Plánování logistiky pro Austrálii

Tento článek vám přináší společnost Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services

1 Přehled

Situace

Díky velmi různorodému mladému obyvatelstvu a strategické poloze pro cílení na region Asie a Tichomoří nabízí Austrálie firmám spoustu příležitostí k růstu. Přestože Austrálie sama o sobě nenabízí obrovský trh, mnoho firem v ní začíná a expanduje nebo využívá Austrálii jako součást své globální strategie.

Cíl

Po přečtení tohoto průvodce budete mít informace o tom, jaké příležitosti vám Austrálie nabízí a jak je maximálně využít. Budete mít také obecné povědomí o pozici Austrálie v globální mocenské rovnováze a o vlivu této skutečnosti na firmy.

2 Rozšíření podnikání do Austrálie

Austrálie se stále rozvíjí a nyní představuje velký spotřebitelský trh, který mnoho firem považuje za výchozí bod do atraktivního regionu Asie a Tichomoří. Austrálie má s Asií vazby stvrzené dokumenty jako je dohoda o volném obchodu mezi Čínou a Austrálií, ale má také harmonické vztahy s americkou kulturou a značkami. Díky různorodým vlivům, vládním motivačním programům a mládí obyvatel je Austrálie atraktivním trhem pro elektronický obchod a logistické služby.

alternativní text

3 Stručné informace o podnikání v Austrálii a jeho výhodách

 • Velmi různorodé obyvatelstvo, 60 % přírůstku tvoří imigrace. Země je proto otevřená novým produktům a novým společnostem1

 • 90 % obyvatel žije ve městech (primárními oblastmi jsou Sydney a Melbourne)2

 • Podle australské pošty jsou průměrné doby doručení do většiny měst na východním pobřeží mezi 1 a 3 dny, ale doručení z východního pobřeží do Perthu a dalších západních měst může trvat i 5 až 6 dní3

 • Austrálie vykazuje nejvyšší výdaje na oblečení na hlavu na celém světě a předpokládaný růst do roku 2025 činí 56,5 %. Austrálie je atraktivním cílem pro oděvní i další odvětví, jako je životní styl a sportovní zboží4


 1. Australský statistický úřad 

 2. Světová banka 

 3. Australská pošta 

 4. Statista 

4 Zákaznické trendy

Při expanzi na nové trhy je důležité přemýšlet o chování zákazníků. Jak cílový zákazník zpravidla nakupuje? Jakému způsobu dodání dává přednost? Na základě níže uvedených faktorů můžete promyslet, jaký budou mít na vaše podnikání v Austrálii vliv trendy v chování zákazníků.

Nedávná studie společnosti Roy Morgan uvádí, že Australané utratili v roce 2019 při elektronickém nakupování 41 miliard dolarů a 4 z 10 lidí nejméně jednou za měsíc nakupují v elektronických obchodech.

 • Australští zákazníci požadují rychlé doručování včetně doručení ve stejný den. Více než 80 % Australanů již využilo nebo chce využít doručení ve stejný den a 75 % využilo nebo chce využít doručení o víkendu nebo po pracovní době1
 • Tři nejběžnější varianty doručení nabízené australskými obchodníky jsou standardní, expresní a vyzvednutí po objednání
 • Díky obchodům optimalizovaným pro mobily (aplikacím i optimalizovaným webovým obchodům) mohou zákazníci nakupovat, ať jsou kdekoli. V Austrálii používá mobilní telefony více než 19,4 milionů lidí, přes 35 % elektronických obchodních transakcí probíhá přes mobilní zařízení a téměř 27 % uživatelů mobilních zařízení nakupuje každý týden2

 1. Zpráva Temando o doručování z elektronických obchodů 

 2. eMarketer 

5 Distribuční modely

Zasílání do Austrálie ze zahraničí

Pro řadu společností je testování australského trhu jednoduché. Z nějakého místa v oblasti Asie a Tichomoří posílají zásilky do Austrálie. Australané jsou zvyklí nakupovat v zahraničí a jejich trh je nakloněn odpovídajícím strategiím. Hlavními vstupními branami do Austrálie jsou Hongkong, Čína a Singapur.

