איך טכנולוגיה יכולה להצביע על הליכי מכס תקינים

איך הייצוא פשוט יותר כשיש הליכי מכס דיגיטליים

1 סקירה כללית

האתגר

כשעוסקים בסחר בינלאומי, חשוב לדעת אם תהליכי המכס במדינה מסוימת יאפשרו מסירה מהירה ובטוחה של המוצרים או יעכבו אותה.

המטרה

לדעת אילו מדינות משתמשות בטכנולוגיה כדי לזרז את תהליכי המכס עבור היצואן וגם היבואן, ולהבין למה שימוש בטכנולוגיה כזו יכול לשפר את יעילות העסק שלכם.

ההשפעה החיובית של פלטפורמות מכס דיגיטליות

מדינות שהפכו את הליכי המכס שלהן לדיגיטליים מאפשרות מידה רבה יותר של שקיפות ויעילות בתהליכי המסחר היומיומיים.

2 טכנולוגיה שמצביעה על הליכי מכס תקינים

בשנים האחרונות חלה עלייה מהירה בהיקף הסחר הבינלאומי. מצב זה הגביר את הצורך בתיאום בין קבוצות סחר שונות ובין ארגונים.1 כתוצאה מכך, מדינות רבות הטמיעו פלטפורמות של "חלון אחד" (Single Window).


 1. ‏Elms and Low 2013 

הסבר על פלטפורמת "חלון אחד"

מרכז האומות המאוחדות להקלה על תהליכי מסחר ועסקים אלקטרוניים (United Nations Centre for Trade Facilitation and Electronic Business)‏1 הגדיר מערכות "חלון אחד" כפלטפורמה שמאפשרת לגורמים המעורבים בתהליך המסחר לשלוח מסמכים ומידע רלוונטי אחר דרך ערוץ יחיד ועל-פי סטנדרטים קבועים, כדי לאפשר להם להשלים תהליכים הנחוצים לייצוא, לייבוא ולשינוע.

הפלטפורמה המקוונת הזו מאפשרת למשתמשים לבקש אישורים, הרשאות והיתרים אחרים הנחוצים לייבוא וייצוא של מוצרים. סוכנויות המחוברות למערכת מקבלות גישה לרשימות מספרי זיהוי לצורכי מס ולמסמכי רישום עסקים. דרך זו יעילה יותר: היא חוסכת לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים זמן וכסף ומקצרת תהליכי בירוקרטיה.

מדינות שמשתמשות בפלטפורמות "חלון אחד" מתאפיינות בתהליכים מהירים יותר ובשקיפות רבה יותר – ואלה תנאים נוחים עבור עסקים שרוצים להביא את המוצרים שלהם אל הצרכנים במהירות ובצורה בטוחה.

הנתונים ממדד עשיית העסקים (Doing Business) מראים גם שהטכנולוגיה מזרזת את תהליך השחרור מהמכס. למשל, במדינות שבהן מערכות אלקטרוניות מנהלות את התהליך כולו וההגשה של הצהרות המס לייצוא ולייבוא מתבצעת באינטרנט, הסוחרים צריכים להשקיע פחות זמן בתהליך שחרור הסחורה מהמכס.

קולומביה, לדוגמה, היא רק אחת מהמדינות שהטמיעו מערכת "חלון אחד" כדי לייעל את תהליכי המכס.

מערכת "חלון אחד" בקולומביה

בתחילת שנות ה-2000 פיתחה קולומביה מערכת "חלון אחד" לסחר חוץ כדי להבטיח שיתוף פעולה אפקטיבי בין הגורמים המעורבים בתהליכי הייצוא. המערכת נקראת Ventanilla Única de Comercio Exterior‏ (VUCE).

מערכת "חלון אחד" בקולומביה מחברת בין 21 סוכנויות ציבוריות ושלוש חברות פרטיות שמספקות אישורי חתימה דיגיטלית ומידע משפטי. במערכת משתמשים יבואנים, יצואנים, פקידי מכס ועמילי מכס – הכול דרך פלטפורמה מקוונת אחת.

