שינוע מוצרים מנקודת המוצא ליעד

מדריך למילוי הזמנות ולוגיסטיקה

1 סקירה כללית

האתגר

ערכתם מחקר שוק וזיהיתם שווקים פוטנציאליים במדינות שונות שהמוצרים שלכם יכולים להצליח בהם. השלב הבא הוא לחשוב איך לשנע את המוצרים מנקודת המוצא אל נקודת היעד. האתגר המרכזי הוא לתכנן אסטרטגיה כוללת של לוגיסטיקה ומילוי הזמנות בשווקים בינלאומיים כדי להבטיח אספקה שוטפת ואמינה של המוצרים שלכם בשווקים החדשים.

המטרה

לגבש אסטרטגיה של לוגיסטיקה ומילוי הזמנות בשווקים בינלאומיים כדי להבטיח שהמוצרים שהוזמנו יגיעו אל שוק היעד בזמן ובלי חריגות מהתקציב.

החלטתם להרחיב את הפעילות של העסק ולשווק את המוצרים שלכם בשווקים פוטנציאליים בחו"ל? אתם לא לבד – זו מגמה עסקית שהולכת ומתרחבת. לפי דוח של Accenture ו-AliResearch משנת 2015, הסחר הבינלאומי מתרחב כל שנה ב-28%‏. 1: כדי לספק מענה לגידול הזה בביקוש, מוקמים עוד ועוד מרכזים למילוי הזמנות, רשתות שינוע וחברות שמספקות ייעוץ משפטי בנושא ציות לחוקים השונים, והמומחיות של הגופים האלו בתחומים השונים הולכת ומשתכללת.


 1. [Digital Commerce 360‏]‎(https://www.digitalcommerce360.com)‎+‎ 

איך עושים את זה?

בהתאם לאסטרטגיה העסקית שלכם, אתם יכולים לשקול מה יתאים יותר לצרכים של העסק: מודל לוגיסטי של שירותי ייצוא מעבר לגבול, או שימוש בשירותי ישות מקומית שנמצאת באזור, כמו מחסן שממוקם באזור הרלוונטי ומילוי הזמנות מקומי.

לדוגמה, אם בסיס האספקה שלכם נמצא באסיה והרבה מהלקוחות שלכם נמצאים בבריטניה, אולי כדאי לכם לבצע את איסוף ההזמנות באסיה ומשם לשלוח אותן לבריטניה, ישירות ללקוחות או למרכז הפצה אזורי שיספק מענה לצרכים שלהם.

2 איך ממלאים את צורכי הייצוא של העסק?

בכל עסק בתחום המסחר האלקטרוני, אסטרטגיית הלוגיסטיקה ומילוי ההזמנות תלויה בשילוב של גורמים שונים, כולל:

 • נקודת המוצא שממנה נשלחים המוצרים
 • היעד שאליו נשלחים המוצרים
 • גודל הסל הממוצע, או הערך הממוצע של כל הזמנה
 • המותג של החברה ושולי הרווח של המוצר
 • המשקל של המוצר
 • ההעדפות לגבי מעקב המשלוחים והביטוח
 • ההעדפות לגבי חברות תובלה
 • העדפות המשלוח של הלקוחות
 • עלויות המוצרים
 • המגבלות והתקנות ביחס למוצרים
 • מכס ומיסים.

ריכזנו כאן כמה טיפים שיעזרו לכם לגבש אסטרטגיות מתאימות של מילוי הזמנות, שינוע מוצרים וציות לחוק.

בודקים איזה מודל של מילוי הזמנות יתאים לעסק

האם המשלוחים צריכים לעבור גבולות או שהם עוברים מאזור אחד לאזור אחר? האם אתם נכנסים לאזור מכס אחר? אופן המשלוח של המוצרים תלוי במדינה שאליה אתם מייצאים אותם.

נניח שמדובר בשוק מקומי שמתפרס על אזור גיאוגרפי נרחב, כמו למשל ארצות הברית.

יש לכם שתי אפשרויות: לטפל בעצמכם במילוי ההזמנות, או לשתף פעולה עם מרכז חיצוני למילוי הזמנות שנמצא באזור מרכזי. שיתוף פעולה עם מרכז חיצוני למילוי הזמנות יעזור לכם להבטיח שהמוצרים יגיעו ליעדם בזמן. במרכז כזה יידעו לומר לכם אילו מוצרים אסור להכניס לשווקים מסוימים, והם יהיו מקושרים לרשת של חברות תובלה אמינות.

