Jak zacząć wchodzić na nowe rynki

W skrócie

Wyzwanie

Spraw, by Twoja witryna była odpowiednia dla każdego, kto ją odwiedza. Określenie odpowiednich informacji dotyczących płatności, wyszukiwanych haseł, używanego języka i objaśnień kwestii prawnych jest ważnym elementem walki o lojalność klientów, niezależnie od tego, gdzie się oni znajdują.

Cel

Myśl o swoim biznesie jak o międzynarodowej firmie mającej klientów lokalnych, a nie jak o lokalnej firmie mającej klientów międzynarodowych.

Jak zacząć

1 Zwiększ dostępność dla wyszukiwarki

Lokalizacja międzynarodowej strategii SEO nie sprowadza się wyłącznie do tłumaczenia. Market Finder pomoże Ci, sugerując słowa kluczowe, które będą skuteczne na każdym rynku. Musisz jednak dowiedzieć się, jak Twoi nowi użytkownicy wchodzą w interakcje z Twoim rynkiem i jak możesz im pomóc znaleźć Twoją firmę.

2 Weź pod uwagę walutę i formy płatności

Ważne jest, aby Twoje ceny były podane w lokalnej walucie – konieczność ich przeliczania może zniechęcić niektórych klientów.

Konsumenci z różnych krajów mają różne preferencje dotyczące płatności. 30% kupujących online z całego świata twierdzi, że jeśli w witrynie nie ma możliwości skorzystania z ich preferowanej formy płatności, zniechęca ich to do zakupu1.

Mimo że karty kredytowe i debetowe są najpopularniejszymi metodami płatności w wielu krajach europejskich, w Niemczech karty kredytowe są preferowaną formą płatności zaledwie 25% mieszkańców. Najchętniej wybieraną opcją płatności w Niemczech, na którą decyduje się 38% konsumentów, jest elektroniczne polecenie zapłaty (ELV). W Szwecji i Polsce 35% społeczeństwa korzysta z bankowości internetowej do dokonywania płatności za zakupy w sieci. Kolejne 20% mieszkańców Szwecji korzysta z otwartych faktur. W Polsce 15% klientów korzysta podczas zakupów w internecie z płatności gotówkowych. W Holandii 55% klientów dokonuje płatności online za pomocą usługi iDeal, która przypomina usługę ELV używaną w Niemczech. Chińscy konsumenci wybierają chętniej Alipay, Tenpay, a nawet płatność gotówką przy odbiorze.

Warto więc poznać preferencje dotyczące płatności, jakie wykazują klienci na nowym rynku. Pamiętaj, aby regularnie przeliczać ceny, dostosowując je do kursów wymiany.

Wchodząc ze swoim produktem lub usługą na nowe rynki, nie musisz być jak kameleon i tworzyć na nowo swojej marki ani całkowicie zmieniać swoich produktów. Market Finder dostarczy Ci wszystkie niezbędne dane i statystyki. Dzięki temu badanie nowych rynków będzie łatwe i praktyczne, a klienci będą czuć, że są u siebie.

3 Zadbaj o zadowolenie klienta

Ważnym kluczem do rozwoju firmy jest obsługa klienta. Jeśli przebiega właściwie, kupujący wracają, sprzedaż rośnie, a Ty skutecznie zwiększasz liczbę potencjalnych klientów. To ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zwiększaniu skali swojej działalności na globalną.

Tym, o co musisz zadbać, jest umożliwienie klientom zadawania pytań dotyczących produktów i usług oraz zwracania towarów w ich własnym języku. Jeśli planujesz znacznie zwiększyć swoją obecność na nowym rynku, potrzebujesz zespołu wsparcia posługującego się tym samym językiem co Twoi nowi klienci. Jeśli jednak nie chcesz rzucać się od razu na głęboką wodę, możesz skorzystać z opcji, z którymi wiąże się małe ryzyko i niskie koszty, takich jak wielojęzyczny dział pomocy, tłumaczenie czatu w czasie rzeczywistym czy wielojęzyczne fora i społeczności.

4 Działaj zgodnie z prawem

Poznaj i zrozum przepisy, z którymi będziesz mieć do czynienia. W tych złożonych obszarach nic nie sprawdzi się lepiej niż wiedza i doświadczenie lokalnego eksperta. Weź pod uwagę:

 • Licencje i zezwolenia – czy potrzebujesz specjalnej zgody na sprzedaż swojego produktu?

