איך לתכנן את הלוגיסטיקה לפעילות בגרמניה

המידע באדיבות Ingram Micro Commercial and Lifecycle Services

1 סקירה כללית

האתגר

גרמניה היא המדינה עם צפיפות האוכלוסין השנייה בגודלה באירופה, ובהתאם יש לה את שוק המסחר האלקטרוני השני בגודלו. היא גובלת בתשע מדינות ולכן יש בה הזדמנויות מעולות לצמיחה באירופה. גם אם אתם לא שוקלים להיכנס באופן ישיר אל גרמניה בתור השוק הבא שלכם, חשוב לזכור שהיא מדינת מפתח ויצרנית חשובה באירופה.

המטרה

קריאת המדריך הזה תעזור לכם להבין את ההזדמנויות הקיימות בגרמניה ועל הדרך להפיק מהן את המקסימום. בנוסף, תקבלו מושג כללי לגבי מקומה של גרמניה במאזן הכוחות העולמי ומדוע הוא משפיע על עסקים.

2 הרחבת העסק לגרמניה

גרמניה נמצאת במרכז האיחוד האירופי ולכן היא המיקום האידיאלי למרכזי לוגיסטיקה ומרכזי הפצה באירופה. עם יותר מ-82 מיליון אזרחים גרמנים, 150 מיליון צרכנים בתשע מדינות שכנות וכמעט 500 מיליון תושבים באיחוד האירופי, גרמניה מהווה נקודת קשר ישירה לשווקים במערב ומזרח באירופה.1

התשתיות בגרמניה מפותחות מאוד: רשת הכבישים מכסה מרחק גדול פי שניים מהממוצע באיחוד האירופי, ובזכות השקעה משמעותית התנאים כל הזמן משתפרים. גרמניה מתכננת להשקיע 264 מיליארד יורו בכבישים, גשרים, מסילות רכבות ונתיבי מים עד 2030. לכן שווה להשקיע בה כמרכז לוגיסטי באירופה ולהיכנס אל השוק המקומי.2

נפחי המסחר האלקטרוני בגרמניה ממשיכים לגדול, וצפוי שיגיעו ל-99.33 מיליארד דולר ארה"ב עד 2018. לכן היא מספקת הזדמנויות מעולות למכירות מקוונות.3 האוכלוסייה בגרמניה היא השנייה בגודלה באירופה, ומפני שהיא גם השוק השני בגודלו למסחר אלקטרוני היא מציעה יחס מצוין בין מספר הקונים למוכרים. בנוסף, ניתן למצוא בה גם מרכזי מילוי הזמנות טובים שמאפשרים לספק מוצרים ללקוחות בקלות ובמהירות.

alt text


 1. Germany Trade & Invest 

 2. Reuters 

 3. eMarketer 

3 על קצה המזלג: למה כדאי לעשות עסקים בגרמניה?

 • גרמניה מובילה במדד הביצועים הלוגיסטיים של הבנק העולמי ב-2016. מדד זה מדרג את יעילות הלוגיסטיקה ב-160 מדינות

 • גרמניה היא ענקית הלוגיסטיקה של אירופה, עם הכנסות שנתיות של יותר מ-235 מיליארד אירו בשנה (יותר מצרפת ובריטניה יחד - המדינה השנייה והשלישית באירופה בדירוג ההכנסות מלוגיסטיקה)

 • גרמניה היא ביתן של חברות עולמיות מובילות בתחום הלוגיסטיקה, כולל Deutsche Post World Net‏, DHL‏, DB Schenker ו-Dachser‏1

 • Germany היא מנהיגה עולמית בחדשנות, טכנולוגיה ושירותים ללוגיסטיקה ומועסקים בה כמעט שלושה מיליון עובדים בתחום, בכ-60,000 חברות2

 • הקונים בגרמניה מעדיפים לשלם בחשבונית פתוחה ובחיוב ישיר - זהו מאפיין ייחודי של המדינה3

 • עד 2050, האוכלוסייה הגרמנית בגילאי 60 ומעלה תהווה כמעט 40% מהאוכלוסייה הכוללת - מצב שעשוי ליצור נוף ייחודי בתחום המסחר האלקטרוני4


 1. Germany Trade & Invest 

 2. Germany Trade & Invest 

 3. Paypers 

 4. UPS 

4 מגמות בקרב לקוחות

כשמרחיבים את הפעילות לשווקים חדשים, חשוב מאוד להביא בחשבון את התנהגות הלקוחות. איך לקוחות היעד שלכם קונים בדרך כלל מוצרים? מה שיטת האספקה המועדפת עליהם? הגורמים הבאים יעזרו לכם להבין איך המגמות בקרב לקוחות ישפיעו על ההתנהלות העסקית שלכם בגרמניה.

