Pandemia koronawirusa zapoczątkowała okres ogromnych i bezprecedensowych zmian w branży logistycznej. Konsumenci spędzają więcej czasu w swoich domach, a wiele firm pracuje teraz zdalnie, więc spedytorzy i firmy logistyczne (3PL) muszą zmienić model działania, w większym stopniu nastawiając się na handel elektroniczny1. Wiele tradycyjnych firm również przyspiesza swoje programy cyfryzacji, a rządy z całego świata współpracują z dostawcami rozwiązań e-commerce w celu przyspieszenia tego procesu i utrzymania funkcjonowania firm2.
Wpływ COVID-19 jest również odczuwalny w łańcuchach dostaw producentów. Ponieważ popyt przewyższa podaż, a zapasy się wyczerpują, późniejsza nadmierna korekta ze strony firm stanowi ogromne obciążenie dla całego procesu zaopatrzenia3.
Zacznijmy od przyjrzenia się, jak kryzys i późniejsze wahania popytu zmieniają branżę jako całość:
- Większe rozmiary koszyków – W miarę jak użytkownicy czują się bardziej komfortowo podczas zakupów online, zwłaszcza w południowo-wschodniej Azji.
- Odkrywanie nowych marek i produktów przez konsumentów – Dostępność produktów i niezawodność wysyłki są teraz priorytetem. Kupujący odkrywali nowe produkty i usługi, gdy zapasy ich zwykłych sprzedawców się wyczerpały.
- Potrzeby klientów się zmieniają – Oprócz kupowania „podstawowych artykułów codziennego użytku” ludzie wydają więcej na sprzęt sportowy, profilaktykę zdrowia i wyposażenie domu, czyli na rzeczy, które pomagają im się przystosować do sytuacji.
Jak zareagowały firmy?
- Nastąpiła zmiana w kierunku D2C (bezpośrednio do klienta) i wielokanałowości – Wiele tradycyjnych sklepów po raz pierwszy zaczęło sprzedawać online, a niektóre firmy przeszły na model D2C, by sprostać nowemu zapotrzebowaniu. Po zauważeniu korzyści płynących ze sprzedaży online jest mało prawdopodobne, by firmy wróciły do dawnego modelu działalności – co oznacza, że zespoły sprzedaży i marketingu będą musiały ściśle ze sobą współpracować, by zaspokoić popyt w perspektywie długoterminowej.
- Sklepy stacjonarne znalazły nowe sposoby na wyróżnienie się na rynku – Aby konkurować ze sprzedawcami internetowymi, wielu dużych krajowych sprzedawców detalicznych dostosowuje swoją logistykę, by oferować kupującym opcje, takie jak obsługa zmotoryzowanych, odbiór w sklepie lub nawet przed sklepem.
- Dostosowanie do sytuacji – W Chinach w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. odwołano 25 000 lotów krajowych i zagranicznych. W związku z tym przepustowość transportu lotniczego spadła o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim, więc przewoźnicy towarowi dostosowali się do sytuacji, przestawiając się na bardziej pośrednie trasy i kupując dodatkowe samoloty transportowe.
Jak możesz odbudować swoją logistykę?
Postaw na elastyczność
Wielu konsumentów doświadczyło korzyści płynących z zakupów online i jest mało prawdopodobne, by wrócili do poprzedniego modelu. Podobnie firmy, które musiały szybko dostosować się i znaleźć nowych odbiorców online, będą chciały utrzymać swoją bazę klientów. W przyszłości firmy powinny przyjrzeć się swoim łańcuchom dostaw, by zobaczyć, gdzie przejście na technologię cyfrową może zwiększyć ich wydajność.
Sytuacja na rynku jest jednak wciąż niepewna, a w obecnych okolicznościach ożywienie i wzrost gospodarczy są wysoce nieprzewidywalne. Aby przetrwać, firmy będą musiały zachować elastyczność.
