Co zrobić, by zagraniczni klienci mogli znaleźć Cię w internecie?

1 W skrócie

Wyzwanie

Tworzysz strony w wielu językach lub dla wielu regionów. Co należy zrobić, by mieć pewność, że trafią na nie wszyscy odpowiedni użytkownicy w docelowych krajach i językach oraz jak zoptymalizować pozycję firmy w wynikach wyszukiwania?

Cel

Sprawienie, by docelowi użytkownicy trafili na odpowiednią wersję Twojej strony w wyszukiwarce Google.

Właściwe podejście

Jeśli używasz SEO na poziomie międzynarodowym, zależy Ci nie tylko na tym, by najodpowiedniejsi użytkownicy z danego kraju trafiali na stronę w odpowiednim języku lub dla odpowiedniego regionu, ale także na zoptymalizowaniu pozycji firmy w wynikach każdego wyszukiwania w Google. Oto kroki, które pomogą Ci w osiągnięciu tych celów:

2 W jaki sposób Google skanuje, indeksuje i wyświetla strony użytkownikom

W uproszczeniu można powiedzieć, że wyszukiwanie w internecie przypomina przeglądanie wielkiej księgi z ogromnym indeksem informującym dokładnie, gdzie co znaleźć. Kiedy potencjalny klient przeprowadza wyszukiwanie w Google, nasze systemy zaglądają do indeksu, by wybrać i wyświetlić najtrafniejsze wyniki. Trzy kluczowe procesy to:

Skanowanie

Skanowanie to proces dodawania nowych i zaktualizowanych stron do indeksu Google. Aby przeskanować miliardy stron internetowych, używamy ogromnej liczby komputerów. Program, który nam w tym pomaga, to Googlebot (nazywany też robotem, botem lub crawlerem). Działa według określonych algorytmów, by wybrać witryny, które należy przeskanować, i ustalić, jak często mają być sprawdzane oraz ile stron danej witryny zostanie przeskanowanych. Google nie akceptuje płatności za częstsze skanowanie witryny, a działalność związana z obsługą wyszukiwarki nie jest powiązana z usługą Google Ads.

Indeksowanie

Googlebot przetwarza każdą z przeskanowanych stron, by utworzyć ogromny indeks wszystkich znalezionych słów i ich lokalizacji na stronie. Dodatkowo przetwarzamy informacje znajdujące się w tagach zawierających słowa kluczowe i atrybutach, takich jak tagi Title i atrybuty ALT. Googlebot może przetwarzać wiele rodzajów treści, choć nie wszystkie. Nie może na przykład przetwarzać zawartości niektórych plików multimedialnych ani stron dynamicznych.

Wyświetlanie wyników

Gdy użytkownik rozpoczyna wyszukiwanie, nasze systemy odnajdują w indeksie pasujące strony i wyświetlają najtrafniejsze wyniki. Trafność zależy od ponad 200 czynników, wśród których znajduje się algorytm PageRank, określający znaczenie strony na podstawie linków na innych stronach, prowadzących do Twojej strony. Każdy link do strony w Twojej witrynie z innej witryny również podnosi Twój wskaźnik PageRank. Jednak nie wszystkie linki są warte tyle samo – intensywnie pracujemy nad identyfikowaniem linków spamowych i innych praktyk, które mają negatywny wpływ na wyniki wyszukiwania. Najcenniejsze linki to te, które są umieszczane ze względu na jakość Twoich treści.

Aby Twoja strona miała dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania, dopilnuj, by robot Google mógł ją poprawnie przeskanować i zindeksować. Nasze Wskazówki dla webmasterów prezentują sprawdzone metody, które pomagają poprawić pozycję strony.

Funkcje Google „Czy chodziło Ci o” i autouzupełnianie pomagają użytkownikom zaoszczędzić czas, wyświetlając powiązane terminy, częste literówki i błędy w pisowni oraz popularne zapytania. Słowa kluczowe używane przez te funkcje są generowane automatycznie przez nasze roboty i algorytmy wyszukiwania. Przewidywane wyniki są wyświetlane tylko wtedy, gdy mogą pomóc użytkownikowi zaoszczędzić czas. Jeśli strona ma dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania słowa kluczowego, oznacza to, że zgodnie z naszym algorytmem jej treść ściśle odpowiada zapytaniu użytkownika.

3 Postaraj się, by poszczególne wersje językowe były łatwe do znalezienia

Jeden język, jedna strona

Jeśli masz witrynę w wielu językach, treść i elementy nawigacji na pojedynczej stronie powinny być zawsze w jednym języku. Staraj się unikać stron z treściami równolegle w dwóch językach.