יש הרבה יתרונות לשימוש בשירותי לוגיסטיקה של חברה חיצונית:

 • לא תצטרכו להתמודד עם הלוגיסטיקה בעצמכם
 • תוכלו לצמצם את הוצאות התקורה ולחסוך בעלויות של העסקת עובדים
 • כוח הקנייה של חברה חיצונית יאפשר לכם לחסוך בעלויות האריזה והמשלוח
 • אם יש לכם מבצעים עונתיים או כאלה שחוזרים על עצמם, או שאין לכם את התשתית הדרושה, שימוש בשירותים של חברה חיצונית יעזור לכם להגדיל את היקף האספקה במהירות בהתאם לביקוש


אם בזמן המשלוח המוצר שלכם עובר לאזור מכס אחר, כדאי להשתמש בשירותים של ספק חיצוני למילוי הזמנות. הספק החיצוני:

 • יכיר את תקנות הייצוא והייבוא בשוק החדש
 • יבטיח שהמוצרים שלכם יימסרו בזמן
 • יידע אילו מוצרים אסור להכניס לשוקי ייצוא שונים
 • יכיר חברות תובלה אמינות שיכולות לספק את המוצרים ללקוחות בזמן, וללא נזקים למוצר

בוחרים חברה חיצונית למילוי הזמנות

האם אתם צריכים חברה חיצונית שתספק לכם שירותי לוגיסטיקה, או רק מרכז למילוי הזמנות בבעלות חיצונית?

גם אם התחלתם כבר לשלוח מוצרים לשוק הפוטנציאלי בחו"ל, כדאי לבחון את הנושא. אם אתם רוצים להגיע לגידול משמעותי במכירות בשווקים בינלאומיים, שיתוף פעולה עם חברה חיצונית שתספק לכם שירותי לוגיסטיקה ומילוי הזמנות יחסוך לכם זמן וכסף. החברות האלה הוקמו במטרה לחסוך מעסקים את הצורך להתמודד עם המורכבות של משלוחים בינלאומיים.

חברה חיצונית למילוי הזמנות יכולה:

 • לפעול בהתאם לכל תקנות הייבוא והייצוא שנוגעות למוצר שלכם
 • להבטיח שהמוצרים שלכם יגיעו ללקוחות בזמן
 • לבצע אוטומציה של תהליכי ההזמנות
 • לבחור חברות תובלה אמינות שיבצעו את המשלוחים של המוצרים שלכם
 • להוזיל את המשלוחים
 • לייעל עבורכם את כל תהליך המשלוח

אתם יכולים ליצור שותפות עם חברה למילוי הזמנות שנמצאת במדינה שבה נמצא העסק שלכם, עם חברה שהבסיס שלה בחו"ל או עם חברה במדינה שבה נמצא העסק שלכם וגם בחו"ל. צריך לבסס את הבחירה על היעדים שהצבתם לשוק הפוטנציאלי החדש.

שימוש בשירותים של מרכז מילוי הזמנות שנמצא בשוק הפוטנציאלי שלכם בחו"ל יכול לעזור לכם להרחיב את טווח המשלוח של המוצרים בשווקים גלובליים במהירות ובלי תקלות. אחסון של המוצרים שלכם במרכזי מילוי ההזמנות האלה, והמשלוח שלהם מהמרכזים ללקוחות, יתבצעו בצורה הרבה יותר יעילה מאשר אם תבחרו לעשות הכול בעצמכם.

מחליטים בכמה מרכזי מילוי הזמנות להשתמש על סמך הביקוש למוצרים, העלות הכוללת של משלוחים מנקודת המוצא ליעד וחוויית השירות שרוצים לספק ללקוחות

הקביעה כמה מרכזי מילוי הזמנות תצטרכו תלויה במיקום של השוק שאליו אתם רוצים לייצא, בצפי הביקוש של הלקוחות למוצרים ובגודל התקציב שעומד לרשותכם.

שאלו את עצמכם מה מתאים יותר לצרכים של העסק: ניהול של המשלוחים במרכז אחד גדול למילוי הזמנות, שנמצא במיקום מרכזי, או פיזור של המשלוחים לכמה מרכזים קטנים יותר, שההתנהלות היומיומית מולם תאפשר לכם יותר גמישות.