היתרונות של פלטפורמת "חלון אחד"

כשמדינה מטמיעה פלטפורמת "חלון אחד", זהו סימן ברור למחויבות שלה להקל על יבואנים ויצואנים, משום שההקמה וההפעלה של פלטפורמת "חלון אחד" הן תהליך יקר שנמשך כ-4 שנים.

מערכות "חלון אחד" הן פלטפורמה מורכבת שאמורה לענות על הצרכים של גורמים רבים ולספק להם יישומים שונים ושימושים שונים, אבל הניסיון מוכיח שהיתרונות מצדיקים את עלויות הפיתוח הגבוהות. בין היתר, היתרונות כוללים:

 • עלייה בהכנסות
 • הטמעה של שיטות לניהול בקרת סיכונים על-ידי ממשלות
 • שיפור באפשרויות החיזוי
 • צמצום העלויות
 • צמצום העיכובים שבהם נתקלים סוחרים

 1. ‏WTO 2013a 

3 פלטפורמת "חלון אחד": סיפורי הצלחה מרחבי העולם

עסקים שסוחרים עם מדינות שונות ברחבי העולם נהנים מהחיסכון בזמן ובכסף שמתאפשר בזכות פלטפורמת "חלון אחד". במקרים רבים משך הזמן עד לשחרור מוצרים מהמכס התקצר מימים לשעות בודדות.

מדינות שהפכו את תהליכי המכס שלהן לדיגיטליים (ממוחשבים) לא רק קיצרו באופן משמעותי את הזמן הדרוש לטיפול בסחורות, אלא גם נתנו מוטיבציה לעסקים לסחור איתן.

לדוגמה:

הפיליפינים

מאז ההטמעה של מערכת "חלון אחד" התקצר זמן ההמתנה לשחרור סחורות מהמכס עבור משלוחים הפטורים מהצהרה על פריטים אסורים – מ-6 עד 8 ימים ל-4 עד 6 שעות.1

אלבניה

ההטמעה של תהליך פיקוח דיגיטלי המבוסס על סיכונים, קיצרה ב-7% את זמן ההמתנה לשחרור מוצרים מהמכס וגם העלתה את ערך הייבוא ב-7% בין השנים 2007 ל-2012.‏2

סינגפור

בסינגפור משתמשים במערכת המסחר TradeNet, אחת מפלטפורמות "חלון אחד" הראשונות בעולם. כיום מערכת TradeNet מטפלת ביותר מ-30,000 הצהרות ביום. היא מעבדת 99% מההיתרים בתוך 10 דקות בלבד, וכל הגבייה מתבצעת דרך עסקאות בין בנקים.3

חברות מסחר סינגפוריות מדווחות על חיסכון של 25% עד 30% בעיבוד מסמכים.4

שוודיה

גם שוודיה הייתה אחת מהמדינות הראשונות שהטמיעו פלטפורמת "חלון אחד". כיום פלטפורמת "חלון אחד" השוודית מקשרת בין רשויות המכס לבין לשכת הסטטיסטיקה וגורמים חשובים אחרים בתחום הסחר הבינלאומי.5

התהליך לשחרור מוצרים מהמכס בשוודיה הוא פשוט וקל. הסוחר מגיש את הצהרת המכס באינטרנט, ורשויות המכס מעבדות את המידע הרלוונטי. אם יש צורך ברישיון או היתר מסוכנויות אחרות, הבקשה נשלחת באופן אוטומטי דרך המערכת.6

כ-94% מהצהרות המכס מוגשות באופן אלקטרוני, וכ-12,000 חברות ו-7,000 אזרחים משתמשים במערכת.7 הפלטפורמה פועלת 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, והשימוש בה אינו כרוך בתשלום.

פלטפורמות "חלון אחד": פתרון חוצה גבולות

פלטפורמות "חלון אחד" יכולות לשמש עסקים ורשויות באזורים גיאוגרפיים שלמים. לנוכח היתרון הזה עלה מספר המערכות שמשלבות בין אזורים באופן אלקטרוני.

איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה (Association of Southeast Asian Nations –‏ ASEAN)

המדינות החברות ב-ASEAN מתכננות לקשר את פלטפורמות "חלון אחד" שלהן כדי לאפשר העברה אלקטרונית של מידע מרשויות המכס ולקצר את הזמן הדרוש לשחרור מטען.

