מדריך לרישום העסק

תובנות עיקריות לגבי רישום עסק בבריטניה

1 סקירה כללית

האתגר

לרשום את העסק באופן רשמי בדרך שתחסוך לכם הכי הרבה זמן וכסף.

המטרה

יש יתרונות משמעותיים שזמינים רק לעסקים רשומים. כדי ליהנות מהיתרונות האלה, צריך לרשום את העסק. רישום העסק מקנה לו זהות חוקית המאפשרת מרחב פעולה מלא בגבולות החוק. עסקים רשומים יכולים ליהנות מהשירותים הפיננסיים הניתנים על ידי בנקים מסחריים. כמו כן, רישום העסק מאפשר לעובדים שלכם ליהנות מזכויות סוציאליות.

2 מהם רשמי חברות?

רשם חברות מתעד ומעדכן מידע על חברות חדשות וקיימות בתחומי סמכות השיפוט שלו. הוא מאפשר לחברות רשומות למלא את חובותיהן במסגרת הרגולטורית הנוכחית, כולל חובות הנוגעים לחוקי חברות.1

הרשם מאגד ישויות משפטיות, מעניק להן זהות ייחודית ומבטל את הרישום של חברות חדלות פירעון.

רשם חברות מספק שירותים נוספים, כגון:

 • חיפוש שמות של חברות
 • שמירת שמות של חברות
 • טיפול בבקשות לרישיונות עסקיים

רשמי חברות מאפשרים לממשלה:

 • לעקוב אחר תשלומי מס או העלמות מס במגזר הרשמי.
 • ללקט נתונים סטטיסטיים לפי מגזר.
 • לקבוע אילו ישויות זכאיות להשתתף בהצעות מחיר ובמכרזים ציבוריים.
 • לקדם את הגנת הצרכן בתעשיות "בסיכון גבוה", כגון תעשיות התרופות והמזון, על ידי פיקוח על הציות לסטנדרטים של בריאות, בטיחות ואיכות הסביבה.

מה הופך רשם חברות ליעיל?

רשם חברות נחשב ליעיל אם יש לו מסד נתונים אלקטרוני מקיף, מרכז שירות או פלטפורמת רישום אינטרנטית, שהולכת ונעשית יותר פופולרית.

מסד נתונים אלקטרוני

מסד נתונים אלקטרוני אפקטיבי מתחזק מידע ומסמכים עדכניים על חברות חדשות או קיימות. מסדי נתונים אלקטרוניים מאפשרים גישה נוחה למידע באמצעות האינטרנט או במשרדי הרשם.

בעבר, רשומות המידע היו מאוחסנות באמצעים מבוססי ניירת, אבל כיום יותר ויותר רשמים עוברים לאחסון ולתחזוקה אלקטרוניים. כך יש פחות שגיאות בעדכון המידע על עסקים והחיפוש נעשה מהיר יותר. התיעוד האלקטרוני מאפשר גם גישה נוחה יותר לנתונים סטטיסטיים.

מרכז שירות

מרכז שירות הוא מוקד שירות אחד שבו אפשר לבצע כמה תהליכים של רישום עסקים. מרכז כזה יכול לאגד בתוכו כמה משרדים שבהם יושבים נציגים מרשויות ממשלתיות שונות, ובעלי חברות סטארט-אפ יכולים לגשת אליהם בזה אחר זה. יש מרכזי שירות שמציעים מוקד יחיד לקיום אינטראקציה בין בעל העסק לבין כל הרשויות הממשלתיות הנוגעות לרישום העסק. במרכז כזה, בעל העסק מוסר את כל המסמכים הנחוצים לרישום לידי איש קשר אחד, שמפיץ את המסמכים לרשויות הרלוונטיות לטיפולן ולאישורן.

מרכזי שירות כאלה הולכים ונעשים פופולריים, וכבר קיימים ביותר ממאה מדינות. מתוכם, 64 ממוקמים במדינות שבהן ההכנסה נמוכה או בינונית.

3 פלטפורמות רישום באינטרנט

רישום דרך האינטרנט הוא הדרך היעילה ביותר לרישום העסק. בשיטה זו אפשר להגיש את מסמכי החברה באופן אלקטרוני ולפעמים גם להשלים את כל תהליך הרישום של העסק באמצעות האינטרנט.

