczej z Tajwanem.
 • Koncentruje się na zaawansowanej produkcji, międzynarodowym transporcie i turystyce, czyli tworzeniu morskiego jedwabnego szlaku XXI wieku i narzędzi współpracy finansowej.

Strefa wolnocłowa Guangdong

 • Mieści się w przybrzeżnej prowincji Guangdong. Służy zwiększeniu integracji Chin kontynentalnych z Makau i Hongkongiem.
 • Jej zadaniem jest rozwój międzynarodowej strefy finansowej, branży usług produkcyjnych w okręgach Qianhai i Shekou oraz globalnego centrum transportowego i łańcucha dostaw.
 • Skupia się na branży finansowej, odprawie celnej i otwarciu morskich szlaków handlowych do Europy i Afryki.
 • Stanowi centrum chińskiego importu związanego z handlem elektronicznym.

Strefa wolnocłowa Tiencin

 • Założona w okręgu samorządowym Tiencin strefa pokrywa obszar około 119 kilometrów kwadratowych. Powstała, by zwiększyć rolę Tiencin w trójkącie gospodarczym Chiny-Mongolia-Rosja.
 • Służy rozwojowi regionu Pekin-Tiencin-Hebei i otwarciu go na nowości instytucjonalne w Chinach.
 • Główne obszary działań obejmują: zaawansowaną produkcję, badania i rozwój oraz przekazywanie technologii, finansowy leasing oraz dostawy międzynarodowe i logistykę1.

(Źródło: Mylo Trade)

Strefy wolnocłowe w Chinach

Nowe strefy wolnocłowe

Zatwierdzono siedem nowych stref wolnocłowych: Liaoning, Zhejiang, Henan, Hubei, Chongqing, Syczuanie i Shaanxi. Każda ma inne priorytety. Strefa wolnocłowa Zhejiang skupi się na międzynarodowych usługach morskich i międzynarodowym przechowywaniu ropy, Liaoning na pogłębianiu państwowych reform, Chongqing na rozwoju inicjatywy „Jeden pas i jedna droga”, a Henan skupi się na międzynarodowych usługach logistycznych i transporcie.

Zalety stref wolnocłowych:

 • Mniej podatków przy importowaniu i eksportowaniu.
 • Specjalny system monitorowania odpraw celnych, dzięki czemu administracja jest prostsza.
 • Szczegółowa odprawa celna jest wymagana tylko na późniejszym etapie.
 • Szybsza odprawa celna towarów.
 • Dostawcy mogą uzyskać zwrot podatku VAT po dostarczeniu produktów do strefy wolnocłowej lub parku celnego (obowiązują w nich podobne zasady co w strefach wolnocłowych)2.

Transport wewnątrz Chin

Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze transportowej transport towarów w Chinach kontynentalnych zajmuje najwyżej 7 dni. W obszarach wzdłuż wschodniego wybrzeża lub Chinach Centralnych czas dostawy to od 1 do 3 dni. Firmy zazwyczaj korzystają ze scentralizowanego centrum realizacji zamówień lub mają kilka takich centrów, by obsługiwać rynki lokalne (to częsty i tani sposób obsługi klientów w Chinach). Jeśli bierzesz pod uwagę wejście na rynek w Chinach, najlepiej korzystaj z dwóch głównych centrów realizacji zamówień: jedno znajduje się w Chinach Południowych, a drugie w pobliżu Szanghaju (blisko Pekinu).


 1. Healy Consultants Group PLC 

 2. Journal of Commerce 

6 Transport w Chinach

Przewoźnicy małych paczek

Jak podano poniżej, najpowszechniej używanymi przewoźnikami drobnych przesyłek w Chinach są: CTO, TTK, Best Express, ZJS, STO, Yunda, YTO, ZTO, EMS (China Post) oraz SF Express. Firma EMS jest popularna ze względu na ogólnokrajowy zasięg obejmujący obszary wiejskie, do których nie docierają prywatne firmy kurierskie. Dwie największe platformy zajmujące się handlem elektronicznym, Alibaba i Jindong, w największych miastach same zajmują się dostawą na ostatnim etapie drogi paczek1.

 • SF Express: 8,2% udziału w rynku
 • EMS / China Post: 6,2% udziału w rynku
 • ZTO: 14,3% udziału w rynku
 • YTO: 14,7% udziału w rynku
 • Yunda: 10,5% udziału w rynku
 • STO: 12,4% udziału w rynku
 • Inne: 33,7% udziału w rynku

Przewoźnicy typu ładunek częściowy i ładunek całościowy

Zalecamy korzystanie z usług wielu przewoźników, ponieważ różni dostawcy obsługują inne regiony. Poniżej znajdziesz listę głównych przewoźników większych ładunków2:

 • Deppon
 • ANE
 • ZTKY
 • YIMIDIDA
 • YCG
 • HOAU
 • SF express
 • ShengFeng
 • LBEX
 • CNEX

 1. China Money Network 

 2. Journal of Commerce 

7 Jak zacząć prowadzić działalność w Chinach

Gdy zastanawiasz się nad wejściem na chiński rynek, pomyśl o rozwiązaniu biznesowym najlepiej spełniającym Twoje wymagania i o tym, w jaki sposób chcesz importować swoje towary. Potem pomyśl o całym procesie kontroli importu i eksportu, z jakim możesz mieć do czynienia. Zastanów się też, czy w przypadku towarów, które dotrą do Chin, potrzebujesz deklaracji przywozowej. Na końcu znajdź centrum realizacji zamówień i przewoźników, którzy będą dostarczać towary do miejsc, w których chcesz handlować w Chinach.

Korzystając z opracowanego przez Bank Światowy wskaźnika łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, możesz się zorientować, czy prowadzenie firmy w Chinach jest trudne. Wskaźnik ten pokazuje w skali od 1 do 190, w jakim stopniu skomplikowane jest uruchomienie i prowadzenie firmy w każdym z państw. Składa się na niego ocena dziesięciu aspektów, w tym łatwości podłączenia lokalu do sieci elektrycznej, uzyskania kredytu, a także możliwości prowadzenia handlu transgranicznego.

Jeśli zamierzasz wejść na nowy rynek, dobrze jest poznać wyzwania związane z administracją, przepisami i logistyką, jakie możesz napotkać w danym kraju. Spełnienie wymagań prawnych i opracowanie rozwiązań logistycznych jest znacznie łatwiejsze dzięki usłudze Market Finder, w której znajdziesz wiele narzędzi i materiałów, takich jak szczegółowe poradniki i statystyki.


Logo Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services oferuje rozwiązania logistyczne, by pomóc firmom w wykorzystaniu możliwości związanych z popytem i podażą.

Uwaga

Materiały zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie celom informacyjnym. Aby uzyskać porady finansowe, podatkowe lub prawne, skonsultuj się ze specjalistą.