 • Podatki – czy Twoje ceny powinny zawierać podatek? Jakie podatki musisz płacić i jakie ulgi podatkowe mogą Ci przysługiwać?

 • Znaki towarowe, patenty, prawa autorskie – czy musisz złożyć wniosek o którekolwiek z nich? Zawsze warto też sprawdzić, czy ich nie naruszasz.

 • Prywatność danych – czy przepisy dotyczące prywatności zezwalają na gromadzenie danych użytkowników?

 • Ograniczenia wiekowe – jakie są wymagania dotyczące weryfikacji na platformach e-commerce w przypadku produktów z ograniczeniem wiekowym?

 • Ubezpieczenie biznesowe – weź pod uwagę odpowiedzialność ogólną, produktową, zawodową i handlową. Jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe lub potrzebne, by Cię chronić?

 • Opakowania i etykiety – jakie są ograniczenia lub wymagania?

 • Reklama – co jest dozwolone, a co nie?

Korzystając ze wskaźnika łatwości prowadzenia działalności gospodarczej Banku Światowego, możesz się zorientować, czy poradzisz sobie z prowadzeniem firmy w danym kraju. Wskaźnik ten korzysta z wartości od 1 do 190, by pokazać, w jakim stopniu skomplikowane jest uruchomienie i prowadzenie firmy w każdym z państw. Aby uzyskać wynik, uwzględnia się dziesięć zagadnień. Obejmują one na przykład łatwość podłączenia się do sieci elektrycznej, łatwość uzyskania kredytu i możliwość prowadzenia handlu transgranicznego.

Możesz się z nim zapoznać tutaj.

5 Korzystaj ze swojej marki

Każda globalna marka ma własne niepowtarzalne logo, własną wizję i zbiór wartości. Dzięki temu można ją łatwo rozpoznać w dowolnym miejscu na świecie. Wyobraź sobie, że Twoja firma to osoba, a marka to jej osobowość. Zwolennicy Twojej marki przyjmą z niezadowoleniem każdą zmianę tego, co znają i cenią. Twoim celem jest zadbać o to, by Twoja marka wszędzie wyglądała i działała tak samo i budziła takie same emocje. Ważne jest jednak, by markę zlokalizować – dzięki temu klienci na nowym rynku będą mieć szansę natrafienia na nią w wyszukiwarce. Chodzi o to, by wypracować tu pewną równowagę.

6 Mów językiem swoich klientów

Około 75% klientów o wiele chętniej robi zakupy na stronach internetowych we własnym języku1. Znajomość języka używanego na rynku docelowym stanowi więc klucz do sukcesu dla osób prowadzących działalność na skalę globalną. Weź pod uwagę różnice regionalne. Np. kraje takie jak Szwajcaria, Kanada i RPA są wielojęzyczne. Z kolei języki takie jak chiński, arabski, hiszpański i inne występują w różnych dialektach.

Wskazówka

Jeśli masz aplikację:

 • Sprawdź liczbę instalacji aplikacji, komentarze użytkowników oraz posty w mediach społecznościowych, aby przekonać się, na których rynkach może występować zapotrzebowanie na aplikację.
 • Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi optymalizacji dostępnymi w Konsoli Google Play, dzięki którym przekonasz się, czy są kraje, w których Twoja aplikacja zyskuje już na popularności.
 • Odwiedź stronę wyboru języka w Konsoli Google Play, na której znajdziesz następujące informacje:
  • języki i kraje, w których aplikacje podobne do Twojej są najczęściej instalowane;
  • wartość procentowa instalacji pochodzących od użytkowników posługujących się tymi językami;
  • więcej informacji przydatnych przy planowaniu wejścia na rynek w tych krajach.

Weź pod uwagę język, w jakim mówią klienci z danego rynku, ale lokalizuj treści wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Na przykład 87% Holendrów mówi po angielsku, dlatego nie trzeba tłumaczyć dla nich stron dostępnych w tym języku. Natomiast w Polsce 95% użytkowników preferuje strony w języku polskim2. Market Finder zdecydowanie ułatwia badanie lokalnych preferencji i zarządzanie przeznaczonymi dla wielu regionów stronami internetowymi zawierającymi treści w wielu językach. Użytkownicy tej usługi otrzymują wszelką niezbędną pomoc i narzędzia, w tym szczegółowe przewodniki i informacje na temat lokalizacji pod kątem nowego rynku.

Market Finder pozwoli Ci określić najważniejsze rynki sprzyjające rozwojowi Twojej działalności.