היכרות עם השיקולים המשפטיים שקשורים לייצוא

איך שומרים על תאימות לחוקי הייצוא?

הרבה יותר קל למכור מוצרים בחו"ל כשמכירים את חוקי הייצוא הרלוונטיים שקשורים לסחר בינלאומי ומודעים לבעיות המנהלתיות שיכולות לצוץ בתחום. אם תכירו את כללי היסוד שנוגעים לעלויות משפטיות, מסמכי תיעוד ותקנות מכס בשווקים ספציפיים, תוכלו לקבל החלטות מושכלות לגבי הפעילות של העסק באותם שווקים.

שיקולים משפטיים שחשוב להביא בחשבון כשנכסים לתחום הייצוא

חדשים בתחום הייצוא? בתור התחלה, כדאי לגבש אסטרטגיית ייצוא מצומצמת ולצבור ניסיון. מרגע שהחלטתם להתחיל לפעול בשווקים בינלאומיים, יש שלושה נושאים מרכזיים שחשוב להתייחס אליהם כדי להבטיח שההתרחבות העסקית שלכם תצליח.

1. צריך לשלם מכס על המוצרים שלכם, או להעביר אותם במכס?

בהרבה מדינות צריך לשלם מכס כדי להכניס סחורות מיובאות. שיעור המכס נקבע על סמך סיווג הסחורה במערכת תעריפים מוסדרת, או לפי הקוד לסיווג סחורה שמשויך למוצרים שאתם מייצאים.

מערכת תעריפים מוסדרת היא מערכת סטנדרטית של שמות ומספרים שמשמשת לסיווג סחורות. המערכת הזו תקפה ביותר מ-200 מדינות ברחבי העולם.

קודים לסיווג סחורה הם הקודים שממלאים במסמכים להעברת הסחורה במכס כדי לפשט את התהליך. סחורה שמיוצאת מחוץ לאיחוד האירופי או בתוך גבולות האיחוד האירופי מקבלת קודים של שמונה ספרות, וסחורה שמיובאת אל האיחוד האירופי ממדינות שלא שייכות לאיחוד מקבלת קודים של עשר ספרות.

אם למדינה שאתם מייבאים אליה יש הסכם סחר עם המדינה שממנה אתם מייצאים את הסחורה, או אם שתי המדינות חתומות על הסכם איחוד מכסים משותף, יתכן שתהליכי הייצוא והייבוא יהיו פשוטים יותר וידרשו מילוי של פחות מסמכים.

לדוגמה, עסקים שמייצאים סחורות מבריטניה ומייבאים אותן לגרמניה או ההפך, לרוב לא יצטרכו להעביר את הסחורה במכס. המצב הזה יכול להשתנות אחרי שבריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי.

2. צריך לפתוח לעסק תיק במע"מ במדינה שאתם מייצאים אליה?

כדי לפתוח תיק במס ערך מוסף (מע"מ) תצטרכו למלא עוד טפסים, ותחזוקה של התיק תצריך לשמור מסמכי תיעוד נוספים, לכן בהרבה מקרים חברות שעוסקות בייצוא בקנה מידה קטן מעדיפות לאמץ אסטרטגיה שונה. אם אתם מייצאים סחורה בקנה מידה קטן, כדאי לכם לשקול את האפשרות לעבוד עם מפיץ, או לשכור מומחה שינהל את ענייני המע"מ עבורכם.

3. יש דרישות שקשורות לייצוא וצריך לעמוד בהן במדינה שממנה אתם מייצאים?

אם אתם מייצאים מוצרים רגישים שלייצוא שלהם עשויה להיות השפעה על מדיניות החוץ או על הביטחון הלאומי, ייתכן שתצטרכו לקבל רישיון ייצוא. דוגמה למוצרים כאלה היא פריטים מסחריים שאפשר להשתמש בהם למטרות צבאיות, או מוצרי הצפנה.

רישיון ייצוא הוא אישור מראש לייצוא סחורה מגורמי הממשל הרלוונטיים במדינה שממנה מייצאים. הרישיון יאפשר לכם לשלוח סחורה למדינת יעד ספציפית. יש מדינות שבהן אפילו תצטרכו לשלם מס ייצוא על הסחורה, אבל זו לא דרישה נפוצה.

צריכים מידע על עניינים שקשורים לעמילות מכס, מיסים, רישיונות ייצוא ונושאים אחרים שקשורים לתאימות לחוק? רשויות הסחר במדינה יוכלו לספק לכם מידע והכוונה.

תוכלו למצוא מידע נוסף בכתובת GOV.UK.

שיקולים שקשורים לתשלום

אם רוצים לייצא סחורה, יש גם שיקולים שקשורים להליכי תשלום ולזמני אספקה שצריך להתייחס אליהם. תהליכי התשלום והאספקה עשויים להיות מורכבים יותר כשמייצאים סחורה למדינות זרות, וחשוב לשקלל אותם כשמתכננים את תזרים המזומנים של העסק.

שאלות מנחות:

  • אתם מקבלים תשלום על המוצרים שאתם מייצאים לפני המסירה או אחרי המסירה?
  • הרוכשים מקבלים מכם קווי אשראי?
  • יש לחברה מספיק הון חוזר כדי להשתמש בו למימון הייצוא?
  • החברה תצטרך להיעזר במימון חיצוני כדי לשלם על הייצוא?

לוקח זמן לארוז סחורה לייצוא, לשנע אותה ולהעביר אותה במכס במדינת היעד. הסיכון שסחורה שתייצאו תינזק או תאבד גבוה יותר מאשר במכירה במדינה שלכם, וזה יכול לגרום לעיכובים בקבלת התשלום, או אפילו לכך שלא תקבלו תשלום בכלל.

כדי להתמודד עם הבעיות האלה ולהקל על המסחר, אפשר לפנות לארגונים שמתמחים בתחום ולבטח את הסחורה או לקבל אשראי.

תנאי הסחר הבינלאומי (Incoterms) הם תנאים אחידים שמבהירים את תחומי האחריות של הצדדים בחוזים שבין הצד המייבא לצד המייצא. חשוב להבין את תנאי הסחר הבינלאומי כדי שתוכלו להעריך את זמני המשלוח למדינות שונות ואת העלויות שכרוכות בסחר איתן. ברוב המקרים, הלקוח הוא זה שיצטרך לשאת בעלויות.

אפשר למצוא מידע נוסף על תנאי הסחר הבינלאומי במדריך לשילוח בינלאומי.

הכרה של חוקי הייצוא המרכזיים בשוק שאליו אתם רוצים לייצא והבנת השיקולים המנהלתיים שקשורים אליו, לפני שמרחיבים את הפעילות של העסק, תעזור לכם לתכנן אסטרטגיית ייצוא מגובשת שתשרת אתכם מהרגע הראשון.