Jak zařídit, aby vás zahraniční zákazníci na internetu našli

1 Přehled

Situace

Jak při vytváření stránek pro více jazyků nebo oblastí zajistit, aby je našli všichni relevantní uživatelé v cílových zemích a jazycích, a jak optimalizovat pořadí?

Cíl

Zajistit, aby byla cílovým uživatelům ve Vyhledávání Google zobrazena správná verze stránky.

Jak na to

Vaším cílem při optimalizaci SEO pro zahraničí není jen zajistit, aby se nejrelevantnější uživatelé na vašem webu dostali na správnou vstupní stránku pro danou zemi, ale také optimalizovat pořadí v každém vyhledávání Google. K uvedeným cílům je třeba postupovat takto:

2 Jak Google prochází, indexuje a zobrazuje webové stránky

Hledat na webu je, pokud to značně zjednodušíme, jako podívat se do tlusté knihy s obrovským rejstříkem, v němž je o všem uvedeno, kde to najdete. Když tedy potenciální zákazník vyhledává na Googlu, podívají se naše programy do indexu, najdou tam, jaké výsledky vyhledávání se k jeho dotazu nejlépe hodí, a ty mu pak zobrazí. Základem jsou tři kroky:

Procházení

Procházení je přidávání nových a změněných stránek do indexu Google. K načítání (procházení) miliard webových stránek používáme obrovské množství počítačů. Program, který procházení provádí, se nazývá Googlebot (také se mu říká robot nebo prohledávač). Googlebot pomocí algoritmů určuje, které weby a jak často je třeba procházet a kolik stránek z každého z nich má načíst. Není možné si u společnosti Google zaplatit, aby určitý web procházela častěji. Naše aktivity týkající se vyhledávání jsou odděleny od služby Google Ads.

Indexování

Googlebot každou procházenou stránku zpracuje a sestaví obrovský rejstřík všech slov, která najde, a jejich umístění na příslušné stránce. Kromě toho zpracováváme informace obsažené v hlavních značkách a atributech obsahu, jako jsou značky Title a atributy Alt. Googlebot dokáže zpracovat mnoho typů obsahu, nikoli však všechny. Nejsme například schopni zpracovat obsah některých multimediálních souborů či dynamických stránek.

Zobrazování výsledků

Když uživatel odešle vyhledávací dotaz, hledají naše stroje v indexu odpovídající stránky a vrátí výsledky, které dotazu nejpřesněji odpovídají. Relevanci výsledků přitom určuje přes 200 faktorů, z nichž jen jedním je hodnocení PageRank, tedy měřítko významu stránky podle počtu odkazů, které na ni vedou z jiných stránek. Každý odkaz, který na stránku vašeho webu vede z jiného webu, zvyšuje hodnocení PageRank. Ne všechny odkazy jsou si ale rovny: Google se velmi snaží rozpoznat spamové odkazy a další metody, které negativně ovlivňují výsledky vyhledávání. Velkou váhu mají odkazy založené na kvalitě vašeho obsahu.

Aby váš web dosáhl dobrého hodnocení na stránce s výsledky vyhledávání, je důležité, aby jej Google mohl správně procházet a indexovat. Doporučené postupy, které vám pomohou zlepšit hodnocení vašeho webu, najdete v našich pokynech pro webmastery.

Funkce Měli jste na mysli a Automatické doplňování na Googlu mají uživatelům šetřit čas tím, že zobrazují související pojmy, časté chyby v pravopisu a oblíbené dotazy. Klíčová slova, která tyto funkce používají, jsou automaticky generována našimi prohledávači a vyhledávacími algoritmy. Tyto předpokládané dotazy zobrazujeme pouze v případě, kdy se domníváme, že mohou uživateli ušetřit čas. Pokud má stránka ve vztahu ke klíčovému slovu vyšší hodnocení, je to proto, že naše algoritmy její obsah posoudily jako relevantnější vzhledem k dotazu uživatele.

3 Všechny jazykové verze musí jít snadno najít

Jeden jazyk, jedna stránka

Pokud váš web existuje v několika jazycích, používejte pro obsah i navigaci na jedné stránce vždy stejný jazyk a nezobrazujte překlad vedle originálu.

Uveďte jazyk v adrese URL

Pro obsah v jednotlivých jazycích používejte samostatné adresy URL a jazyk uveďte přímo v adrese. Například z adresy www.mysite.com/de/ uživatel hned pozná, že jde o stránky v němčině.

Cílový jazyk

Sdělte Googlu, na jaký jazyk cílíte. Slouží k tomu metaznačka hreflang a jazyků můžete uvést i více. (Zkratka „href“ v HTML znamená hypertextový odkaz a slouží k vytváření všech odkazů. „Lang“ je zkratkou anglického slova jazyk.)