Oznacz język w adresie URL

Utwórz oddzielny URL dla treści w każdym języku i wskaż ten język w adresie URL. Na przykład adres URL „www.mysite.com/de/” informuje użytkownika, że strony są w języku niemieckim.

Kierowanie na język

Poinformuj Google, na jakie języki kierujesz stronę, poprzez metatagi językowe, czyli metatagi hreflang (w kodzie HTML „href” oznacza odnośnik hipertekstowy i jest używany do kodowania wszystkich linków HTML, a „lang” jest skrótem odnoszącym się do języka).

Linkowanie wewnętrzne

Wyświetl przycisk w prawym górnym rogu każdej strony, żeby klienci mogli wybrać region lub preferowany język, niezależnie od tego, na którą wersję językową Twojej witryny trafią.

Dynamiczne treści

Google zaleca używanie oddzielnych adresów URL dla treści w różnych językach, ale dostosowaliśmy nasze narzędzia również do obsługi dynamicznych, spersonalizowanych treści, czyli witryn, które rozpoznają adres IP użytkownika i automatycznie wyświetlają odpowiednią treść i język. Jeśli Twoja witryna ma strukturę dynamiczną, nie musisz jej zmieniać. Będzie ona widoczna w wynikach wyszukiwaniach online, a treści dynamiczne nie będą miały negatywnego wpływu na jej pozycję.

Czego unikać

Tłumaczenie tylko stałych elementów

Nie tłumacz wyłącznie stałych elementów tekstu strony, pozostawiając resztę treści w innym języku (jak to często bywa na stronach zawierających treści tworzone przez użytkowników, takie jak fora). Pojawienie się tej samej treści w wynikach wyszukiwania różnych języków może wywołać negatywne wrażenia użytkownika.

Tłumaczenia automatyczne

Treść przetłumaczona automatycznie nie zawsze ma sens i może sprawić, że Twoja strona będzie negatywnie postrzegana przez klientów. Zablokuj indeksowanie przetłumaczonych automatycznie stron Twojej witryny za pomocą pliku robots.txt.

Pliki cookie

Nie używaj plików cookie ani skryptów do wyświetlania przetłumaczonych wersji strony. Google nie może przeskanować tego typu treści dynamicznych w celu poprawnego zindeksowania witryny. Także użytkownicy nie zawsze będą mogli zobaczyć takie treści.

4 Poznaj zamiary użytkowników

Za każdym wyszukiwaniem w Google stoi użytkownik z zamiarem związanym z zakupem. Może w tym momencie szukać opinii lub produktów do kupienia, albo porównywać ceny – lista możliwości jest praktycznie nieskończona.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zamiarach użytkowników, wykorzystaj własne narzędzia do analityki marketingowej. Planer słów kluczowych Google Ads pozwala sprawdzić, które słowa kluczowe (pamiętaj także o rozbudowanych słowach kluczowych) są wykorzystywane do znalezienia Twojej strony. Dzięki analizie tych słów dowiesz się, czego szukają odbiorcy Twojej witryny, a następnie opracujesz strategię treści, by spełnić ich oczekiwania.

Rozbudowane słowa kluczowe to precyzyjne frazy składające się z 3–5 słów, z których korzystają użytkownicy, gdy są bliżsi dokonania zakupu. Załóżmy na przykład, że ktoś wyszukuje hasło „krzesło do jadalni”. Po odwiedzeniu różnych stron internetowych, przyjrzeniu się stylom i porównaniu cen użytkownik zawęża opcje i zaczyna szukać „nowoczesnego krzesła do jadalni w stylu Eames”.

Treść utworzona i dostosowana w taki sposób skutecznie dotrze do użytkownika i pozwoli na zwiększenie ruchu, liczby kliknięć i potencjalnych klientów, a także sprzedaży i konwersji.

5 Działania związane z SEO podejmowane na stronie i poza nią

Gdy Google ocenia Twoją witrynę i porównuje ją z innymi, sprawdzamy dokładnie, jakie treści znajdują się na stronie i jak wysoko powinny się one znaleźć w wynikach wyszukiwania.

Twoim celem powinno być ułatwienie Google przeanalizowania Twojej witryny, zindeksowania jej stron oraz płynnego poruszania się po jej strukturze i treściach. Dzięki temu będziemy mogli precyzyjnie określić jej pozycję. Chodzi Ci oczywiście o znalezienie się na jak najlepszej pozycji, szczególnie wtedy, gdy konkurujesz w świecie internetowych treści na poziomie krajowym lub międzynarodowym.

