Platební metody pro zákazníky

Průvodce nejrůznějšími platebními metodami, které můžete zákazníkům nabídnout

1 Přehled

Výzva

Uživatelé při nákupu čím dál častěji volí alternativní platební metody, jako jsou online bankovní převody, mobilní peněženky nebo hotovostní platby. V mnoha zemích už tyto metody objemem překonaly platební karty a dále rostou. Pro zákazníky jsou rychlé a bezpečné. Jsou také atraktivní pro spotřebitele, kteří nemají bankovní účet.

Cíl

Nabídnout uživatelům jejich oblíbené metody, ať už tradiční, nebo nové, alternativní varianty.

Způsob, jakým spotřebitelé platí, se změnil

Zákazníci mají k dispozici nejvíce možností v historii. Miliony lidí preferují online platby, protože je mohou provádět i na mobilech. Díky technologickému pokroku si zákazníci zvykli na inovace a ruku v ruce s tím kladou na obchodníky vyšší nároky.

Ať už máte klienty kdekoli na světě, vyjděte jim vstříc a nabídněte jim platební metody, které mají nejradši.

2 Revoluce v platebních možnostech

Platební preference zákazníků na celém světě ovlivňují tři hlavní trendy:

Chytré telefony a internet na mobilních zařízeních

Tyto dvě vymoženosti moderní doby způsobily revoluci v digitálních platbách. Očekává se, že do roku 2020 budou internet na mobilních zařízeních využívat 3 miliardy lidí.1 To je 65 % dospělé světové populace.

Dále se předpokládá, že do roku 2020 bude 80 % všech uživatelů na internet přistupovat z mobilů2 a 58 % z nich budou chytré telefony.3 Tato zařízení jsou vybavena pokročilými funkcemi, které umožnily nové platební metody a pomohly k převratnému vývoji digitálních plateb.

Ke změnám vedly tyto prvky výbavy chytrých telefonů:

  • Výkonné procesory
  • Velká paměť
  • Fotoaparáty
  • Snímače čárových kódů
  • Geokódování (GPS)
  • Bezdrátové technologie
  • Sociální sítě
  • Platformy pro slevy a promoakce

Dále existuje řada inovací v oblasti přístupu k platebním metodám a bezpečnostních technologií, sloužících například k prevenci podvodů a biometrickému ověřování.

Vznik nebankovních institucí pro platební služby a řešení

Počet startupů v oblasti finančních technologií rychle a neustále roste. Tyto netradiční organizace nabízejí spotřebitelům širokou škálu elektronických plateb. Patří sem například elektronické peněženky, integrované systémy pokladních míst a platby v aplikacích.

Zákazníci očekávají okamžitou platbu na jedno klepnutí

Potřeby zákazníků se rychle vyvíjejí. Chtějí tu nejlepší možnost platby, jakou jim můžete nabídnout. Díky technologiím integrovaným v chytrých telefonech a tabletech očekávají bezchybné uživatelské rozhraní, kde platba proběhne hladce a rychle.

Nejvyužívanější alternativní metody plateb

Bankovní převod

Při bankovním převodu zákazníci dokončí nákup odesláním peněz na bankovní účet obchodníka. Dříve se převod prováděl na pobočce banky, a aby platba proběhla a realizovala se dodávka, musel ji obchodník přiřadit k zákazníkovu nákupu.

S narůstající popularitou online bankovnictví je nyní k dispozici několik možností online převodů. Klient tak může prostředky odeslat přímo v e-shopu a obchodníci už mají přiřazování plateb automatizováno. Objednávka tak proběhne mnohem rychleji.

Například systém iDeal vytvořila skupina nizozemských bank s cílem umožnit platby na bankovní účty při nákupech v e-shopech a prostřednictvím mobilní komerce (neboli m-komerce). Tento způsob plateb představuje většinu online plateb v Nizozemsku.

Dalším příkladem je platforma SoFort. Slouží k rychlým, přímým převodům mezi bankami v mnoha evropských zemích. Zákazníci e-shopů tak mohou mnohem rychleji provádět mezinárodní platby. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších typů převodů v Německu.