 • הקניות באמצעות הנייד מהוות רק 15% מהמסחר האלקטרוני בגרמניה1

 • אחד מכל 4 קונים גרמנים מצפים לאספקה מהירה או לאפשרות של איסוף מקומי. אספקה מהיום להיום אינה קריטית, אבל יותר מ-50% מהקונים בגרמניה חושבים שזמן האספקה הסטנדרטי (3 עד 5 ימים) צריך להיות זמין בחינם2

 • קונים בגרמניה שרוכשים ממדינות אחרות מעדיפים את בריטניה, ארה"ב וצרפת. יש סבירות גבוהה יותר שצרכנים גרמנים יקנו ממדינה אחרת אם מדיניות ההחזרות הבינלאומית זהה למדיניות בתוך גרמניה3

 • שיעור ההחזרות בגרמניה הוא הגבוה ביותר באירופה - כמעט חצי מנפח ההחזרות באירופה כולה4


 1. eCommerce Worldwide 

 2. eCommerce Worldwide 

 3. PayPal 

 4. PayPal 

5 מודלים למילוי הזמנות

הכנסת סחורה אל גרמניה

שימוש במרכז מילוי הזמנות בצפון גרמניה מספק יתרונות כמו גישה אל נמל ימי (המבורג) ונמלי תעופה, שמורידים את העלות הכוללת של ייבוא המוצרים אל תוך המדינה. אם אתם נדרשים לספק כמויות גדולות של הזמנות, אפשר למצוא פתרונות אטרקטיביים גם במדינות קרובות וזולות יותר, כמו פולין.

מילוי הזמנות בתוך האיחוד האירופי

גרמניה גובלת בתשע מדינות אחרות, ולכן יש לה מיקום מרכזי ומצוין למילוי הזמנות בתוך אירופה. בגלל המרכזיות שלה, דרך גרמניה עוברים יותר טובין מאשר כל מדינה אחרת באירופה. לכך מסייעת תשתית הכבישים ומסילות הרכבת המפותחת, שמכסות שטח גדול כמעט פי שניים לעומת הממוצע באירופה.

אספקת הזמנות בתוך גרמניה

בתוך גרמניה אפשר למצוא מספר חברות גדולות שמספקות פתרונות לוגיסטיקה. הרבה מחברות המסחר האלקטרוני בגרמניה מחפשות מרכזי מילוי הזמנות בקרבת המשרדים שלהן בגרמניה. גם מרכז גרמניה היא אפשרות טובה שמציעה זמני אספקה טובים.

אם אתם צריכים לספק מתוך גרמניה שירות לאזור DACH ‏(D-גרמניה, A-אוסטריה ו-CH-שווייץ), מומלץ לבחור מיקום בדרום גרמניה.

6 תחבורה

חברות שילוח של חבילות קטנות

חברות השילוח הפופולריות ביותר לחבילות קטנות, ונתחי השוק שלהן:1

 • DHL ‏49%
 • DPD ‏16%
 • Hermes ‏14%
 • UPS ‏13%
 • GLS ‏8%

חברות של משלוחי מטען חלקי (LTL) ומשלוחי מטען מלא (TL)

אלו הן חברות השילוח העיקריות שמספקות שירותי LTL ו-TL:

 • DB Schenker
 • DHL Freight
 • Kuehne + Nagel
 • LKW Walter
 • Dachser
 • Emmons

 1. SchuhKurier 

7 איך מתחילים לעשות עסקים בגרמניה

כשאתם שוקלים להיכנס לשוק הגרמני, חשוב להביא בחשבון את היתרונות והחסרונות של רישום חברה בע"מ ולהבין מהו מבנה החברה הגרמני שיתאים לצרכים שלכם. צריך גם להבין מהי רשות המיסים הרלוונטית עבורכם, כיצד להירשם במנהל המיסים והמכס והאם יהיה עליכם לשלם מע"מ בגרמניה. בהתאם למקור המוצרים שלכם, תצטרכו לברר אם אפשר לייבא אותם, וגם למצוא מרכז אספקה וחברות שילוח שמספקות כיסוי בגרמניה.

ב-Market Finder אתם יכולים לקרוא פירוט של המדד Doing Business שמפרסם הבנק העולמי. המדד יעזור לכם להבין עד כמה קל לעשות עסקים בגרמניה. המדד בודק עד כמה קל לעסק להקים ולנהל חברה מקומית בכל מדינה בעולם, ומקצה דירוג של 1 עד 190. הדירוג מבוסס על עשרה נושאים. בין היתר נכללים קלות החיבור לחשמל, קלות הקצאת האשראי והפוטנציאל למסחר בינלאומי.

כשמתחילים לסחור בשוק חדש, חשוב לדעת אילו אתגרים מצפים לכם בתחומי הניהול, הרגולציה והלוגיסטיקה. Market Finder מקל עליכם להבין את הדרישות המשפטיות ואת הצרכים להקמת תשתית לוגיסטית. בנוסף תוכלו למצוא עוד משאבי תמיכה וכלים, כולל תובנות ומדריכים מפורטים.

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services מספקת פתרונות לוגיסטיים שעוזרים לעסקים לעמוד בדרישות של ביקוש והיצע.

שימו לב

החומר המופיע באתר הוא למטרות מידע בלבד. כדי לקבל ייעוץ בנושאי פיננסים, מיסוי או משפט יש לפנות אל מומחה.