Działania związane z SEO podejmowane na stronie

Twoim celem w ramach międzynarodowych działań związanych z SEO podejmowanych na stronie jest zoptymalizowanie stron tak, by ułatwić Google określanie docelowej lokalizacji geograficznej i trafności. Zorganizuj globalne adresy URL w sposób logiczny i powtarzalny, by zlokalizowane treści mogły być kierowane geograficznie przez podkatalog, subdomenę lub domenę.

Niezwykle ważne jest utworzenie zlokalizowanej wersji witryny dla każdego kraju docelowego i zadbanie o spójny wizerunek marki na arenie międzynarodowej. Zlokalizowanie projektu strony zmniejsza ryzyko duplikowania treści i zachęca użytkowników do interakcji

Aby działania związane z SEO podejmowane na stronie były skuteczne, zlokalizuj:

 • Adresy URL
 • Tagi tytułów ze zlokalizowanymi kierowanymi słowami kluczowymi
 • Nagłówki (H1)
 • Treść strony
 • Atrybuty ALT, w tym nazwy plików graficznych
 • Metatytuły i opisy
 • Etykiety nawigacyjne
 • Dane adresowe
 • Dużą szybkość wczytywania
 • Dostosowanie do komórek
 • Linki wewnętrzne, np. do bloga wewnętrznego, przydatne dla użytkowników i dla Google

Działania związane z SEO podejmowane poza stroną

Takie działania skupiają się na zwiększaniu znaczenia Twojej witryny poprzez tworzenie linków z innych witryn i ogólną optymalizację prowadzoną poza witryną. Im więcej linków zewnętrznych prowadzi do Twojej witryny, tym wyższa jest jej pozycja w wyszukiwarce Google. Aby uzyskać takie linki, warto:

 • Tworzyć interesujące, trafne, atrakcyjne i zlokalizowane treści na stronie

 • Wykorzystać marketing w mediach społecznościowych, zachęcający do udostępniania Twoich treści

 • Zadbać o autentyczne opinie i recenzje na stronach zewnętrznych

 • Udostępniać artykuły – przygotuj interesujące artykuły wysokiej jakości z linkami do Twojej witryny i wyślij te materiały do renomowanych katalogów przyjmujących artykuły prasowe

 • Przesyłać obrazy lub filmy wraz z tytułem, opisem, tagami i linkami na strony publikujące takie treści

 • Udostępniać dokumenty – wyjątkowe i cenne treści w formacie pdf lub ppt na stronach specjalizujących się w udostępnianiu dokumentów

6 Jak ustalamy kraj docelowy witryny

Nazwa krajowej domeny najwyższego poziomu

Jeśli masz odrębne witryny dla każdego regionu docelowego i języka (na przykład .de dla Niemiec, .cn dla Chin), jest to wyraźny sygnał dla użytkowników i wyszukiwarek, że dana witryna jest przeznaczona dla klientów z danego kraju. W niektórych krajach obowiązują ograniczenia określające, kto może korzystać z nazw krajowej domeny najwyższego poziomu, więc poszukaj informacji na ten temat.

Wskazówka

Niektóre krajowe domeny najwyższego poziomu – na przykład .tv lub .me – traktujemy jak domeny funkcjonalne, ponieważ stwierdziliśmy, że użytkownicy i webmasterzy często postrzegają je raczej jako domeny funkcjonalne niż krajowe. [Zobacz pełną listę domen, które Google uznaje za funkcjonalne.

Ustawienia kierowania geograficznego

Jeśli tworzysz jedną witrynę dla wielu regionów lub języków, potrzebujesz domeny funkcjonalnej. Korzystanie z jednej domeny ma tę zaletę, że wymaga tylko jednej kampanii SEO. Oznacza to, że tworzysz jedną domenę funkcjonalną, a następnie rozdzielasz języki w oddzielne foldery, np. mojawspanialawitryna.com/pl/, mojawspanialawitryna.com/de/ i mojawspanialawitryna.com/es/. Poprawa pozycji pierwotnej witryny w języku polskim będzie miała pozytywny wpływ na pozostałe foldery.

W przypadku treści dostosowanych do danego kraju kierowanie geograficzne informuje Google, które strony będą przydatne dla użytkowników. Jeśli Twoja witryna ma domenę funkcjonalną (na przykład .com, .org lub .net), możesz użyć Narzędzia kierowania na kraj w usłudze Search Console, by poinformować Google, że Twoja witryna jest kierowana na określony kraj. Nie używaj tego narzędzia, jeśli witryna jest kierowana na więcej niż jeden kraj.

