אסטרטגיות להרחבת הפעילות העסקית בזירה הגלובלית

הרחבת הפעילות העסקית בזירה הגלובלית: סקירה כללית

האתגר

ליצור אתר שיהיה רלוונטי למי שייכנס אליו. חשוב לבדוק ולתכנן בצורה נכונה את היבטי התשלום, חיפוש המונחים, תרגום האתר והשיקולים המשפטיים כדי לזכות בנאמנות הלקוחות, ללא קשר למקום שממנו הם נכנסים לאתר.

המטרה

לחשוב על העסק כעל חברה בינלאומית עם לקוחות מקומיים, ולא כחברה מקומית עם לקוחות במדינות שונות.

איך עושים את זה?

1 לעזור לאנשים למצוא אתכם בחיפוש

כשמתאימים את אסטרטגיית ה-SEO (אופטימיזציה למנועי חיפוש) לשוק מקומי (לוקליזציה), לא מדובר רק על תרגום. לא מספיק לקבל המלצות למילות מפתח שיניבו ביצועים טובים בכל אחד מהשווקים. תצטרכו גם להבין את ההרגלים של המשתמשים בשוק החדש, ולהכיר את הדרכים הטובות ביותר לעזור להם למצוא אתכם.

2 להתאים את המטבע ואמצעי התשלום

חשוב מאוד להציג מחירים במטבע מקומי, כי לקוחות מסוימים נרתעים מלהמיר מטבעות בעצמם.

במדינות שונות יש העדפות תשלום שונות. 30% מהקונים באינטרנט ברחבי העולם אומרים שהיו נרתעים ולא משלימים את הקנייה, אם היו מגלים בקופה שהאתר לא מציע את אמצעי התשלום המועדף עליהם.1

למרות שכרטיסי אשראי וחיוב הם אמצעי התשלום הפופולריים ביותר בהרבה מדינות באירופה, בגרמניה רק 25% מהאוכלוסייה מעדיפים להשתמש בכרטיסי אשראי. 38% מהצרכנים בגרמניה מעדיפים את אמצעי התשלום האלקטרוני ELV בהוראת קבע. בשוודיה ופולין, 35% מהאנשים מעדיפים בנקאות מקוונת כשהם מבצעים עסקאות במסחר אלקטרוני. 20% מהשוודים משתמשים בחשבוניות פתוחות. 15% מהלקוחות בפולין משתמשים באמצעים לתשלום במזומן כדי לבצע רכישות מקוונות. 55% מהלקוחות ההולנדים מבצעים תשלומים באמצעות iDeal - אמצעי תשלום דומה ל-ELV בגרמניה. צרכנים בסין מעדיפים את Alipay‏, Tenpay ואפילו תשלום בעת המסירה.

לכן, משתלם לדעת מהן העדפות התשלום בשוק החדש. יש גם לעדכן את חישוב המחירים על בסיס קבוע, כדי לוודא שהם תואמים לשערי החליפין.

כשמשיקים את המוצר או השירות בשוק חדש, אין צורך להמציא את המותג מחדש או לבצע שינויים גדולים במוצרים. ב-Market Finder תוכלו למצוא בקלות את כל המידע והתובנות הנחוצים לכם. הוא מקל עליכם לחקור שווקים חדשים, ובעזרת המידע שתמצאו בו לקוחות ירגישו כאילו שהם קונים מעסק מקומי.

3 לשמור על שביעות הרצון של הלקוח

שירות הלקוחות הוא אחד מהגורמים החשובים ביותר לצמיחת חברה. שירות לקוחות איכותי יכול להגדיל את נפח המכירות וליצור יותר לידים. לכן, זהו שיקול חשוב כשמתחילים בפעילות בינלאומית.

השירות הבסיסי ביותר הוא ליצור תהליכים בשפת הלקוח, שיאפשרו לו לשאול לגבי מוצרים או להחזיר פריטים. אם אתם מתכננים ליצור נוכחות משמעותית בשוק החדש, תצטרכו צוות תמיכה של דוברי שפת אם. לעומת זאת, אם היקף הפעילות הראשוני יהיה קטן, תוכלו לבחור באפשרויות עם סיכון ועלות נמוכים. לדוגמה: מרכזי תמיכה עם נציגים הדוברים בשפות שונות, תרגום צ'אטים בזמן אמת וקהילות ופורומים שפועלים בשפות שונות.

4 לציית לחוק המקומי

חשוב לבדוק ולהבין את התקנות שתצטרכו לציית להן. בתחומים מורכבים כאלה, מומלץ מאוד להיעזר בידע ובמומחיות של מומחה מקומי. בין היתר, יש לבחון את ההיבטים הבאים:

 • רישיונות והיתרים — האם יש צורך בהיתר מיוחד כדי למכור את המוצר שלכם?

