Dzięki Google firma Zervant zwiększyła międzynarodową bazę klientów o 200% w ciągu zaledwie roku

Cele

  • Międzynarodowy rozwój
  • Szybkie zwiększenie globalnej bazy użytkowników

Podejście

  • Wykorzystanie Google Ads na potrzeby reklam w sieci wyszukiwania, displayowych, remarketingowych, dynamicznych reklam w wyszukiwarce oraz ofert wyróżnionych w Gmailu
  • Wykorzystanie Google Analytics, Barometru zachowań konsumentów i Trendów Google do analizy różnych rynków i wyboru tych najkorzystniejszych

Wyniki

  • Szybka ekspansja z jednego rynku na siedem
  • Baza użytkowników potroiła się w ciągu 12 miesięcy
  • 70% całego ruchu w witrynie pochodzi z wyszukiwarki

Zervant kieruje swoją ofertę programów do fakturowania do małych firm, proponując własne rozwiązanie do wystawiania i wysyłania faktur online we wszystkich formatach. Firma ma siedzibę w Finlandii i skupia się na zwiększaniu międzynarodowej bazy klientów, co jest możliwe dzięki Google.

Jako firma z siedzibą w kraju liczącym zaledwie pięć i pół miliona mieszkańców Zervant od samego początku postawił na międzynarodowy rozwój i globalny zasięg. Firma bardzo szybko rozszerzyła działalność z jednego rynku na siedem, skupiając się na pozyskiwaniu klientów z całego świata.

„Finlandia to mały kraj. Jeśli działasz na małym rynku, musisz postawić na rozwój międzynarodowy” – wyjaśnia prezes firmy Mattias Hansson. „Wybraliśmy konkretne rynki – zaczęliśmy od Szwecji, a potem przyszła kolej na Europę Środkową, gdzie można oferować ten sam produkt w kilku krajach”.

Tak szybki globalny rozwój był możliwy w dużej mierze dzięki Google Ads. Usługa Google Ads szybko stała się najbardziej dochodowym kanałem firmy Zervant i jest wykorzystywana na potrzeby reklam w sieci wyszukiwania, displayowych, remarketingowych, dynamicznych reklam w wyszukiwarce oraz ofert wyróżnionych w Gmailu. Wyniki mówią same za siebie – wyjaśnia dyrektor działu marketingu Matias Vahtola: „Zdołaliśmy potroić liczbę użytkowników w ciągu zaledwie jednego roku – z 30 000 do ponad 100 000. Duża w tym zasługa wyszukiwarki Google. Zdaliśmy sobie sprawę, że w ten sposób możemy osiągnąć zamierzone tempo wzrostu. Wyniki są dostępne od razu i wszystko można zmierzyć”.

Usługa Google Ads okazała się również najskuteczniejszym kanałem, jeśli chodzi o skalowanie działań marketingowych firmy Zervant. W rezultacie firma przeznacza teraz około 70% budżetu marketingowego na Google Ads, z czego około 80% na rynki międzynarodowe. „Biorąc pod uwagę sytuację na rynku, musimy postawić na szybki rozwój przez podwojenie lub nawet potrojenie liczby rynków, na których działamy” – mówi Mattias Hansson. „Próbowaliśmy wielu różnych kanałów, ale w naszej branży sprawdza się tylko marketing online”.

Każdy rynek wymaga innego podejścia, dlatego Zervant wykorzystuje Google Analytics, by dostosować reklamy do każdego rynku z osobna. Dzięki Google Analytics firma ma wgląd w cenne dane dotyczące aktywności użytkowników w witrynie. Z kolei Barometr zachowań konsumentów i Trendy Google pozwalają przeanalizować zachowania i zainteresowania konsumentów, a za pomocą testów A/B Zervant może wybrać najlepszą metodę generowania ruchu. „Wiemy, które źródła generują wysokiej jakości ruch, a które nie” – wyjaśnia Matias Vahtola. „Dzięki dostępnym danym możemy skupić się na tych pierwszych”.

Osiągnięcie ambitnych celów rozwojowych firmy Zervant nie byłoby oczywiście wykonalne bez dokładnej analizy wyników, którą umożliwia Google. „Mierzymy wszystko – od kliknięcia reklamy po konwersję i długookresową wartość klienta” – mówi Matias Vahtola. „Mamy naprawdę dobrą widoczność w Google. Około 70% ruchu pochodzi z wyszukiwarki – z bezpłatnych i płatnych wyników wyszukiwania. Łatwo można sprawdzić, jakie przychody to generuje”.

„Usługa Google Ads sprawdza się bez względu na to, czy sprzedajesz usługi czy towary” – dodaje Matias Vahtola. „Każdy przedsiębiorca powinien ją przetestować, by przekonać się, jakie wyniki może osiągnąć”.

„Zdołaliśmy potroić liczbę użytkowników w ciągu zaledwie jednego roku – z 30 000 na ponad 100 000. Duża w tym zasługa wyszukiwarki Google”. Matias Vahtola, dyrektor działu marketingu w firmie Zervant