איך לתכנן את הלוגיסטיקה לפעילות ביפן

המידע באדיבות Ingram Micro Commerical and Lifecycle Services

1 סקירה כללית

האתגר

אוכלוסיית יפן מונה 127 מיליון איש והיא הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב וסין. שוק המסחר האלקטרוני ביפן הוא הרביעי בגודלו בעולם ומציע פוטנציאל עסקי אדיר. גם אם לא כללתם את יפן באופן ישיר באסטרטגיית הצמיחה שלכם, כדאי לשקול את חלקה בתמונה הכלכלית הכוללת.

המטרה

אחרי קריאת המדריך הזה, תבינו את ההזדמנויות הטמונות ביפן וכיצד להפיק מהן את המקסימום. בנוסף, תקבלו מושג כללי לגבי מקומה של יפן במאזן הכוחות העולמי ומדוע הדבר משפיע על עסקים.

2 הרחבת העסק לשוק היפני

כשמתכננים להרחיב את העסק אל מדינה אחרת, חשוב להביא בחשבון את האקלים הנוכחי בשוק שאליו ברצונכם להיכנס.

אוכלוסיית יפן מונה 127 מיליון איש והיא הכלכלה השלישית בגודלה בעולם (אחרי ארה"ב וסין). התמ"ג הכולל מוערך ב-4.94 טריליון דולר והתוצר לנפש מגיע כמעט ל-40,000 דולר.1

הכלכלה האורבנית הבריאה של יפן תומכת במעמדה כשוק המסחר האלקטרוני הקמעונאי הרביעי בגודלו בעולם. שווי המכירות מוערך בלמעלה מ-111 מיליארד דולר וצפוי להגיע ל-134 מיליארד דולר עד שנת 2019.‏2 יותר מ-8% מהעסקאות הקמעונאיות מתבצעות באינטרנט והשוק ממשיך לגדול.3

יפן מובילה ותיקה וכוח מניע בתחום שרשרת האספקה, והבנק העולמי מדרג אותה במקום ה-12 בעולם בתחום הלוגיסטיקה. הודות לגודלה, צפיפותה ויעילותה, עלויות ההפצה בה נמוכות בקנה מידה עולמי — לפי נתוני המכון היפני למערכות לוגיסטיות, הן מגיעות ל-5% מסך המכירות לתעשיות הייצור, הסיטונות והקמעונאות ביפן (בניגוד לארה"ב, שם הן מגיעות ל-9%).

![alt text


 1. הבנק העולמי 

 2. הפורום הכלכלי העולמי, eMarketer 

 3. eMarketer 

3 סקירה מתומצתת של העובדות והיתרונות - לעשות עסקים ביפן

 • כ-92% מתושבי יפן רוכשים באמצעות האינטרנט, אך רובם עדיין מעדיפים קנייה קמעונאית רגילה בחנויות1

 • היקף המסחר באמצעות מכשירים ניידים צפוי להגיע ל-60 מיליארד דולר עד שנת 20202

 • הקטגוריות העיקריות במסחר האלקטרוני הן מוצרי מדיה, ביגוד והנעלה, מזון ומשקאות, מכשירי חשמל ומוצרי יופי וטיפוח3

 • Rakuten ו-Amazon הם אתרי המסחר האלקטרוני הגדולים ביותר ביפן לפי נתח שוק. Rakuten היא השחקנית הראשית. Amazon, כחברה זרה, מתמודדת עם לא מעט אתגרים במהלך התרחבותה בשוק4

 • האריזה ביפן נעשית בסטנדרטים גבוהים ביותר, ולכן היקף הנזק הנגרם במשלוחים הוא מהנמוכים בעולם.