פלטפורמת "חלון אחד" האזורית הזו צפויה לצמצם את עלויות המסחר בשיעור של 8%, והחיסכון הגדול ביותר יהיה בעלויות של שליחת טפסים.8

החברות ב-ASEAN הן:

 • ברוניי
 • קמבודיה
 • אינדונזיה
 • לאוס
 • מלזיה
 • מיאנמר
 • הפיליפינים
 • סינגפור
 • תאילנד
 • וייטנאם

 1. ‏Maniego 1999 בתהליך שחרור ממכס ב"מסלול ירוק" לא מתבצעת בדיקה שגרתית של המוצרים. ב"מסלול הירוק" יכולים להשתמש רק סוחרים ומוצרים מסוימים שעומדים בדרישות הסף של רשויות המכס, כגון: חברות ומוצרים שאושרו על-ידי הממשלה, יבואנים מובילים מבחינת תשלומי המכס וסוחרים בעלי מוניטין ללא רבב. אם מוצר כלשהו אינו מופיע ברשימת מוצרי "המסלול הירוק" של המדינה, העברתו במסלול זה נחשבת לעבירה על חוקי המכס שעלולה לגרור עונשים מנהליים, ובמקרים מסוימים אף עונשים פליליים. 

 2. ‏Fernandes, Hillberry and Mendoza Alcantara 2015 

 3. ‏Neo and Leong 1994 

 4. ‏OECD 2009 

 5. פלטפורמת "חלון אחד" השוודית גם מקשרת בין המכס לבין מועצת המסחר הלאומית, מועצת החקלאות השוודית, משרד המפקח הלאומי על מוצרים אסטרטגיים, מועצת המיסוי הלאומית, לשכת המיסוי הלאומית, משטרת שוודיה, המכס הנורווגי, המכס הרוסי והנציבות האירופית 

 6. ‏ http://www.tullverket.se/‎ 

 7. ‏ UNECE 2005 

 8. ‏ USAID 2012 

4 הטכנולוגיה מאפשרת לעסקים לשמור על ראש שקט

העלייה בהיקף המחשוב של תהליכי הסחר מצמצמת את האינטראקציה בין אנשים במכס ומפחיתה את מספר ההזדמנויות לשוחד ולהונאה.

כשעסקים סוחרים עם מדינות שבהן תהליכי המכס ממוחשבים, הסיכון להונאות מצד פקידי המכס קטן יותר.

הסיבה לכך היא שפתרונות ממוחשבים לעיבוד מסמכי מכס, לצד האוטומציה הכללית של תהליך השחרור מהמכס, משאירים מקום מועט בלבד לשיקול דעתם של פקידי המכס וכך מצטמצמות ההזדמנויות לשחיתות.

לדוגמה:

הרשויות בפיליפינים הצליחו להפחית את היקף השחיתות בשירותי המכס בעזרת טכנולוגיה מודרנית שצמצמה את האינטראקציות האישיות בעמדות המכס, וכן על ידי הטלת קנסות כבדים על פקידים מושחתים.

בעקבות הרפורמה הזו כמעט 70% מהייבוא אל הפיליפינים עובר כיום במסלול הירוק, והעיבוד מסתיים בתוך שעתיים בלבד.1 באופן דומה, מערכות "חלון אחד" שמגבילות את כוחם של פקידי מכס יכולות לסייע במניעת שחיתות בשירותי המכס.

האוטומציה והמחשוב של מערכות מנהליות מצמצמים באופן משמעותי את הכוח שבידי פקידי מכס.

לסיכום:

עסקים יכולים להתנהל בראש שקט כשהם סוחרים עם מדינה שבה הוטמעה מערכת "חלון אחד" בתהליכי המכס. המחשוב מוכיח שהממשלה מחויבת לקצר את זמן ההמתנה עד השחרור מהמכס, לייעל את התהליכים ולצמצם את השחיתות. לטכנולוגיה המודרנית יש בדרך כלל השפעה חיובית על תהליך המסחר כולו.


 1. ‏ Parayno 2004