איך טכנולוגיה יכולה להצביע על הליכי מכס תקינים

1 סקירה כללית

האתגר

כשעוסקים בסחר בינלאומי, חשוב לדעת אם תהליכי המכס במדינה מסוימת יאפשרו מסירה מהירה ובטוחה של המוצרים או יעכבו אותה.

המטרה

לדעת אילו מדינות משתמשות בטכנולוגיה כדי לזרז את תהליכי המכס עבור היצואן וגם היבואן, ולהבין למה שימוש בטכנולוגיה כזו יכול לשפר את יעילות העסק שלכם.

ההשפעה החיוביות של פלטפורמות מכס דיגיטליות

מדינות שהפכו את הליכי המכס שלהן לדיגיטליים מאפשרות מידה רבה יותר של שקיפות ויעילות בתהליכי המסחר היומיומיים.

2 טכנולוגיה שמצביעה על הליכי מכס תקינים

בשנים האחרונות חלה עלייה מהירה בהיקף הסחר הבינלאומי. מצב זה הגביר את הצורך בתיאום בין קבוצות סחר שונות ובין ארגונים.[^1] כתוצאה מכך, מדינות רבות הטמיעו פלטפורמות של "חלון אחד" (Single Window).

הסבר על פלטפורמת "חלון אחד"

מרכז האומות המאוחדות להקלה על תהליכי מסחר ועסקים אלקטרוניים (United Nations Centre for Trade Facilitation and Electronic Business)‏2 הגדיר מערכות "חלון אחד" כפלטפורמה שמאפשרת לגורמים המעורבים בתהליך המסחר לשלוח מסמכים ומידע רלוונטי אחר דרך ערוץ יחיד ועל-פי סטנדרטים קבועים, כדי לאפשר להם להשלים תהליכים הנחוצים לייצוא, ייבוא ושינוע.

הפלטפורמה המקוונת הזו מאפשרת למשתמשים לבקש אישורים, הרשאות והיתרים אחרים הנחוצים לייבוא וייצוא של מוצרים. סוכנויות המחוברות למערכת מקבלות גישה אל מזהי מס ואל מסמכים של רישום עסקים. דרך זו יעילה יותר: היא חוסכת לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים זמן וכסף ומקצרת תהליכי ביורוקרטיה.

מדינות שמשתמשות בפלטפורמות "חלון אחד" נהנות מתהליכים מהירים יותר ושקיפות רבה יותר. מצב זה מספק יתרונות רבים לעסקים שרוצים להביא את המוצרים שלהם אל הצרכנים במהירות ובצורה בטוחה.

הנתונים ממדד עשיית העסקים (Doing Business) מראים גם שהטכנולוגיה מזרזת את תהליך השחרור מהמכס. למשל, סוחרים במדינות שבהן מערכות אלקטרוניות מנהלות את התהליך כולו ומאפשרות הגשה מקוונת של הצהרות מכס לייבוא ולייצוא משקיעים פחות זמן בתהליך השחרור מהמכס.

לדוגמה, קולומביה היא אחת מהמדינות שיישמו מערכת "חלון אחד" כדי להבטיח יעילות רבה יותר של המכס.

מערכת "חלון אחד" בקולומביה

בתחילת שנות ה-2000, קולומביה פיתחה מערכת "חלון אחד" לסחר חוץ, כדי להבטיח שיתוף פעולה אפקטיבי בין הגורמים המעורבים בתהליכי ייצוא. המערכת נקראת Ventanilla Única de Comercio Exterior‏ (VUCE).

מערכת "חלון אחד" בקולומביה מחברת בין 21 סוכנויות ציבוריות ושלוש חברות פרטיות שמספקות אישורי חתימה דיגיטלית ומידע משפטי. במערכת משתמשים יבואנים, יצואנים, פקידי מכס ועמילי מכס - הכול דרך פלטפורמה מקוונת אחת.

היתרונות של פלטפורמת "חלון אחד"

כשמדינה מטמיעה פלטפורמת "חלון אחד", זהו סימן ברור למחויבות שלה להקל על המסחר עבור יבואנים ויצואנים. הסיבה לכך היא שהקמה והפעלה של פלטפורמת "חלון אחד" היא יקרה, ואורכת כארבע שנים.