אתרי המסחר האלקטרוני העיקריים ביפן (מקור: Acapture.com)

אתר נתח שוק (%)
Rakuten‏ 20%
Amazon.co.jp‏ 19%
Yahoo! Shopping‏ 6%
App Store‏ 5%
Co-op‏ 3%
Zozotown‏ 2%
Belle Maison‏ 1%
Famima.com‏ 1%
Nissen‏ 1%
DHC‏ 1%

 1. ITU 

 2. Euromonitor 

 3. Euromonitor 

 4. PwC 

4 מגמות בקרב לקוחות

כשמרחיבים פעילות לשווקים חדשים, חיוני להביא בחשבון את התנהגות הלקוחות. כיצד הלקוחות בשוק היעד שלכם נוהגים לבצע קניות? מה שיטת האספקה המועדפת עליהם? הגורמים הבאים יעזרו לכם להבין איך התנהגות הלקוחות תשפיע על ההתנהלות העסקית שלכם ביפן.

 • 71% מהרכישות במסחר מקוון מתבצעות באמצעות כרטיס אשראי או העברה בנקאית, אבל בדרך כלל אמצעי התשלום המועדף הוא במזומן. מומלץ להציע אמצעי תשלום נוספים כמו PayPal,‏ Mobile Suica,‏ Pay-easy ותשלום בחנויות נוחות. תשלום בעת המסירה מקובל גם הוא ומתבצע ב-18% מהרכישות המקוונות1

 • לצרכן היפני מודעות גבוהה למחירים, אבל מחקרים אחרונים מצביעים על כך שמותג ואיכות הם הגורמים המשפיעים ביותר על החלטות הרכישה שלו.

 • מהירות האספקה משפיעה על החלטות הרכישה של לקוחות. מקובל לספק את הסחורה תוך יום אחד. אספקה מהירה אפשרית הודות ליעילות של תעשיית הלוגיסטיקה ביפן ולגודל שטחה של המדינה

 • לקוחות יפניים מעדיפים לקבל את החבילות שלהם ישירות מנהג השליחויות (לעתים נדירות משאירים חבילה ליד הדלת)

 • מחקרים מצביעים על כך שיחסית לכל קונה אחר ברחבי העולם, סבירות נמוכה שהקונה היפני ירכוש בזירות מסחר זרות2

 • קיימת העדפה ברורה לחברות שילוח מקומיות; אם לא ניתן להשתמש בחברת שילוח מקומית, מומלץ לבחור בחברה גלובלית בעלת מוניטין. הקונים יעדיפו איכות עקבית על פני שיקולים כספיים.

 • יפן מדווחת על שיעור החזרות מהנמוכים ביותר בעולם של רכישות מקוונות (המדיניות המקובלת לא מעודדת החזרות)3

 • 99% מתושבי יפן דוברים יפנית, לכן חשוב לנהל את האתר ולהציג את המוצרים ביפנית4

 • הקונה היפני מעדיף תצוגה של מגוון מוצרים רחב בבת אחת, לכן מומלץ להשתמש בזירות מסחר שיאפשרו גישה לקהל רחב

 • כדאי להשתמש באמצעי תשלום מקומיים, לכן מומלץ שימוש ב-JCB/Amex

 • רגישות תרבותית באזור זה היא אולי הגורם החשוב ביותר להצלחת המותג שלכם


 1. PayPers, CyberSource 

 2. PayPers, CyberSource 

 3. Ecommerce Foundation 

 4. PayPers 

5 מודלים לאספקה

הכנסת סחורה אל יפן

יותר מ-10% מהקניות המקוונות ביפן הן קניות באתרי חו"ל. ארה"ב וסין הן היעדים העיקריים לייצוא וייבוא מיפן ואליה.1

חברות רבות המבקשות לשלוח משלוחים ליפן שוקלות להשתמש במחסן ערובה (אתר שבו ניתן לייצר ולאחסן ללא תשלום מכס) בסין, או לשלוח דרך הונג קונג. הייצור מתבצע לעתים קרובות בסין, לכן האחסון שם יכול להיות חסכוני. כמו כן, יהיה זה נכון אסטרטגית לקיים מאגר מלאי אחד שישרת את כל אזור אסיה/האוקיינוס השקט.

