Jak korzystać z globalnych reklam wideo

Przewodnik pozwalający poprawić widoczność reklamy wideo wśród użytkowników na nowych rynkach globalnych i zwiększyć liczbę ich interakcji z reklamą

1 W skrócie

Wyzwanie

Stworzenie skutecznej kampanii wideo Google Ads, dzięki której potencjalni klienci na nowych rynkach globalnych będą mogli dowiedzieć się o Twoim produkcie lub usłudze, wymaga wzięcia pod uwagę czynników kulturowych i zachowań użytkowników. Nie chodzi tylko o to, by przygotować kampanię we właściwym języku – choć i to jest, rzecz jasna, niezbędne.

Cel

Zrozumienie kultury i zwyczajów użytkowników tworzących nowy rynek oraz uzyskanie wiedzy na temat tego, co jest dla tych osób bodźcem do zakupu.

Jak się za to zabrać

Kampanie wideo pozwalają wyświetlać reklamy niezależnie lub w ramach strumieniowej transmisji wideo w YouTube lub w sieci reklamowej Google. Statystyki zachęcają do inwestowania:

 • YouTube ma ponad miliard użytkowników – to prawie jedna trzecia wszystkich ludzi korzystających z internetu. Każdego dnia ci użytkownicy oglądają setki milionów godzin filmów z YouTube i generują miliardy wyświetleń.

 • Cały YouTube, a nawet sam YouTube na urządzeniach mobilnych, dociera do większej liczby osób w wieku 18–34 i 18‒49 lat niż jakakolwiek sieć telewizji kablowej w Stanach Zjednoczonych.

 • Ponad połowa wyświetleń z YouTube pochodzi z urządzeń mobilnych.

 • YouTube ma swoje lokalne wersje w ponad 88 krajach, łącznie w 76 różnych językach (którymi posługuje się łącznie 95% osób korzystających z internetu)1.

 • Sieć reklamowa dociera do ponad 90% użytkowników internetu na całym świecie za pośrednictwem 2 milionów witryn i aplikacji2.

Zawartością wideo możesz zwrócić uwagę potencjalnych klientów bez względu na to, gdzie się znajdują.

2 Badania i lokalizacja

Market Finder to pierwszy krok w odnajdywaniu nowych rynków dopasowanych do Twojej działalności. Od samego początku będziesz świetnie sobie radzić, ponieważ Twoje produkty i usługi będą konkurencyjne. Pora na konkrety.

By stać się graczem globalnym, trzeba myśleć lokalnie

Lokalizacja zwiększa zwrot z inwestycji w reklamy wideo – uwzględnienie niuansów językowych i kulturowych oraz wartości sprawia, że odbiorcy odpowiednio reagują na reklamy. To dlatego na etapie preprodukcji opłaca się zainwestować w profesjonalne tłumaczenie skryptu, które dzięki uwzględnieniu istotnych wyszukiwanych haseł z Planera słów kluczowych Google będzie brzmieć przyjaźnie i zachęcająco. Pozwoli to uniknąć ewentualnych irytujących, obraźliwych, niezręcznych lub niewłaściwych sformułowań. Możesz dzięki niemu przemyśleć temat tekstu, strukturę zdań i prędkość mowy w danym języku. Zawsze najlepiej jest tworzyć materiały osobno dla każdego kraju. Należy także pamiętać o uwzględnieniu kosztów lokalizacji w budżecie początkowym.

3 Kwestie praktyczne

Podczas planowania globalnej strategii wideo warto wziąć pod uwagę kilka kwestii praktycznych:

Obowiązujące przepisy

Jednym z ważnych zadań do wykonania na nowym rynku na etapie preprodukcji jest zrozumienie przepisów prawnych decydujących o tym, co możesz mówić, robić i pokazywać, a czego nie, oraz zdobycie informacji o tym, czy nie obowiązują Cię żadne ograniczenia czasowe. Dzięki temu nie stracisz czasu na tworzenie materiału wideo, którego nie będzie można nikomu pokazać.

Napisy, dubbing czy lektor?

Dubbing

Ze względu na bezpośredniość i elastyczność w doborze treści i intonacji, jaką daje dubbing (czyli tłumaczenie oryginalnego dialogu zsynchronizowane z ruchem ust aktorów), to właśnie z tej strategii korzysta się w wielu zlokalizowanych reklamach wideo.

Napisy

Z drugiej strony napisy pozwalają dotrzeć do odbiorców – także tych niedosłyszących – z innych krajów. Pamiętaj, że kwestie w materiale wideo muszą być wypowiadane na tyle wolno, by napisy za nimi nadążały. Wymierną korzyścią ze stosowania napisów w YouTube jest to, że są one indeksowane przez wyszukiwarki, co natychmiast zapewnia widoczność filmu.

Lektor

Nałożony na film głos lektora w języku docelowym wyklucza konieczność synchronizacji z ruchem ust aktorów. To dlatego warto zająć się lokalizacją na etapie preprodukcji. Jeśli dysponujesz skryptem w lokalnym języku, możesz dokładnie ustalić czas jego odczytu i dostosować tempo mówienia lektora, dzięki czemu unikniesz długich okresów ciszy i – co ważniejsze – zbyt szybkiej mowy lektora próbującego nadążyć za materiałem. Na przykład wersja skryptu po hiszpańsku, niemiecku lub francusku jest zwykle dłuższa od wersji w języku angielskim. Z kolei w większości języków azjatyckich skrypt będzie znacznie krótszy niż w przypadku przetłumaczenia go z angielskiego.

