איך משתמשים בתשלומים בנייד לרכישות מקוונות

איך לשפר את חוויית הקנייה בנייד בשווקים מתפתחים ובשווקים מבוססים

1 סקירה כללית

האתגר

בימינו, 34% מהרכישות באתרים קמעונאיים מתבצעות בניידים1 ואנשים בשווקים מתפתחים מעדיפים לבצע תשלומים בנייד על פני אפשרויות אחרות. לכן עליכם לוודא שחוויית הקנייה בנייד תהיה קלה ופשוטה.

המטרה

לוודא שאתם מוכנים לקראת לקוחות מהנייד, גם אם הם גולשים בשעה 4 לפנות בוקר או במהלך הפסקת הצהריים. כדאי ללמוד על מגוון אמצעי התשלום בנייד הזמינים ללקוחות שלכם ולדאוג שהאתר לנייד שלכם יהיה מוכן לקראתם.

מהם תשלומים בנייד?

תשלומים בנייד הם תשלומים שנעשים באמצעות מכשיר נייד כמו טלפון או טאבלט. אנשים עשויים לבחור להשתמש בתשלומים בנייד במקום לשלם ישירות באמצעות כרטיסי אשראי או כרטיסי חיוב, במזומן או בהמחאות. הם שימושיים ללקוח מפני שהם מציעים דרך נוחה מאוד לתשלום על שירות או מוצר.

במדינות שבהן שיעור השימוש בכרטיסי אשראי ובשירותים בנקאיים הוא נמוך, השימוש בנייד הוא לעתים קרובות גבוה ותשלומים בנייד נותנים ללקוחות הזדמנות לבצע רכישות בדרך לא מסורתית.

העלייה הגלובלית בשימוש במכשירי סמארטפון הגדילה את מספר התשלומים בנייד. הנתון הזה עוד צפוי לעלות. לפי דוח Digital Payments 2020 של Boston Consulting Group ו-Google משנת 2016‏2:

  • שירותי אינטרנט בנייד צפויים להגיע לשלושה מיליארד משתמשים עד שנת 2020. מדובר בכ-65% מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם.
  • עד 2020, הדרך העיקרית שבה אנשים יגשו לאינטרנט תהיה באמצעות ניידים (80%), ו-58% מאותם משתמשים בניידים ייגשו לאינטרנט באמצעות סמארטפון.

איך אנשים מבצעים תשלומים בנייד?

ישנן דרכים רבות שבאמצעותן אנשים יכולים לבצע תשלומים מהנייד:

תשלומים באמצעות SMS

תשלומים אלה פופולריים בקרב לקוחות באירופה ובאסיה. לקוח שולח בקשת תשלום באמצעות הודעת SMS. החיוב על הקנייה נשלח לחשבון הטלפון או לארנק המקוון שלו. נשלחת הודעה למוכר כשהתשלום מתבצע בהצלחה.

קודי QR

לקוח שמשלם באמצעות קוד QR מציג את הקוד בנייד שלו. הקוד נסרק על-ידי מכשיר של נקודת מכירה או באמצעות נייד אחר.

רכישות מהאפליקציה

אנשים מבצעים רכישות מתוך האפליקציה שבה הם משתמשים. הם יכולים לבצע רכישה מהאפליקציה כדי לגשת לתוכן מיוחד באפליקציה, כמו שדרוגים או דמויות מיוחדות. מבחינת הלקוחות זהו בדרך כלל תהליך רכישה חלק.

רכישות מבוססות-אינטרנט

רכישות מבוססות-אינטרנט מתבצעות באמצעות דפי אינטרנט או אפליקציות נוספות שהמשתמש הוריד והתקין בטלפון נייד לצורך ביצוע תשלום. זו דרך מהירה ופשוטה לביצוע תשלומים. לקבלת החוויה הטובה ביותר, כדאי שהלקוחות יירשמו מראש לשירותי התשלום המקוונים שלהם כגון PayPal או One Touch כדי להבטיח ביצוע עסקה חלק.

2 תשלומים בנייד בקלי-קלות

ישנן מספר פלטפורמות שהופכות את תהליך התשלום לפשוט וקל – גם ללקוחת וגם למוכרים. שירותי Google Pay ו-Apple Pay שומרים את פרטי חשבון הבנק וכרטיס האשראי של הלקוח בניידים ומאפשרים תהליך רכישה חלק וללא תקלות. ניתן להוסיף אמצעי תשלום רבים, כולל מזומן.