Kroki, które możesz podjąć, by zmienić wizerunek swojej firmy
Dostosuj sposób działalności, by wzmocnić relacje z klientami
Chociaż pandemia spowodowała duże zakłócenia w łańcuchach dostaw, niewątpliwie przypomniała firmom, jak ważna jest integralna logistyka dla ich ogólnej działalności.
W nadchodzących miesiącach firmy muszą nadal odpowiadać na obawy klientów, oferując takie usługi, jak bezkontaktowe dostawy „do drzwi” i odkażanie na każdym etapie łańcucha dostaw. Oprócz tego równie ważne jest aktywne informowanie klientów o krokach, jakie podejmują, by zapewnić im bezpieczeństwo, co jest równie ważne, jak faktyczne zapewnianie bezpieczeństwa. Idąc dalej, sprzedawcy detaliczni powinni stale oceniać swoją logistykę, by określić wszelkie zagrożenia lub problemy, które mogą się pojawić.
Wykorzystuj e-commerce, inwestując w technologię
Wraz ze wzrostem popularności handlu detalicznego w internecie firmy powinny inwestować w sprzedaż online i albo rozwinąć bardziej zaawansowane wewnętrzne możliwości logistyczne, albo nawiązać współpracę z doświadczonymi firmami zewnętrznymi, które mogą im pomóc. Wdrożenie oprogramowania logistycznego, takiego jak platformy do zarządzania asortymentem, może pomóc w optymalizacji logistyki.
W przyszłości możemy zaobserwować bardziej powszechne wykorzystanie czatbotów sztucznej inteligencji lub sklepów, które będą zupełnie bezobsługowe. Szybki rozwój inteligentnych fabryk będzie również oznaczał pojawienie się bezobsługowych systemów logistycznych – w tym magazynów, ciężarówek i dronów dostawczych.
Zmniejsz ryzyko dzięki dywersyfikacji
Aby zapewnić sobie ciągłość działalności w przyszłości, firmy powinny rozważyć zmianę modelu produkcji i wysyłki: zamiast jednej firmy lub jednego kraju przejść na bardziej zregionalizowaną sieć, w mniejszym stopniu polegając na pojedynczych dostawcach. Aby przygotować się do tej transformacji, firmy powinny rozpocząć rozmowy z innymi podmiotami na rynku lub rozważyć współpracę z firmami działającymi w sieciach, które zapewniają dostęp do wielu dostawców usług za pośrednictwem jednego punktu kontaktu.
Jednak wielu mniejszym firmom często brakuje zasobów i wiedzy, by oderwać się od dużych internetowych graczy detalicznych. Nawet więksi detaliści nie są wystarczająco elastyczni – lub mają zbyt dużą awersję do ryzyka – by zakłócić swoje główne kanały sprzedaży.
Pandemia dowiodła, że marki bez wielokanałowej strategii „prosto do klienta” mogą stracić klientów ze względu na zamknięcia punktów sprzedaży detalicznej lub ostrożność kupujących. Natomiast firmy, które przyjęły już bardziej elastyczne podejście, zbierają plony w postaci wzrostu zainteresowania swoimi usługami i wyższej niż przeciętna sprzedaży w niektórych kategoriach.
Przygotuj się, testując skrajne warunki
Firmy powinny od czasu do czasu przeprowadzić testy warunków skrajnych, by określić ryzyko i ustalić priorytety w łańcuchu dostaw. Powinno to obejmować wszystkie obszary – od kluczowych dostawców i fabryk po centra logistyczne i asortyment gotowych produktów. Należy również opracować plan ciągłości działania, do którego firmy mogą się odwoływać w przypadku zakłóceń lub nowego rodzaju kryzysu.
Aby uzyskać dodatkową pomoc i więcej wskazówek dla firm, zajrzyj do naszego przewodnika po sprawdzonych metodach dotyczących prowadzenia działalności i zapoznaj się z innymi przydatnymi materiałami w sekcji dotyczącej logistyki w usłudze Market Finder.