Jak budowanie marki pomoże Ci zawojować nowe rynki

Rozwój internetu wyeliminował wiele przeszkód w wychodzeniu na nowe rynki, dzięki czemu możliwości globalnego wzrostu stały się praktycznie nieograniczone.

Chcesz podbić globalny rynek? Pamiętaj tylko, by Twoja marka zawsze była na pierwszym miejscu.

Marka to Twój najcenniejszy zasób

Wyobraź sobie, że Twoja firma to osoba, a marka to jej osobowość. Marka przekazuje klientom wizję Twojej firmy, jej produktów i usług. Gdy zachowujemy się niezgodnie z naszym charakterem, wprawiamy innych w zakłopotanie. Najwięksi zwolennicy Twojej marki poczują się tak samo, gdy zmienisz w niej to, co znają i co jest dla nich ważne – tym samym zmieni się sposób, w jaki wchodzą z nią w interakcję, i powód, dla którego to robią.

Zacznijmy od samego początku

Zadbanie o spójny charakter marki bez względu na wielkość Twojej firmy to zadanie łatwe i trudne zarazem.

Jak się za to zabrać?

Na początek jasno sprecyzuj, co zapewniło sukces Twojej firmie:

  • Co sprawia, że Twoja marka się rozwija?
  • Co ją wyróżnia?
  • Dlaczego klienci ją wybierają i pozostają jej lojalni?
  • Co wybranie jej mówi im o nich samych?
  • Jakie emocje i doświadczenia wywołuje u klientów interakcja z nią?
  • Jaka jest wizja i misja Twojej marki? Jakie wartości są z nią związane?

Jak więc rozwijać się na międzynarodową skalę, zachowując najważniejsze cechy marki?

Aby pójść naprzód, wykorzystaj to, co umożliwiło Twojej firmie rozwój. Kiedy rozszerzasz działalność na nowe rynki, zastanów się, czy dane działanie lub sposób komunikacji z klientami są zgodne z duchem Twojej marki. Nawet jeśli na początku będziesz się skupiać na skutecznym marketingu, warto w tym momencie pamiętać o budowaniu marki w każdym punkcie styczności z klientem.

Nie istnieje uniwersalne podejście

Poszczególne kraje mają różne wymagania.

Poznaj kulturowe kwestie dotyczące nowego rynku – jego trendy, wartości cenione przez klientów i sposób podejmowania przez nich decyzji zakupowych. Narzędzie Market Finder pomoże Ci zidentyfikować nowe rynki oraz pokonać bariery językowe i geograficzne.

Jeśli działasz wyłącznie w internecie, pamiętaj, że sprzedaż elektroniczna nie jest tak samo popularna w każdym kraju. Nie zakładaj niczego z góry. Przykład: mimo że Japonia jest postrzegana jako kraj kochający technologię, bardzo ceni się tam relacje międzyludzkie, dlatego lepszym rozwiązaniem może być sprzedaż produktów i usług za pośrednictwem lokalnych partnerów.

Buduj swoją markę w miarę rozwoju firmy

Gdy znajdziesz już odpowiedni rynek, sprawdź każdy aspekt swojej marki (w tym logo, slogany i nazwy produktów) pod kątem słownictwa, symboli i kolorystyki, które mogłyby zostać niezrozumiane lub potraktowane jako obraźliwe. Zlokalizuj wszystkie zasoby, by pasowały do kultury danego rynku. Czy strategie marki użyte przez Ciebie do zdobycia pierwszych klientów można wyskalować tak, by sprawdziły się na nowym rynku?

Jeśli współpracujesz z podmiotami zewnętrznymi (np. agencjami, dystrybutorami, franczyzobiorcami czy hurtownikami), muszą oni poznać Twoją markę i zrozumieć Twoją wizję dotyczącą produktów, kontroli jakości i obsługi klienta.

Patrząc, jaki wpływ ma internet na kształtowanie światowych rynków, rozwinięcie lokalnego sklepiku w międzynarodowego giganta jest zupełnie realne.

Znajdź zagraniczne rynki, które zaakceptują wizję Twojej firmy i Twoją ofertę. Chroń i rozwijaj swoją markę, działając w sposób zgodny z oczekiwaniami potencjalnych klientów. W ten sposób Twoja marka będzie mówić swoim językiem w każdym zakątku świata.