Jak wprowadzić aplikację na rynek globalny

Przewodnik po marketingu aplikacji pod kątem docierania do nowych, wartościowych odbiorców międzynarodowych

1 W skrócie

Wyzwanie

Wykonując zaledwie kilka kliknięć, możesz opublikować aplikację w Google Play i uzyskać dostęp do ponad miliarda aktywnych użytkowników na całym świecie. Jak określić najbardziej dochodowe rynki do kierowania reklam?

Cel

Identyfikacja i poznanie odpowiednich rynków, właściwa lokalizacja treści i przygotowanie bazy pod sukces aplikacji.

Jak się do tego zabrać

Market Finder pomaga wybrać najlepsze rynki dla aplikacji, analizując takie dane jak dostęp konsumentów do urządzeń mobilnych, sprzedaż mobilna, a także popularność urządzeń z Androidem i systemem iOS. Następnie należy przeprowadzić szczegółowe badania, które pomogą zrozumieć odbiorców na tych rynkach, oraz uwzględnić ich preferencje i oczekiwania, aby jak najskuteczniej zachęcać ich do instalacji.

2 Przygotuj krótką listę krajów

Możesz wziąć pod uwagę nie tylko kraje sugerowane przez usługę Market Finder, ale także:

 • Przejrzeć dane o instalacjach aplikacji, opinie użytkowników i treści w mediach społecznościowych, aby znaleźć rynki, na których może być popyt na Twoją aplikację.

 • Zapoznać się ze wskazówkami optymalizacyjnymi w Konsoli Google Play, aby sprawdzić, czy są kraje, w których Twoja aplikacja już zaczyna być popularna.

3 Dokładnie przeanalizuj interesujące Cię rynki

Sprawdź, czy dobrze rozumiesz rynek, na który chcesz wejść. Market Finder udostępnia wiele szczegółowych danych o krajach docelowych. Zapoznaj się z sekcją poradnika The Going Global Playbook zawierającą dane i statystyki związane z najważniejszymi krajami docelowymi. Przydatne informacje możesz też znaleźć w wyszukiwarce Google oraz w wielu darmowych i płatnych narzędziach innych firm. Możesz także skontaktować się z członkami swojej społeczności i uzyskać odpowiednie informacje od osób mieszkających w krajach, które Cię interesują.

4 Poznaj lokalnego użytkownika

Użytkownicy pragną spersonalizowanej obsługi – jeśli zaoferujesz im zlokalizowaną aplikację z przetłumaczonym tekstem i odpowiednio dostosowaną grafiką, dużo bardziej się zaangażują.

 • Jak różnią się zachowania użytkowników na poszczególnych rynkach?

 • Gdzie i jak realizują oni swoje cele i zadania na swoich urządzeniach? Prawdopodobnie inaczej korzystają z mediów społecznościowych, bankowości, rozrywki i gier, inaczej kupują, komunikują się i wyszukują informacje lub mają inne podejście do wydajności. Market Finder dostarczy Ci najważniejsze globalne statystyki o takich obszarach, jak zachowania zakupowe online, sprzedaż mobilna czy korzystanie ze smartfonów podczas zakupów konsumenckich.

 • Jak Twoja aplikacja pasuje do tego scenariusza?

5 Odpowiednio zlokalizuj aplikację

 • Języki i dialekty. Czy mieszkańcy danego kraju posługują się więcej niż jednym językiem?

 • Przetłumacz swoją aplikację, informacje o niej i inne zasoby. Skorzystaj z usługi tłumaczenia aplikacji w Konsoli Google Play lub Android Studio albo z usług lokalnego tłumacza.

 • Dostosuj aplikację do lokalnej kultury. Elementy graficzne w aplikacji, obrazy, kolory, styl i ton wypowiedzi oraz funkcje i formy płatności muszą być zaprojektowane tak, by odpowiadały lokalnym odbiorcom. W przypadku gier zastanów się, jak należałoby dostosować postaci i narzędzia. Warto zadbać o to, aby treść aplikacji nie była postrzegana jako niedostosowana do lokalnej kultury.

 • Użyj jednego zestawu elastycznych układów z alternatywnymi układami, jeśli będą potrzebne. W zależności od krajów docelowych możesz na przykład uwzględnić obsługę tekstu pisanego od prawej do lewej strony i użyć właściwych formatów dat, godzin, liczb i walut.

 • Zoptymalizuj aplikację pod kątem niskiej i zerowej przepustowości oraz tanich urządzeń.

 • Dostosuj cenę do warunków lokalnych. Gdy podasz cenę swojej aplikacji, produktu w aplikacji lub subskrypcji w Konsoli Google Play, automatycznie zostanie ona przeliczona na walutę lokalną z uwzględnieniem podatku (w wybranych krajach) i lokalnych wzorców cenowych. Jeśli chcesz, możesz je zastąpić. Weź pod uwagę:

  • lokalne koszty życia,
  • siłę nabywczą konsumentów,
  • konkurencję,
  • przewidywany popyt na Twoją aplikację.

Dowiedz się więcej o lokalizowaniu aplikacji.

6 Promuj swoje aplikacje

Uniwersalne kampanie promujące aplikacje ułatwiają promowanie aplikacji na Androida lub iOS w wybranych krajach w takich popularnych usługach Google, jak wyszukiwarka, Google Play, YouTube czy sieć reklamowa Google. Wystarczy, że wpiszesz tekst, stawkę początkową i budżet oraz podasz informacje o językach i lokalizacjach dla Twoich reklam. Nasze systemy przetestują różne kombinacje i będą częściej wyświetlać najskuteczniejsze reklamy. Ty nie musisz już nic robić.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku „The Going Global Playbook”.