Jak zachęcić użytkowników do korzystania z aplikacji

Wyzwanie

Masz już aplikację mobilną, którą odpowiedni użytkownicy mogą znaleźć i pobrać. Następnym etapem jest dopilnowanie, by z niej korzystali. Według niedawnego raportu dotyczącego utrzymania użytkowników aplikacji tylko 10–12% użytkowników pozostaje aktywnych po siedmiu dniach od pobrania aplikacji, a po 30 dniach jest to już tylko 4–5%1.

Cel

Zachęcanie użytkowników, aby wracali, korzystali z aplikacji i podążali ścieżką sprzedaży.

Co trzeba zrobić

1. Zaangażowanie w aplikację zaczyna się w sklepie z aplikacjami

Im bardziej możliwości oferowane przez Twoją aplikację od początku podobają się użytkownikom, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą z niej korzystać przez dłuższy czas.

Załóżmy, że ktoś właśnie odwiedził stronę z informacjami o Twojej aplikacji. Dlaczego miałby być nią zainteresowany? Jakie szczególne potrzeby realizuje? Czy rozwiązuje problem, który ten użytkownik regularnie napotyka?

Świetne aplikacje pomagają użytkownikom szybko i łatwo podejmować konkretne działania. Skoncentruj się na przedstawieniu najważniejszej funkcjonalności aplikacji i korzyści, jakie dzięki niej uzyska użytkownik, a nie na prezentacji jej funkcji.

Zapraszaj i zachęcaj użytkowników do wyrażenia opinii, a następnie wykorzystuj ich komentarze, aby regularnie aktualizować opis aplikacji (oraz samą aplikację).

Opis aplikacji powinien zawierać następujące informacje:

  • Jak działa
  • Jak pomaga użytkownikom
  • Jak łatwo i przyjemnie można z niej korzystać
  • Jak łatwo jest się z Tobą skontaktować i jak szybko odpowiadasz

2. Śledź, co dzieje się po zainstalowaniu aplikacji

Właściciel strony internetowej nie przestaje monitorować działań użytkowników po pierwszej wizycie. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku aplikacji.

Gdy użytkownik pobierze aplikację, obserwuj, jak z niej korzysta, czyli jakie działania w niej wykonuje i które z tych działań mogą mieć długoterminową wartość.

Skonfiguruj śledzenie

Do śledzenia zdarzeń w aplikacji generowanych przez kampanie Google Ads możesz wykorzystać:

  • Firebase Analytics.
  • Integrację między serwerami Google Ads a serwerami Twojego narzędzia do analityki na Androida lub iOS.
  • Zewnętrzne narzędzie do śledzenia konwersji w aplikacjach – na Androida lub iOS. Jeśli używasz zewnętrznego narzędzia do śledzenia, pamiętaj, by śledzić wszystkie zdarzenia w aplikacji, a nie tylko zdarzenia powiązane z Google Ads. Pozwala to uniknąć rozbieżności między raportami Google Ads i raportami innych firm.

Wskazówka

Jeśli promujesz aplikację na Androida, połącz Google Ads z Google Play, aby zapewnić bezkodowe śledzenie konwersji polegających na instalacji i zakupach w aplikacji.

Co trzeba śledzić

Zdarzenia w aplikacji. Aby lepiej poznać całą ścieżkę użytkownika i skuteczność kampanii, skonfiguruj co najmniej trzy zdarzenia w aplikacji. Przypisz każdemu z nich wystarczająco długie okno atrybucji, aby uwzględnić przewidywane opóźnienie od momentu kliknięcia reklamy do wystąpienia zdarzenia.

Wartość konwersji. Korzystaj z dynamicznego śledzenia wartości, by uzyskać pełniejszy obraz zwrotu poprzez uwzględnienie różnic wartości. Pamiętaj, że wartość nie zawsze zależy od transakcji – może też być określana na podstawie reguł. Możesz na przykład śledzić różnice w wartości według rynku lub tego, jak szybko użytkownicy wykonują daną czynność.

3. Rozważnie korzystaj z powiadomień push

Odpowiednio stosowane powiadomienia push mogą zachęcić użytkowników do powrotu. Dobra strategia uwzględnia to, kim są Twoi użytkownicy i jakie znaczenie ma dla nich aplikacja. Śledź ich aktywność w aplikacji, utwórz segmenty i skonfiguruj powiadomienia push tak, by wysyłać im tylko dobrze dobrane przypomnienia lub zachęty. Możesz je m.in. kierować na urządzenia, platformy lub użytkowników, którzy wykonali określone działania.