Google Pay

שירות Google Pay מאפשר לאנשים לבצע תשלומים בטלפון. הוא פועל ברחבי העולם עם מאות אלפי נקודות תשלום ללא מגע.

קל מאוד להגדיר את Google Pay, תכונה שהופכת את השירות לאטרקטיבי מאוד לצרכנים. הם פשוט מורידים את אפליקציית Google Pay מ-Google Play ובוחרים את כרטיס החיוב, כרטיס האשראי, כרטיס המועדון או את כרטיס המתנה מבין אלה שמשתתפים בתוכנית ושבאמצעותו הם רוצים לשלם.

ניתן לבצע תשלומים מתוך האפליקציה גם באמצעות Google Pay. בשיטה זו הצרכנים לא צריכים להזין את הפרטים שלהם בכל פעם שהם מבצעים תשלום מתוך האפליקציה.

האבטחה היא תכונה מובנית בתוך Google Pay. מתבצע מעקב אחר כל עסקה והלקוח מקבל מספר חשבון וירטואלי כך שפרטי כרטיס האשראי נשארים מוגנים, ואם הטלפון הולך לאיבוד אפשר לנעול אותו באמצעות ניהול מכשיר ה-Android.

Apple Pay

Apple Pay הוא שירות לתשלום בנייד וארנק דיגיטלי שמאפשר לאנשים לבצע תשלומים באמצעות iPhone,‏ Apple Watch,‏ iPad או Mac, והוא פועל באמצעות מסופים ללא מגע. ניתן לבצע תשלומי אינטרנט ותשלומים מתוך האפליקציה גם באמצעות Apple Pay. כשמשלמים, נעשה שימוש במספר ספציפי למכשיר ובקוד עסקה ייחודי, כך שמספר הכרטיס לעולם לא נשמר במכשיר ואינו משותף עם המוכרים.

3 שיפור האתר

מספר הקונים שמשתמשים בטלפון שלהם לביצוע רכישות עולה, ולכן עליכם לוודא שאפשר לבצע תשלומים כאלה באתר בקלות. אספנו עבורכם כמה טיפים שיעודדו קונים להישאר באתר ולהשלים רכישה:

אפשרו לאנשים לבצע רכישות כאורחים

ספקו אפשרות תשלום כאורח כך שלקוח פוטנציאלי לא יצטרך להירשם או להיכנס לחשבון כדי לבצע רכישה באתר לנייד או באפליקציה של העסק שלכם. אפשרות זו תספק תהליך רכישה קצר ופשוט.

תהליך התשלום צריך להיות מאובטח

אנשים מצפים לקבל מקמעונאים הבטחה לכך שהמידע האישי שלהם מוגן. יש למלא אחר האפשרויות המפורטות בשיטות המומלצות, כמו הוספת תגי עיצוב של https לאתר שלכם.

ספקו מספר אפשרויות לתשלום בארנקים אלקטרוניים

לקוחות מעדיפים שתהיה להם יכולת לבחור מבין כמה אפשרויות תשלום דרך ארנק אלקטרוני. אפליקציות ואתרים לנייד שמציעים אפשרויות תשלום, כגון Google Pay,‏ PayPal,‏ Apple Pay מפשטים את תהליך התשלום ומספקים אבטחה מובנית.

ספקו סיכום מפורט לאחר הרכישה

מומלץ לספק סיכום עסקה מפורט וקל לעריכה הכולל את כל המידע שהלקוח עשוי להזדקק לו כדי לאמת את ההזמנה.

סיכום

לקוחות שמשלמים דרך הנייד מצפים כיום לחוויית תשלומים חלקה וכמעט מיידית. הציפיות האלה משנות את האופן שבו אנשים עורכים קניות ואת הדרך שבה אנשים מוכרים. מומלץ להישאר עם היד על הדופק ולעמוד בקצב של המגמות המשמעותיות האלה כדי לזכות בלקוחות מרוצים ובמכירות נוספות.

4 מקורות


  1. Google Analytics, נתונים קמעונאיים מצטברים, ארה"ב, מרץ 2016 

  2. BCG-Google, תשלומים דיגיטליים, 2020