Połączenie różnych strategii

Dysponujesz środkami, które pozwalają na połączenie tych strategii? Jeśli tak, klienci będą mieć wybór co do tego, jak chcą oglądać wideo, co jeszcze bardziej zwiększy dostęp do materiału.

Wskazówka

Jeśli nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na lokalizację na etapie testowania nowego rynku, zacznij myśleć globalnie. Idealnym nośnikiem w tej sytuacji jest animacja lub film, które do przekazania odpowiedniego komunikatu nie wymagają mowy. Lektor wypowiadający kwestie spoza ekranu daje najwięcej kreatywnych możliwości.

Wskazówka

YouTube Director to darmowa aplikacja, która pozwala z łatwością tworzyć filmy, dzięki którym dotrzesz do klientów w YouTube. Zawiera ponad setkę szablonów, które krok po kroku pomogą Ci nagrać film.

Formaty

Który format wideo pozwoli najskuteczniej przekazać Twój komunikat?

 • Reklamy TrueView In-Stream wyświetlają się przed filmami w YouTube, w ich trakcie lub po nich, a także w witrynach, grach i aplikacjach w sieci reklamowej Google. Mogą też pojawiać się w filmach YouTube osadzonych w innych witrynach. Po pięciu sekundach widz może pominąć reklamę.

 • Reklamy wideo TrueView Discovery docierają do odbiorców w miejscach, w których odkrywają oni treści. Wygląd reklamy zależy od rozmiarów i formatów reklam obsługiwanych przez wydawcę treści. Gdy użytkownik kliknie miniaturę reklamy, wideo zostanie odtworzone na stronie odtwarzania filmu lub stronie kanału w YouTube.

 • Reklamy w przerywniku to format krótkich reklam wideo, dzięki którym możesz dotrzeć do szerokiego grona klientów i zwiększyć świadomość swojej marki, korzystając z krótkiego, zapadającego w pamięć komunikatu. Reklamy w przerywniku trwają maksymalnie sześć sekund, a użytkownicy nie mogą ich pomijać.

Dowiedz się więcej o formatach reklam wideo

Inne przydatne linki

4 Kierowanie

Kierując globalne reklamy wideo na YouTube i sieć reklamową, docierasz do konsumentów w wybranych przez siebie krajach w najbardziej odpowiednich momentach. Warto pamiętać, że każda dodana metoda kierowania zawęża kierowanie, a nie je rozszerza. Jednak Twoim celem zawsze powinna być optymalizacja jakości i trafności odbiorców, nawet jeśli oznacza to zmniejszenie ich liczby. Oto metody kierowania, których możesz użyć.

Grupy demograficzne

Wybierz wiek, płeć, status rodzicielski lub dochód gospodarstwa domowego odbiorców, do których chcesz docierać.

Zainteresowania

Wybierz odpowiednie kategorie odbiorców, by docierać do użytkowników zainteresowanych określonym tematem również wtedy, gdy przeglądają strony o innej tematyce. Więcej informacji o odbiorcach

 • Odbiorcy o podobnych zainteresowaniach: zwiększaj świadomość marki i zainteresowanie zakupem, docierając do osób, które wykazują już duże zainteresowanie określoną tematyką.

 • Niestandardowi odbiorcy o podobnych zainteresowaniach: korzystając z tego ustawienia, możesz tworzyć listy odbiorców lepiej dopasowanych do marki. Zamiast docierać na przykład do ogólnej grupy kibiców sportowych, producent obuwia do biegania może docierać tylko do zagorzałych miłośników maratonów.

 • Odbiorcy na rynku: wybierając tych odbiorców, możesz znaleźć klientów, którzy szukają informacji o produktach i aktywnie rozważają kupno usług lub produktów takich jak Twoje.

Miejsca docelowe

Kieruj reklamy na konkretne kanały, filmy, aplikacje, witryny lub miejsca docelowe w witrynach. Możesz na przykład kierować reklamy na cały blog z dużą liczbą wizyt lub stronę główną popularnej witryny z wiadomościami. Miejsca docelowe obejmują:

 • kanały w YouTube,
 • filmy w YouTube,
 • witryny w sieci reklamowej,
 • aplikacje w sieci reklamowej.

Uwaga: gdy dodasz miejsca docelowe w sieci reklamowej, Twoja reklama może nadal wyświetlać się we wszystkich odpowiednich lokalizacjach w YouTube. Gdy dodasz miejsca docelowe w YouTube, Twoja reklama nadal może wyświetlać się w odpowiednich lokalizacjach w sieci reklamowej.

Tematy

Kierowanie na tematy umożliwia Ci docieranie do wielu różnych filmów, kanałów i witryn związanych z wybraną tematyką. Jeśli na przykład kierujesz reklamy na temat „Motoryzacja”, Twoja reklama będzie wyświetlać się osobom, które oglądają w YouTube filmy o samochodach.

Słowa kluczowe

Niektóre formaty reklam wideo możesz wyświetlać na podstawie słów kluczowych, czyli słów lub wyrażeń związanych z filmem lub kanałem w YouTube albo rodzajem witryny, którą interesują się Twoi odbiorcy.

Remarketing wideo

Docieraj do użytkowników na podstawie ich wcześniejszych interakcji z Twoimi filmami, reklamami TrueView lub kanałem w YouTube. Jeśli masz połączone konta YouTube i Google Ads, automatycznie utworzymy dla Ciebie listy niestandardowe. Więcej informacji o listach remarketingowych użytkowników YouTube