מערכות "חלון אחד" כוללות יישומים שונים, שמשמשים גורמים שונים, והשילוב ביניהם כרוך במורכבות רבה ובעלויות גבוהות: אבל, הניסיון מוכיח שהיתרונות של השילוב עולים על החסרונות. בין היתר, היתרונות כוללים:

 • עלייה בהכנסות
 • יישום של שיטות לצמצום סיכונים על-ידי ממשלות
 • שיפור באפשרויות החיזוי
 • צמצום עלויות
 • קיצור העיכובים שבהם נתקלים סוחרים

 1. Elms and Low 2013 

 2. WTO 2013a 

3 סיפורי הצלחה מרחבי העולם שהתאפשרו הודות לפלטפורמת "חלון אחד"

עסקים שסוחרים עם מדינות שונות נהנים מהחיסכון בזמן ובכסף שמתאפשר בזכות פלטפורמת "חלון אחד".

במקרים רבים, משך הזמן עד לשחרור מוצרים מהמכס התקצר מימים לשעות בודדות.

מדינות שהפכו את תהליכי המכס שלהן לממוחשבים מצמצמות באופן משמעותי את הזמן הדרוש לטיפול בסחורה, וגם מעודדות עסקים לסחור איתן.

לדוגמה:

הפיליפינים

מאז ההטמעה של מערכת "חלון אחד", פחת משך הזמן עד לשחרור משלוחים מהמכס שעבורם אין צורך בהצהרה על פריטים אסורים - משישה עד שמונה ימים לארבע עד שש שעות.1

אלבניה

הטמעה של תהליך בדיקה דיגיטלי, המבוסס על סיכונים, קיצרה באלבניה את משך הזמן לשחרור מוצרים מהמכס בשיעור של 7%, וגם העלתה את ערך הייבוא ב-7%, בין השנים 2007 ל-2012.‏2

סינגפור

בסינגפור משתמשים במערכת המסחר TradeNet, שהיא אחת מפלטפורמות "חלון אחד" הראשונות בעולם. כיום, מערכת TradeNet מטפלת ביותר מ-30,000 הצהרות ביום. היא מעבדת 99% מההיתרים בתוך 10 דקות בלבד, וכל הגבייה מתבצעת דרך עסקאות בין בנקים.3

חברות מסחר סינגפוריות מדווחות על חיסכון של 25% עד 30% בעיבוד מסמכים.4

שוודיה

גם שוודיה הייתה אחת מהמדינות הראשונות שהטמיעו פלטפורמת "חלון אחד". כיום, פלטפורמת "חלון אחד" השוודית מקשרת בין רשויות המכס לבין לשכת הסטטיסטיקה וגורמים חשובים אחרים בתחום הסחר הבינלאומי.5

התהליך לשחרור מוצרים מהמכס בשוודיה הוא פשוט וקל. הסוחר מגיש את הצהרת המכס במקוון. לאחר מכן, רשויות המכס מעבדות את המידע הרלוונטי. אם יש צורך ברישיון או היתר מסוכנויות אחרות, הבקשה נשלחת באופן אוטומטי דרך המערכת.6

כ-94% מהצהרות המכס מוגשות באופן אלקטרוני, וכ-12,000 חברות ו-7,000 אזרחים משתמשים במערכת.7 הפלטפורמה פועלת 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, והשימוש בה אינו כרוך בתשלום.

פלטפורמות "חלון אחד": פתרון חוצה גבולות

פלטפורמות חלון אחד יכולות לשמש עסקים ורשויות על פני אזורים גיאוגרפיים שלמים. לאור היתרון הזה, עלה מספר המערכות שמשלבות בין אזורים באופן אלקטרוני.

איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה (Association of Southeast Asian Nations -‏ ASEAN)

המדינות החברות ב-ASEAN מתכננות לשלב בין פלטפורמות "חלון אחד" השונות שלהן בעזרת תקשורת אלקטרונית, כדי לאפשר העברה של מידע מרשויות המכס ולקצר את הזמן הדרוש לשחרור מטען.

