Planowanie usług logistycznych pod kątem Australii

Materiał przygotowany przez Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services

1 W skrócie

Wyzwanie

Ze względu na bardzo zróżnicowaną, młodą populację i strategiczną lokalizację w regionie Azji i Pacyfiku, Australia oferuje firmom liczne możliwości rozwoju. Chociaż nie jest to ogromny rynek, wiele firm rozpoczyna działalność w Australii i rozwija ją na rynki zagraniczne lub wykorzystuje rynek australijski jako element swojej globalnej strategii.

Cel

Z tego przewodnika dowiesz się, jakie możliwości są związane z rynkiem australijskim i jak najlepiej je wykorzystać. Zdobędziesz też ogólną wiedzę o pozycji Australii w globalnym układzie sił gospodarczych oraz o tym, dlaczego ma ona znaczenie dla firm na całym świecie.

2 Rozszerzanie działalności na rynku australijskim

Rynek australijski ewoluował na przestrzeni lat i dziś stanowi ważny rynek konsumencki, który wiele firm traktuje jako punkt wyjściowy do rozwoju działalności na atrakcyjny region Azji i Pacyfiku. Australia ma powiązania z Azją dzięki umowom takim jak chińsko-australijska umowa o wolnym handlu, ale jest również na bieżąco z amerykańską kulturą i markami. Dzięki różnym wpływom, zachętom rządowym i młodej populacji Australia stanowi atrakcyjny rynek e-commerce i rynek realizacji zamówień.

Mapa Australii

3 Podstawowe fakty i zalety prowadzenia działalności w Australii

 • Wyjątkowo zróżnicowana populacja, w której procesy imigracyjne odpowiadają za 60% wzrostu liczby ludności. Sprawia to, że kraj jest otwarty na nowe produkty i nowe firmy1.

 • 90% populacji mieszka w miastach (główne obszary metropolitalne to Sydney i Melbourne)2.

 • Według Australia Post średni czas dostawy do większości miast na wschodnim wybrzeżu wynosi od 1 do 3 dni, ale na obszarze od wschodniego wybrzeża do Perth i zachodnich miast czas ten rośnie do 5–6 dni3.

 • Australijczycy wydają najwięcej na świecie na odzież. Zgodnie z prognozami do 2025 roku wydatki te wzrosną o kolejne 56,5%. Australia to atrakcyjny rynek dla firm z branży odzieżowej, lifestylowej i sportowej4.


 1. Australia Bureau of Statistics 

 2. World Bank 

 3. Australia Post 

 4. Statista 

4 Trendy konsumenckie

Jeśli rozważasz wejście na nowe rynki, kluczową kwestią jest przeanalizowanie zachowań klientów. Jak Twój klient docelowy zazwyczaj kupuje produkty? Jaki sposób dostawy preferuje? Podane niżej informacje pomogą Ci się zorientować, jakie trendy konsumenckie powinny brać pod uwagę firmy, które chcą działać na rynku australijskim.

Ostatnie badanie firmy Roy Morgan wskazuje, że Australijczycy wydali ponad 41 miliardów dolarów podczas zakupów online w 2016 r., a 4 na 10 użytkowników dokonywało co najmniej raz w miesiącu zakupu w sklepach e-commerce.

 • Australijscy konsumenci oczekują szybkich terminów dostaw, w tym dostaw tego samego dnia. Ponad 80% Australijczyków korzystało lub chce korzystać z dostawy w tym samym dniu, a 75% korzystało lub chce korzystać z dostaw w weekendy lub po godzinach1
 • Standardowa, ekspresowa i „kliknij i odbierz” to trzy najbardziej popularne opcje dostawy oferowane obecnie przez australijskich sprzedawców
 • Opcja zakupów na urządzeniach mobilnych, czyli aplikacja lub sklep internetowy dostosowany do urządzeń mobilnych, pozwala klientom robić zakupy z dowolnego miejsca. Australia ma ponad 19,4 miliona użytkowników telefonów komórkowych. Ponad 35% transakcji e-commerce zrealizowano na urządzeniach mobilnych, a niemal 27% użytkowników komórek robi w ten sposób zakupy co tydzień2

 1. Temando Report on Ecommerce Shipping Strategies 

 2. eMarketer 

5 Modele realizacji zamówień

Wysyłanie produktów do Australii

Dla wielu firm przetestowanie australijskiego rynku jest stosunkowo proste, ponieważ mogą wysyłać paczki do Australii z lokalizacji znajdującej się w jednym z krajów Azji i Pacyfiku. Australijczycy są przyzwyczajeni do zakupów transgranicznych, dzięki czemu rynek jest otwarty na strategię transgraniczną. Produkty są dostarczane do Australii głównie z Hongkongu, Chin oraz Singapuru.