מבררים במרכז למילוי הזמנות לאילו סוגים של ערוצים הם נותנים שירות

יש מרכזים, כמו Amazon, שמתמקדים בערוצי מסחר אלקטרוני בלבד. לעומתם, יש מרכזים אחרים שמספקים שירותי מילוי הזמנות גם לערוצים קמעונאיים וגם לערוצי מסחר אלקטרוני.

3 חשוב לגבש אסטרטגיית שינוע

האסטרטגיה הכוללת של לוגיסטיקה ומילוי הזמנות בשווקים בינלאומיים צריכה לכלול גם אסטרטגיית שינוע ואסטרטגיה לציות לחוקים שונים. ההחלטות שתקבלו בנוגע לציות לחוק ישפיעו על אסטרטגיית השינוע – ולהיפך. בנוסף, חשוב להקפיד שספקי שירות המשלוחים שלכם יכירו את סוגי המוצרים שהם יצטרכו להוביל. חשוב גם שתדעו כמה עולים שירותי המשלוחים בחברת השילוח ותעמדו על טיב השירות שלה.

בירור הציפיות של הלקוחות בשוק היעד בנוגע למהירות המשלוח, לאפשרויות המשלוח ולטיב השירות

יותר מ-50% מהשיחות והאימיילים שמקבלים בתי עסק שמייצאים מוצרים קשורים לבעיות במשלוח. קל מאוד להבין לקוחות שרוצים לדעת איפה המשלוח שלהם נמצא. נציג מיומן של שירות לקוחות, שיוכל להתמודד עם שיחות נכנסות של לקוחות ולהשיב להם באיזה שלב של המשלוח נמצאת החבילה, יעזור לכם להבטיח שהלקוחות יהיו מרוצים.

אם אתם ממלאים את ההזמנות בעצמכם, חשוב שתדעו כל מה שצריך על שירותי השילוח שימסרו את המוצרים בשוק החדש שתייצאו אליו. למה שלא תשתמשו ב-Google Surveys כדי לשאול את הלקוחות החדשים מה שיטת המשלוח המועדפת עליהם?

בחינת המבנה של שוק השינוע המקומי

זה יכול להיות שוק מבוזר, שוק בוגר או שוק שיש מספר מצומצם של חברות ששולטות בו.

אם תשתמשו בשירותי מרכז מקומי למילוי הזמנות, תוכלו לקבל מספק השירות הכוונה לגבי חברות התובלה שכדאי להשתמש בשירותיהן בשוק שאליו אתם מייצאים.

אם אתם מתכננים למלא את ההזמנות בעצמכם, חשוב לבצע בירור מקיף על חברות התובלה שפועלות בשוק, החל מבדיקת המוניטין ואזור הכיסוי של חברות ותיקות ועד לבדיקה של חברות קטנות יותר שיכולות לספק לכם יותר גמישות.

ניתוח הנתונים כדי לגבש אסטרטגיה מתאימה לשכירת ספקים חיצוניים

אם אתם כבר עובדים עם ספקי שירות חיצוניים בתחום, חשוב לנסות להפיק מהקשר איתם כמה שיותר. יכול להיות שעבודה דרכם תהיה זולה יותר משיתוף פעולה עם חברות שינוע.

נסו לשאול את ספק מילוי ההזמנות שאתם עובדים איתו איך הוא משנע סחורות. הרבה חברות בינלאומיות שעוסקות במילוי הזמנות מתמחות בהוזלה של עלויות משלוח.

כדי להוזיל עלויות, הן משתמשות בשירותים של חברות דואר ממשלתיות, שבניגוד לחברות פרטיות, לא גובות עמלות על העברת סחורות במכס. בנוסף, הן יכולות להשתמש במחסנים מקומיים לאחסון סחורה שמיועדת למדינות שונות כדי להפחית את עלויות המשלוח, ולהעביר בבת אחת כמות גדולה של משלוחים מהמשרדים שלכם למחסנים שלהן.

כל האפשרויות האלה יכולות להוזיל את עלויות המשלוח שהלקוחות בשוק החדש יצטרכו לשלם, ולתת להם עוד יותר סיבות לבחור במוצרים שלכם.