Distribuce v Austrálii

Nejobvyklejšími modely distribuce v Austrálii jsou jediné distribuční centrum v oblasti Sydney nebo 2 distribuční centra – v Sydney a Melbourne. V takovém modelu obsluhuje Sydney a Brisbane centrum v Sydney a Melbourne, Perth a Adelaide centrum v Melbourne.

6 Doprava

Přepravci malých zásilek

Nejčastějším přepravcem je australská pošta, která obsluhuje celé území Austrálie. Australská pošta nabízí pro vaše zásilky řadu různých způsobů doručení, včetně zabezpečených schránek k vyzvednutí balíčků, které jsou nepřetržitě přístupné na stovkách míst po celé zemi.

Doručování obchodních balíků:

 • 60% tržní podíl drží australská pošta a společnost Toll
 • 10% tržní podíl má společnost TNT
 • 5% tržní podíl má společnost DHL

Doručování přímo zákazníkům:1

 • 75% tržní podíl drží australská pošta
 • 10% tržní podíl má společnost Toll
 • 5% tržní podíl má společnost TNT

Další balíkové přepravní služby

Na australském trhu vzniklo mnoho přepravců a balíkových přepravních služeb s inovativními řešeními. Podívejte se na několik příkladů:

 • Společnost Sendle využívá volnou kapacitu partnerských přepravců.

 • Společnost ParcelPoint nabízí vyzvednutí ve více než 1500 provozovnách, například v trafikách, lékárnách a malých obchodech.

 • Společnost WizMe účtuje po celé zemi stejnou cenu 10,69 dolaru plus malý poplatek za krabici.


 1. The Australian 

7 Jak začít podnikat v Austrálii

Austrálie nepředstavuje obrovský trh, mnoho firem v ní však začíná a expanduje nebo využívá Austrálii jako součást své globální strategie.

Zvažujete-li vstup na australský trh, zamyslete se nad výhodami a nevýhodami založení nové společnosti a vyberte si formu podnikání, která vám bude vyhovovat. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní firmu podnikání, požádejte o identifikační číslo ABN, daňové identifikační číslo TFN, registraci k dani z přidané hodnoty (GST) a průběžně placené dani PAYG (pokud máte zaměstnance).

Navíc bude třeba zjistit, zda pro svůj produkt budete potřebovat dovozní prohlášení, a zaregistrovat si ochrannou známku, pokud chcete vytvořit vlastní australskou doménu. Nakonec najděte distribuční centrum a přepravce, kteří nabízejí pokrytí v oblastech Austrálie, na které cílíte.

Market Finder obsahuje podrobné informace z Indexu snadnosti podnikání (Ease of Doing Business Index) od Světové banky. Dozvíte se z něj, jak snadno či obtížně se v Austrálii podniká. Tento index na škále 1–190 udává, jak náročné je v každé z uvedených světových ekonomik založit a provozovat místní firmu. Skóre je určeno vyhodnocením deseti oblastí. Jedná se například o možnost připojení k elektrické síti, získání úvěru a příležitosti přeshraničního obchodu.

Při obchodování na novém trhu je dobré vědět o administrativních, právních a logistických obtížích, které mohou nastat. Market Finder výrazně usnadňuje orientaci v právní problematice a řešení logistiky – najdete zde další možnosti podpory a nástroje včetně podrobných průvodců a informací.

alternativní text

Společnost Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services poskytuje logistická řešení a pomáhá firmám propojit nabídku a poptávku.

Poznámka

Materiály uvedené na webu slouží pouze k informativním účelům. Pokud potřebujete finanční, daňové nebo právní poradenství, obraťte se na specialistu.