הפעולות הנפוצות ביותר שאפשר לבצע בתהליך הרישום באינטרנט הן:

 • חיפוש אינטרנטי של שמות חברות
 • הגשה אלקטרונית של מסמכים ובקשות
 • רישום אינטרנטי של דוחות שנתיים
 • חילופי נתונים בין רשויות שונות

לדוגמה, בסינגפור ובניו זילנד, בעלי חברות סטארט-אפ יכולים להשלים את כל תהליך הרישום של העסק באמצעות האינטרנט. הודות לחיבורים בין מערכות של רשויות שונות, הם יכולים לרשום את העסק ברשויות המס והביטוח הלאומי כחלק מתהליך הרישום.

יתרונות הרישום באינטרנט

השימוש בשירותים אינטרנטיים לרישום עסק כדאי מכמה סיבות. הוא מהיר יותר מהגעה למרכז שירות. הוא פחות יקר מתהליכי רישום באמצעות ניירת, והעלויות בו מינימליות או אפסיות. יתרון נוסף הוא שמדינות שמאפשרות לחברות סטארט-אפ לבצע את הרישום באינטרנט מצמצמות את הסיכויים למקרי שוחד או שחיתות, מכיוון שבאופן הזה אין צורך באינטראקציה ישירה עם פקידי ממשל.

4 בריטניה מקלה את תהליכי הרישום של חברות סטארט-אפ

כשפותחים עסק בבריטניה, צריך להירשם אצל רשם החברות הבריטי, Companies House. חוק החברות משנת 2006 וגרסתו הקודמת משנת 1985 קבעו דרישה משפטית שלפיה כל חברה חדשה בעירבון מוגבל חייבת להירשם אצל רשם החברות כדי לנהל עסקים בבריטניה.

החל משנת 2001, רשם החברות הבריטי מציע את האפשרות להגיש את בקשת הרישום באופן אלקטרוני כדי לפשט ככל האפשר את התהליך. בזכות הרישום האלקטרוני, תהליך הרישום נעשה מהיר יותר, נוח יותר ויקר פחות מאשר בשיטת הרישום הקודמת, שחייבה הגעה פיזית למשרד רשם החברות. הרישום האלקטרוני הפך לשיטת הרישום הנפוצה ביותר בקרב חברות סטארט-אפ בבריטניה. ב-2013 יותר מ-98% מהחברות החדשות ביצעו את הרישום באופן אלקטרוני2.

כשאתם רושמים עסק חדש באמצעות האינטרנט, כל מה שצריך לעשות הוא להגיש את מסמכי החברה שלכם. התהליך כולו אורך רק כמה שעות. כל טופסי הרישום זמינים ללא עלות באתר האינטרנט של רשם החברות הבריטי, והם כוללים הוראות מפורטות.

אפשר להירשם באינטרנט או במשרד רשם החברות הבריטי, שבו מוצבים מחשבים שמאפשרים לכם לבצע את הרישום בעצמכם ובאופן אלקטרוני.

5 למה היום קל יותר לרשום עסקים ברשם החברות הבריטי

רשם החברות הבריטי נקט שורה של צעדים כדי לפשט את התהליך של רישום עסקים. הוא פתח את האפשרות לבצע את הרישום באינטרנט, וגם פישט את התהליכים שלפני הרישום.

לשם כך, הגביר רשם החברות הבריטי את הנגישות של נתוני הרישום. צעד זה פישט מאוד את המחקר הראשוני שחברות סטארט-אפ צריכות לבצע. ב-1996, העמיד רשם החברות הבריטי לרשות הציבור את המידע הבסיסי על חברות קיימות ללא עלות, כך שמקימי עסקים יכולים לחפש בקלות שמות של עסקים באמצעות האינטרנט ובמשרד רשם החברות.

כיום, רשם החברות הבריטי מעבד מדי שנה 235 מיליון חיפושים של מידע בסיסי על חברות. החיפושים אינם כרוכים בתשלום והם נערכים באמצעות אתר האינטרנט של הרשם או באמצעות האפליקציה שלו לנייד.

ב-2016, הרחיב רשם החברות את מאגר המידע על חברות וכיום הוא כולל את הנתונים הבאים:

 1. מספר חברה
 2. כתובת
 3. סטטוס
 4. נתוני תאגיד
 5. חשבונות
 6. מועדי הגשת בקשות להחזרים שנתיים

מאז שרשם החברות הגביר את הנגישות לנתונים, את ההליכים האלקטרוניים ואת המשאבים החינמיים למקימי עסקים, מספר החברות הרשומות בבריטניה הוכפל.

רשימת מקורות:

 1. Motta, Oviedo and Santini 2010; Klapper and Love 2011

 2. UK Companies House 2013