4. Skonfiguruj precyzyjne linki

Aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników, zastanów się, dokąd chcesz ich przekierować, gdy klikną Twoją reklamę. Następnie skonfiguruj precyzyjne linki do tych ważnych części aplikacji.

Załóżmy na przykład, że chcesz utrzymać więcej klientów, którzy zainstalowali Twoją grę. Masz już określoną grupę nieaktywnych płacących użytkowników. W reklamie możesz im zaproponować dodatkowe punkty i umieścić precyzyjny link do strony Twojej gry w sklepie, na której będą mogli zamienić te punkty na przydatne bonusy.

Aby utworzyć precyzyjne linki do aplikacji, użyj opcji tworzenia linków do aplikacji na Androida lub linków uniwersalnych w przypadku systemu iOS. Dzięki temu aplikacja będzie zgodna z usługami Google, m.in. z bezpłatnymi wynikami wyszukiwania, reklamami w wyszukiwarce, Androidem i Google Now.

Indeksowanie aplikacji pozwala Google indeksować aplikacje na tej samej zasadzie co witryny. Precyzyjne linki do Twojej aplikacji na Androida wyświetlają się w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google, dzięki czemu użytkownicy mogą od razu wejść na odpowiednią stronę aplikacji.

Wskazówka

Podczas wpisywania docelowego adresu URL precyzyjnego linku w reklamie angażującej w aplikację wyświetlanej w wyszukiwarce kliknij Przetestuj URL aplikacji, by sprawdzić ten link na urządzeniu mobilnym, skanując kod QR. Sprawdź też, czy aplikacja otwiera się na odpowiednim ekranie.

Przetestuj precyzyjne linki.

5. Zwiększaj zaangażowanie w aplikację, wyświetlając odpowiedni przekaz

Reklama nie powinna polegać wyłącznie na zachęcaniu do pobierania plików – odgrywa też znaczącą rolę zarówno w zakresie zaangażowania, jak i ponownego zaangażowania.

Kluczowe jest dostosowanie przekazu. Twórz komunikaty, które uwzględniają stopień znajomości Twojej aplikacji przez użytkowników. Jeśli przestali z niej korzystać, może wystarczy zwykłe przypomnienie, bonus albo ciekawa oferta. Wypróbuj nagrody i specjalne oferty lojalnościowe, dostosowując je do wartości interakcji oraz do typu użytkowników, do których kierujesz reklamy. Pamiętaj, że URL w reklamie powinien zawierać precyzyjny link do aplikacji wysyłający użytkowników bezpośrednio na odpowiednią stronę.

Oto przykładowa strategia dotycząca przekazu reklamowego opracowana na podstawie działań wykonanych po instalacji przez użytkowników, którzy pobrali aplikację związaną z jedzeniem poza domem:

Zaangażuj Przekazem Aby
Nowych użytkowników Mamy to, czego potrzebujesz Przypomnieć im, że chętnie im pomożesz
Zainteresowanych użytkowników Zaoszczędź 10% – tylko w ten weekend Skłonić ich do powrotu i zakupu
Nieaktywnych płacących użytkowników Wypróbuj nasze nowe restauracje Zwiększyć przychody z istniejącej bazy klientów
Użytkowników o dużej wartości Zamów ponownie, a następny posiłek otrzymasz gratis Zwiększyć lojalność najważniejszych klientów

6. Mierz, testuj i aktualizuj

Wykorzystaj szerokie spektrum danych marketingowych pochodzących z opinii w Google i dowiedz się, gdzie i w jaki sposób Twoi użytkownicy używają Twojej aplikacji, aby:

  • określić kluczowe wskaźniki wydajności specyficzne dla Twojej aplikacji i jej odbiorców;
  • stale ją testować, ulepszać i dostosowywać, a nawet wprowadzać poważniejsze poprawki;
  • regularnie ją aktualizować.

To świetny sposób, by pokazać użytkownikom swoje zaangażowanie i wprowadzać na rynek nowe funkcje, utrzymujące ich zainteresowanie i zaangażowanie.