Wskazówka

Regionalne domeny najwyższego poziomu, takie jak .eu lub .asia, obejmują więcej niż jeden kraj, więc Google traktuje je tak samo, jak domeny funkcjonalne najwyższego poziomu.

Lokalizacja serwera

Lokalizacja serwera (przekazywana przez adres IP serwera) często jest fizycznie blisko użytkowników i może być sygnałem o docelowych odbiorcach witryny. Niektóre witryny korzystają jednak z rozproszonych systemów dostarczania treści (CDN) lub są hostowane w innym kraju z lepszą infrastrukturą serwerów WWW, więc nie jest to decydujący sygnał.

Inne sygnały

Inne wskazówki dotyczące docelowej grupy odbiorców witryny mogą obejmować lokalne adresy i numery telefonów na stronach, korzystanie z lokalnego języka i waluty, linki z innych lokalnych witryn lub korzystanie z Google Moja Firma (jeśli ta usługa jest dostępna). Google nie korzysta z lokalizacyjnych metatagów (takich jak geo.position lub distribution) ani atrybutów HTML do kierowania geograficznego.

7 Struktury adresów URL

Trudno jest określić kierowanie geograficzne na podstawie pojedynczych stron. Dlatego warto użyć struktury adresów URL, która ułatwia wydzielenie części witryny na potrzeby kierowania geograficznego. Oto wady i zalety poszczególnych opcji:

Struktura adresu URL Przykład Zalety Wady
Dla poszczególnych krajów example.ie Przejrzyste kierowanie geograficzne

Lokalizacja serwera nie ma znaczenia

Łatwy podział witryn
Wysoki koszt (dostępność może być ograniczona)

Wymaga większej infrastruktury

Rygorystyczne wymagania dotyczące krajowej domeny najwyższego poziomu (czasami)
Subdomeny funkcjonalnej domeny najwyższego poziomu de.example.com Łatwa konfiguracja

Może korzystać z kierowania geograficznego w Search Console

Umożliwia korzystanie z różnych lokalizacji serwerów

Łatwy podział witryn
Użytkownicy mogą nie rozpoznać kierowania geograficznego na podstawie samego adresu URL (czy „de” oznacza język czy kraj?)
Podkatalogi funkcjonalnej domeny najwyższego poziomu example.com/de/ Łatwa konfiguracja

Można korzystać z kierowania geograficznego w Search Console

Łatwe w utrzymaniu (ten sam host)
Użytkownicy mogą nie rozpoznać kierowania geograficznego na podstawie samego adresu URL

Jedna lokalizacja serwera

Utrudniony podział witryn
Parametry URL site.com?loc=de Niezalecane. Trudna segmentacja oparta na adresach URL

Użytkownicy mogą nie rozpoznać kierowania geograficznego na podstawie samego adresu URL

Brak możliwości kierowania geograficznego w Search Console

Niezależnie od wybranej struktury zastosuj spójną hierarchię dla każdego folderu językowego witryny, by była ona intuicyjna i łatwa do zindeksowania.

8 Zduplikowane treści i witryny międzynarodowe

Problemy ze zduplikowanymi treściami mogą się pojawić, gdy masz tę samą treść przetłumaczoną na różne języki, ale dostępną pod różnymi adresami URL. Zasadniczo nie stanowi to problemu, o ile są to treści przeznaczone dla różnych użytkowników w różnych krajach. Zalecamy tworzenie unikatowych treści i unikanie zmiany znaczenia treści w zależności od języka, ale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe.

Aby rozróżniać wersje językowe strony i wyświetlać użytkownikom poprawny język lub regionalny URL, postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi metatagu rel-alternate-hreflang. Jeśli nie korzystasz z metatagu hreflang, Twoje treści mogą stać się mniej wartościowe i przyciągać mniejszy ruch.

Jeśli zablokujesz indeksowanie stron w pliku robots.txt lub poprzez metatagi robotów „noindex”, nie musisz ukrywać powielonych treści. Jeśli jednak udostępniasz tę samą treść tym samym użytkownikom pod różnymi adresami URL (na przykład jeśli zarówno example.de/, jak i example.com/de/ wyświetlają treść w języku niemieckim dla użytkowników w Niemczech), wybierz preferowaną wersję i ustaw przekierowanie (lub użyj tagu rel=canonical).