Realizacja zamówień wewnątrz Australii

Najczęściej stosowany w Australii model realizacji zamówień to pojedyncze centrum realizacji dostaw w regionie Sydney lub dwa centra – w Sydney i Melbourne. W tym drugim scenariuszu Sydney i Brisbane są obsługiwane przez centrum w Sydney, a Melbourne, Perth i Adelaide – przez centrum w Melbourne.

6 Transport

Przewoźnicy małych przesyłek

Najczęściej wykorzystywanym przewoźnikiem na tym obszarze jest Australia Post, który obsługuje całą Australię. Australia Post oferuje wiele metod dostawy, które mogą pasować do Twoich planów eksportowych, w tym bezpieczne paczkomaty (dostępne 24 godziny na dobę) z setkami lokalizacji w całym kraju.

Dostawy paczek do firm:

 • Australia Post i Toll mają 60% udział w rynku
 • TNT 10% udział w rynku
 • DHL 5% udział w rynku

Bezpośrednie dostawy do klientów1:

 • Australia Post 75% udział w rynku
 • Toll 10% udział w rynku
 • TNT 5% udział w rynku

Inni przewoźnicy małych przesyłek

Na rynku australijskim działa wiele firm kurierskich i dostawców małych przesyłek oferujących innowacyjne rozwiązania. Oto kilka przykładów:

 • Sendle wykorzystuje wolne zasoby współpracujących firm kurierskich

 • ParcelPoint wykorzystuje ponad 1500 punktów sprzedaży, w tym kioski, apteki i sklepy spożywcze, jako punkty odbioru paczek

 • WizMe pobiera stałą krajową opłatę w wysokości 10,69 dolarów i dolicza niewielką opłatę za opakowanie


 1. The Australian 

7 Jak zacząć prowadzić działalność w Australii

Australia nie jest ogromnym rynkiem, jednak wiele firm rozpoczyna działalność w tym kraju i rozwija ją na rynki zagraniczne lub wykorzystuje rynek australijski jako element swojej globalnej strategii.

Jeśli rozważasz wejście na rynek australijski, zastanów się nad zaletami i wadami utworzenia nowej firmy do prowadzenia działalności gospodarczej oraz nad rodzajem struktury firmy, który będzie przydatny do Twoich celów. Gdy zdecydujesz się na założenie firmy, wystąp o australijski numer działalności gospodarczej (ABN), numer identyfikacji podatkowej (TFN), a także zarejestruj się jako płatnik podatku od towarów i usług (GST) oraz podmiot odprowadzający zaliczkę na podatek dochodowy (jeśli zatrudniasz pracowników).

Musisz również ustalić, czy Twój produkt wymaga deklaracji przywozowej i rejestracji znaku towarowego (jeśli chcesz założyć stronę w domenie australijskiej). Wybierz też centrum realizacji zamówień i przewoźników dostarczających towary w regionach, w których chcesz prowadzić działalność.

W usłudze Market Finder znajdziesz opracowany przez Bank Światowy wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dowiesz się, jak w tym rankingu wypada Australia. Wskaźnik ten pokazuje w skali od 1 do 190, w jakim stopniu skomplikowane jest uruchomienie i prowadzenie firmy w każdym z państw. Składa się na niego ocena dziesięciu aspektów, w tym łatwości podłączenia lokalu do sieci elektrycznej, uzyskania kredytu, a także możliwości prowadzenia handlu transgranicznego.

Jeśli zamierzasz wejść na nowy rynek, dobrze jest poznać wyzwania związane z administracją, przepisami i logistyką, jakie możesz napotkać w danym kraju. Spełnienie wymagań prawnych i opracowanie rozwiązań logistycznych jest znacznie łatwiejsze dzięki usłudze Market Finder, w której znajdziesz wiele narzędzi i materiałów, takich jak szczegółowe poradniki i statystyki.

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services oferuje rozwiązania logistyczne, by pomóc firmom w wykorzystaniu możliwości związanych z popytem i podażą.

Uwaga

Materiały zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie celom informacyjnym. Aby uzyskać porady finansowe, podatkowe lub prawne, skonsultuj się ze specjalistą.