ניתוח האסטרטגיה הקיימת לשלב האחרון בשינוע לנקודת המסירה

בהתאם לערך המוצר ולמהירות המשלוח שהתחייבתם אליה, אפשר לשלב בין שירותי דואר לחברות שילוח.

צריך לשריין את השירותים של חברת השילוח מראש. השיריון חשוב במיוחד בשלושת החודשים האחרונים של השנה, שבהם עומס המשלוחים ברחבי העולם גבוה במיוחד. הגורמים לעומס הם רכישות של מתנות לחגים, מבצעי סוף שנה בתחום הקמעונאות ומכירות סוף שנה בתחומים אחרים. במהלך התקופה העמוסה הזו, כדאי שתהיו מוכנים להארכה של זמני האספקה.

גיבוש אסטרטגיית שינוע לשלב הראשון בתהליך המשלוח

אם אתם רוצים לפתח בעצמכם את האסטרטגיה לשינוע הסחורה בשלב הראשון בתהליך המשלוח, תוכלו לבחור חברות שינוע מוכרות ומבוססות להפצת המוצרים שלכם.

4 תאימות לחוקים ותקנות

בוחנים את תהליכי הייבוא והייצוא בין הספקים לביניכם, וביניכם לבין השוק החדש שתייצאו אליו

משלוח סחורות שנרכשות בערוצי מסחר אלקטרוני מעבר לגבול מתבצע בדיוק כמו משלוחים בינלאומיים ומשלוחי ייצוא.

אחרי שלקוח יבצע הזמנה באתר שלכם, החברה שבחרתם כספקית השירות של מילוי ההזמנות תאסוף את המוצר הרלוונטי מהעסק, או תנפיק אותו ממלאי המוצרים שלכם שמאוחסנים במחסנים שלה.

לאחר מכן, נציגי החברה יארזו את המוצר, ימלאו את מסמכי המשלוח ויתאמו מול חברת השילוח את משלוח הסחורה ללקוח.

מדובר בעסקאות בינלאומיות שמצריכות העברת סחורה במעברי גבול, ולכן חשוב להבין במה כרוך משלוח בינלאומי, כדי שאפשר יהיה לקבוע בדיוק אילו פריטים צריך לשלוח ולהעריך את העלויות הנוספות בהתאם לתנאי הסחר הבינלאומי (Incoterms)

תנאי הסחר הבינלאומי שתקפים לגבי ייצוא מסורתי חלים גם על שילוח של סחורה שנרכשה בערוצי מסחר אלקטרוני למדינות שונות.

בכל חוזה מכירה ביניכם לבין לקוחות בשוק הפוטנציאלי בחו"ל, חשוב שתדעו מי אמור לשלם את כל העלויות ועל מי מוטלת האחריות לכל הסיכונים שבדרך. אם תכירו את תנאי השילוח שמשולבים בחוזי המכירות שלכם ברחבי העולם, תוכלו לצמצם את האי-ודאות לגבי השילוח – גם אצלכם וגם אצל הקונים – ולהפחית את האי-הבנות האפשריות ביניכם.

מנתחים את המבנה של ישויות משפטיות שנדרש כדי לעמוד בכל חבות בנושא מיסים

כדאי שתבדקו אם אתם צריכים לייסד ישות משפטית באזור הרלוונטי ולבצע את הייבוא בעצמכם, או להשתמש בשירותי גורם חיצוני שירכוש את המוצרים שלכם וייבא אותם עבורכם, בלי שתצטרכו לייסד ישות משפטית עצמאית.

ממפים תעריפים ומיסים רלוונטיים לקטגוריות מרכזיות של מוצרי ייבוא

בודקים אילו מיסים ותעריפי ייבוא רלוונטיים במדינה שבחרתם לייצא אליה.

מתכננים אסטרטגיה להתמודדות עם חסמי ייבוא כספיים

כלי המסחר הזמינים יכולים לעזור לכם להתכונן למקרים כאלה. אפשר להיעזר בכלים כמו הסכמי סחר חופשי ומחסני רישוי.

הקדשת זמן לתכנון אסטרטגיית לוגיסטיקה ומילוי הזמנות תעזור לכם להבטיח שהמוצרים שלכם יגיעו ללקוחות בתהליך יעיל וחסכוני, בכל מקום שבו הם נמצאים.