 • מיסים — האם המחירים שתציגו צריכים לכלול מס? איזה מיסים תצטרכו לשלם ומהן הקלות המס שמגיעות לכם?

 • סימנים מסחריים, פטנטים, זכויות יוצרים — האם אתם צריכים להגיש בקשה לזכויות אלה, או לפחות לבדוק שאתם לא מפרים אותן?

 • פרטיות נתונים — האם חוקי הפרטיות יאפשרו לכם לאסוף נתוני משתמשים?

 • הגבלות גיל — אם אתם מוכרים פריטים עם הגבלות גיל, מהן דרישות האימות לפלטפורמות של מסחר אלקטרוני?

 • ביטוח עסק — עליכם להביא בחשבון אחריות כללית, אחריות לגבי המוצר, אחריות מקצועית ואחריות מסחרית. איזו חובת ביטוח חלה עליכם, ואיזה כיסוי ביטוחי יוכל להגן עליכם?

 • אריזה ותוויות — מהן ההגבלות או הדרישות?

 • פרסום — מה מותר ומה אסור?

בעזרת המדד Doing Business של הבנק העולמי, תוכלו לקבל מושג כללי עד כמה קל לעשות עסקים במדינה מסוימת. המדד בודק עד כמה קל לעסק להקים ולנהל חברה מקומית בכל מדינה בעולם ומציין דירוג של 1 עד 190. הדירוג מבוסס על 10 נושאים. הקריטריונים כוללים, בין השאר, את קלות החיבור לחשמל, קלות הקצאת האשראי והפוטנציאל למסחר בינלאומי.

אתם יכולים לעיין בו בעצמכם כאן.

5 להשתמש בנכסי המותג בצורה חכמה

מותגים גלובליים מעבירים מסר עקבי, בעזרת לוגו אחד, חזון אחד וסט ערכים אחד. כך קל לזהות אותם בכל מקום בעולם. אפשר לדמיין את הארגון בתור אדם ואת המותג בתור האישיות שלו. מי שאוהב את המותג לא ירצה שישתנו בו מאפיינים מוכרים שחשובים לו. המטרה שלכם היא לשמר את המראה, האופי ודרכי הפעולה של המותג בכל מקום בעולם. עם זאת, חשוב לעשות התאמות מקומיות שיאפשרו למצוא אותו בכל שוק חדש. הכול עניין של איזון בין הדרישות השונות.

6 לדבר בשפתו של הלקוח

כ-75% מהצרכנים יעדיפו לקנות באתרים שכתובים בשפה שלהם.1 לכן, אם אתם מרחיבים את הפעילות למדינות אחרות, חשוב להציג תוכן בשפת שוק היעד כדי להצליח. צריך לשקול את כל המשתנים. לדוגמה, במדינות כמו שווייץ, קנדה ודרום אפריקה יש מספר שפות רשמיות. יש גם שפות שיש בהן מגוון ניבים, כמו סינית, ערבית או ספרדית.

Tip

אם יש לכם אפליקציה, כדאי לבדוק:

 • את מדדי התקנות האפליקציה, משוב של משתמשים ואזכורים במדיה חברתית כדי למצוא שווקים שבהם יש כנראה ביקוש לאפליקציה
 • את הטיפים לאופטימיזציה ב-Google Play Developer Console, כדי לראות אם יש מדינות שבהן האפליקציה כבר צוברת פופולריות
 • את המידע בדף בחירת השפה ב-Google Play Developer Console. שם אפשר למצוא את הנתונים הבאים:
  • השפות והמדינות המובילות שבהן הותקנו אפליקציות כמו שלכם
  • שיעור ההתקנות שמקורן במשתמשים הדוברים את השפות האלה
  • מידע נוסף שיעזור לכם ליצור תוכניות מבוססות יותר להתרחבות אל השווקים האלה

חשוב להביא בחשבון את השפה המדוברת בשוק הנבחר, אבל לבצע לוקליזציה רק כשחייבים. לדוגמה, 87% מההולנדים מדברים אנגלית, אז ייתכן שלא תהיו חייבים לתרגם עבורם את האתר שלכם. לעומת זאת, 95% מהפולנים מעדיפים אתרים בפולנית.2 Market Finder מקל עליכם לחקור העדפות מקומיות ולנהל אתרים המיועדים לאזורים מרובים ולשפות מרובות. הוא מעניק לכם את כל התמיכה והכלים הנחוצים, כולל מדריכים מפורטים ותובנות לגבי לוקליזציה בשוק החדש.

תוכלו להשתמש ב-Market Finder כדי למצוא שווקים חשובים שאליהם תוכלו להתרחב.