חברות מסחר אלקטרוני רבות נעזרות בחברות קונסולידציה בארץ המקור שלהן לצורך אחסון כל הסחורות יחד ובכך להימנע במידה רבה ממחסומי שפה.

מילוי הזמנות בתוך יפן

בהתחשב בגודל ובצפיפות האוכלוסין של יפן, ניתן להגיע שם לכל אדם תוך שלושה ימים בלבד. ברשימת הנמלים נכללים נמלי קובה (Kobe), נגויה, אוסקה, טוקיו ויוקוהמה, ולב המשולש הלוגיסטי שבה הוא בין הערים טוקיו, נגויה ואוסקה.


 1. PayPal 

6 תחבורה

חברות להובלת חבילות קטנות

הצרכן היפני לא נמצא בביתו כדי לקבל משלוחים 20% מזמנו, ולא נהוג להשאיר שם חבילות ליד הדלת. מסירת חבילות במועד מאוחר יותר מקובלת מאוד ומתבצעת ללא תשלום.1 בין החברות הנפוצות ביותר למשלוח חבילות ביפן:

 • Yamato Transport‏ (50% מנתח השוק)
 • Sagawa
 • Nippon
 • Japan Post

חברות של משלוחי מטען חלקי (LTL) ומשלוחי מטען מלא (TL)

בגלל פני השטח ביפן, השינוע בדרך כלל לא מתבצע בכבישים. במקום זאת, מקובל להשתמש ברכבת ולאחר מכן במשאית קטנה למרחק הקצר מהתחנה אל כתובת היעד. אפשרות מקובלת נוספת היא שימוש בספינות קטנות למרחקים קצרים: המוצר משונע תחילה דרך הים לאורך החוף, לאחר מכן נפרק על החוף אל רכבת ולבסוף נטען על משאית קטנה למשלוח מדלת לדלת. בין חברות השילוח הנפוצות:

 • ‎Nippon‎‏ Nittsu)‎)
 • Sagawa
 • Kuroneko

 1. Nippon 

7 איך מתחילים לעשות עסקים ביפן

כאשר שוקלים צעדים לקראת כניסה לשוק היפני, יש לחשוב על היתרונות והחסרונות הכרוכים בשילוב חברה חדשה בעסקים שלכם וכן את מבנה החברה שעשוי להתאים לכם. מומלץ למצוא חברת שילוח ותובלה שתספק לכם כיסוי באזורי היעד שלכם, ולשקול שימוש במפיץ כדי להגיע למספר לקוחות גבוה יותר ביתר קלות. צריך גם להבין את הדרישות הרגולטוריות של המסחר האלקטרוני ביפן כדי לקבוע אם יש צורך ברישום סימנים מסחריים כלשהם.

ב-Market Finder תוכלו למצוא את מדד Doing Business של הבנק העולמי, המפרט ומספק מושג מה מידת הקושי לעשות עסקים ביפן. המדד מדרג בסולם מ-1 עד 190 את מידת הקושי להקים עסק ולנהל חברה מקומית בכל אחת מכלכלות העולם. הדירוג נקבע לפי עשרה קריטריונים. ביניהם – מידת הקושי לקבל חיבור ואספקה של חשמל, מידת הקושי לקבל אשראי, והאפשרות לסחר גבולות.

כאשר מקיימים מסחר בשוק חדש, כדאי לדעת עם אילו אתגרים אדמיניסטרטיביים, רגולטוריים ולוגיסטיים אתם עשויים להתמודד. Market Finder מקל על ההתמצאות בדרישות המשפטיות ועל פתרונות לוגיסטיים, ומספק תמיכה וכלים נוספים, כולל מדריכים מפורטים ותובנות.

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services מספקת פתרונות לוגיסטיים שמסייעים לעסקים לספק מוצרים ללקוחות.

שימו לב

החומר המופיע באתר הוא למטרות מידע בלבד. לייעוץ בנושאי פיננסים, מיסוי או משפט יש לפנות למומחה.