Inkaso

Při inkasu obchodník strhne částku přímo z bankovního účtu klienta. Do těchto plateb nejsou nijak zapojeny platební karty a veškerá komunikace probíhá mezi bankami.

Pěkným příkladem je inkaso SEPA. Jedná se o celoevropský inkasní systém, v rámci kterého mohou obchodníci odečítat platby v eurech z účtů ve 34 účastnických zemích SEPA a partnerských oblastech včetně Spojeného království.

Dále může inkaso probíhat metodou ACH (automated clearing house). Jedná se o elektronickou síť pro finanční transakce v USA. Metoda ACH zpracovává velké objemy kreditních a debetních transakcí v dávkách.

Místní systémy platebních karet

Mnoho zemí má vlastní sítě platebních karet, které jsou často alternativou k největším vydavatelům karet.

V roce 2015 se stala největším vydavatelem platebních karet na světě společnost UnionPay, která už má v oběhu více než 5 miliard karet se svým logem.4

Karty od UnionPay je možné používat ve 141 zemích a regionech na celém světě. Jedná se o třetí největší platební síť podle hodnoty zpracovaných transakcí, ihned za společnostmi Visa a MasterCard. Některé karty UnionPay jsou také provázány s kartami American Express, MasterCard nebo Visa a v zahraničí lze je použít stejně jako tyto tři značky.

V Brazílii je domácím vydavatelem karet společnost Elo. Ta podporuje transakce kreditními, debetními a předplacenými kartami. V současnosti už bylo vydáno více než 80 milionů karet Elo. Kreditní karta Elo podporuje i splátkový kalendář, který zákazníkům umožňuje rozložit platby za online nákup do určitého období.

Elektronické peněženky

V elektronické peněžence si mohou lidé v bezpečném prostředí uložit více čísel kreditních karet a bankovních účtů.5 Některé digitální peněženky fungují prostřednictvím aplikací v chytrých telefonech. Peněženku lze využít při nákupu v kamenném obchodě – stačí na telefonu potvrdit platbu v propojené databázi. Přes peněženku také zaplatíte za online nákup. Všechna data jsou šifrována, takže peníze jsou zde ve větším bezpečí než v tradiční peněžence. Obchodníci mohou přes peněženku posílat uživatelům informace o promoakcích, vouchery i novinky.

Jednou z největších internetových platebních služeb na světě je PayPal. V současné době působí na 202 trzích s téměř 200 miliony aktivních účtů Od července 2017 umožňuje zákazníkům odesílat, přijímat a držet prostředky v 25 měnách.

Platby přes PayPal jsou rychlejší, protože není nutné při každém nákupu zadávat údaje.

Služba Android Pay umožňuje platit z mobilního telefonu a spolupracuje se statisíci bezkontaktních platebních terminálů na celém světě. Lze ji velmi snadno nastavit a podporuje i funkci plateb v aplikacích. Zákazníci tedy nemusí údaje zadávat při každém jednotlivém placení v aplikaci.

Postpay

S metodou Postpay lze za výrobek nebo službu koupené na internetu zaplatit později v partnerském kamenném obchodě. Kvůli prodlevě mezi počáteční transakcí a samotnou platbou není tato metoda vhodná pro všechny online nákupy. Výhodou však je, že online zákazníkům nabídnete hotovostní platbu.

Konbini (japonsky „obchod“) umožňuje nakupujícím objednávat zboží a služby online a platit za ně v kamenných obchodech. K identifikaci transakce používá služba jedinečný identifikátor. Na jeho základě si zákazník vytiske poukaz, který pak v obchodě uhradí.

Boleto Bancário je jedna z nejrozšířenějších platebních metod v Brazílii. Slovo „boleto“ znamená „lístek“. Zákazník si může vytisknout platební doklad a částku uhradit v bankomatech, na pobočkách jakékoli banky, pošty, sázkové kanceláře i v některých supermarketech. Zároveň je možné použít bankovní převod přes online bankovnictví.