פלטפורמת "חלון אחד" האזורית הזו צפויה לצמצם את עלויות המסחר בשיעור של 8%, כשהחיסכון הגדול ביותר יהיה בעלויות על שליחת טפסים.8

החברות ב-ASEAN הן:

 • ברוניי
 • קמבודיה
 • אינדונזיה
 • לאוס
 • מלזיה
 • מיאנמר
 • הפיליפינים
 • סינגפור
 • תאילנד
 • וייטנאם

 1. Maniego 1999. בתהליך שחרור ממכס ב"מסלול ירוק" לא מתבצעת בדיקה שגרתית של המוצרים. האפשרות להשתמש במסלול הירוק ניתנת רק לסוחרים ולמוצרים מסוימים שעומדים בדרישות הסף שנקבעו על-ידי רשויות המכס. כדי להשתמש במסלול הירוק, צריך להיכלל, למשל, ברשימה של חברות ומוצרים שאושרו על-ידי הממשלה, להיות יבואן מוביל מבחינת תשלומי המכס ובעל מוניטין ללא רבב. שימוש במסלול הירוק בשביל מוצרים שאינם מופיעים ברשימה שנקבעה על-ידי המדינה מהווה עבירה על חוקי המכס, ובעקבותיה ייתכנו עונשים מנהליים ובמקרים מסוימים אף עונשים פליליים 

 2. Fernandes, Hillberry and Mendoza Alcantara 2015 

 3. Neo and Leong 1994 

 4. OECD 2009 

 5. פלטפורמת "חלון אחד" השוודית גם מקשרת בין המכס לבין מועצת המסחר הלאומית, מועצת החקלאות השוודית, משרד המפקח הלאומי על מוצרים אסטרטגיים, מועצת המיסוי הלאומית, לשכת המיסוי הלאומית, משטרת שוודיה, המכס הנורווגי, המכס הרוסי והנציבות האירופית 

 6. http://www.tullverket.se/‎ 

 7. UNECE 2005 

 8. USAID 2012 

4 הטכנולוגיה מאפשרת לעסקים לשמור על ראש שקט

העלייה בהיקף המחשוב של תהליכי הסחר מצמצמת את האינטראקציה בין אנשים במכס ומפחיתה את מספר ההזדמנויות לשוחד והונאה.

כשעסקים סוחרים עם מדינות שבהם תהליכי המכס ממוחשבים, הסיכון של הונאות מצד פקידי המכס קטן יותר.

הסיבה לכך היא שפתרונות ממוחשבים לעיבוד מסמכי מכס, יחד עם האוטומציה הכללית של תהליך השחרור מהמכס, משאירים מקום מועט בלבד לשיקול דעתם של פקידי המכס וכך מצטמצמות ההזדמנויות לשחיתות.

לדוגמה:

הרשויות בפיליפינים הצליחו להפחית את היקף השחיתות בשירותי המכס על-ידי שימוש בטכנולוגיה מודרנית, שמצמצמת את האינטראקציות האישיות בעמדות המכס ועל-ידי קביעת קנסות כבדים על פקידים מושחתים.

בעקבות הרפורמה הזו, כמעט 70% מהייבוא אל הפיליפינים עובר כיום במסלול הירוק והעיבוד מסתיים בתוך שעתיים בלבד.[^1] באופן דומה, מערכות "חלון אחד" שמגבילות את כוחם של פקידי מכס יכולות לשמש על מנת למנוע שחיתות בשירותי מכס.

האוטומציה והמחשוב של מערכות מנהליות מצמצמים באופן משמעותי את הכוח שבידי פקידי מכס.

פתרונות ממוחשבים לעיבוד מסמכי מכס, יחד עם האוטומציה הכללית של תהליך השחרור מהמכס, לא משאירים מקום לשיקול דעתם של פקידי מכס וכך מצטמצמות ההזדמנויות לשחיתות.

לסיכום

עסקים יכולים להתנהל בראש שקט כשהם סוחרים עם מדינה שבה הוטמעה מערכת "חלון אחד" בתהליכי המכס. המחשוב מוכיח שהממשלה מחויבת לקיצור משך הזמן עד לשחרור מהמכס, להגברת היעילות ולצמצום השחיתות. לטכנולוגיה המודרנית יש בדרך כלל השפעה חיובית על תהליך המסחר כולו.

[^1]. Parayno 2004