Křížové odkazy

V pravém horním rohu všech stránek zobrazte tlačítko, kterým si zákazníci budou moci vybrat oblast nebo jazyk bez ohledu na to, na kterou z vašich stránek se původně dostali.

Dynamický obsah

Ačkoli Google doporučuje používat pro obsah v každém z jazyků samostatnou adresu URL, přizpůsobili jsme se i dynamickému a personalizovanému obsahu a jsme schopni ho zpracovat. Takové stránky rozpoznají, kde se nachází uživatelova IP adresa, a automaticky mu zobrazí relevantní obsah ve vhodném jazyce. Pokud tedy vaše stránky používají dynamickou strukturu, není třeba je přepisovat. V internetových vyhledáváních se dynamický obsah objevuje a jeho poskytovatelé nejsou znevýhodňováni.

Čemu se vyhnout:

Překlad jen často se opakujícího textu

Nepřekládejte jen ty texty, které se na vašem webu často opakují, a nenechávejte zbytek obsahu v jediném jazyce (často tomu tak bývá na stránkách s obsahem vytvářeným uživateli, například na fórech). Na uživatele může působit negativně, pokud se ve vyhledávání objevuje několikrát stejný obsah, který se liší jen částí psanou v různých jazycích.

Automatický překlad

Automatické překlady nemusí vždy dávat smysl a mohly by zhoršit dojem zákazníků z vašeho webu. Pomocí souboru robots.txt zabraňte vyhledávačům, aby procházely automaticky přeložené stránky.

Použití souborů cookie

Nezobrazujte přeložené verze stránky pomocí skriptů nebo souborů cookie. Google dynamický obsah tohoto typu není schopen procházet a správně jej indexovat, navíc by se nemusel zobrazit ani uživatelům.

4 Zjistěte, jaké jsou záměry vašich uživatelů

Podstatou každého vyhledávání na Googlu je, že uživatel se záměrem něco koupit hledá recenze, produkty, cenová srovnání – možností je nespočet.

Jedním z nejlepších způsobů, jak se o záměrech vašich uživatelů dozvědět víc, je udělat si vlastní analýzu trhu. Pomocí Plánovače klíčových slov služby Google Ads můžete zjistit, která klíčová slova pomohla uživatelům váš web najít (a nezapomínejte ani na hodnotná longtailová klíčová slova). Díky jejich analýze můžete přesněji zjistit, co publikum vašeho webu vlastně hledá, a pak vytvořit takovou obsahovou strategii, která mu to poskytne.

Longtailová klíčová slova jsou konkrétnější tří- až pětislovné fráze, které lidé do vyhledávání zadávají, pokud už jsou blíže k nákupu. Řekněme například, že někdo začne hledat pojem „jídelní židle“. Navštíví různé webové stránky, zjistí nabídku stylů a porovná nabídku, zúží svůj výběr a už ho zajímá jen „moderní jídelní židle z dubového dřeva“.

Obsah schopný na takový dotaz zareagovat dotyčného uživatele okamžitě osloví. Tak lze zvětšit návštěvnost, počet prokliků, potenciálních zákazníků, prodejů i konverzí.

5 SEO na stránkách a mimo ně

Při srovnávání vašeho webu s jinými Google posuzuje, za co přesně jste své hodnocení získali (na stránce) a jak se umísťujete ve výsledcích vyhledávání je (mimo stránku).

Vaším cílem je umožnit Googlu zjistit, o čem váš web je, snadno jeho stránky indexovat a bez problémů se pohybovat jeho strukturou a obsahem. Jedině tak může přesně stanovit jeho hodnocení. Samozřejmě se snažíte, aby toto hodnocení bylo co nejvyšší, zejména pokud ve světě online obsahu soupeříte s konkurencí na národní i mezinárodní úrovni.

SEO na stránce

V kontextu mezinárodního SEO na stránce je vaším cílem optimalizovat své stránky tak, aby Google snáze zjistil jejich zeměpisnou polohu a určil jejich relevanci. Proto adresy URL globálního webu strukturujte racionálně a systematicky, aby bylo možné na lokalizovaný obsah geograficky cílit podle podadresáře, subdomény nebo domény.

Zcela zásadní význam má lokalizovat web pro každou cílovou zemi a přitom po celém světě prezentovat konzistentní obraz značky. Pokud design stránek lokalizujete, omezíte riziko duplicitního obsahu a zvětšíte zapojení uživatelů.

Aby byla optimalizace SEO na stránce účinná, je nezbytné lokalizovat:

 • adresy URL,
 • značky Title, přičemž použijete lokalizovaná cílená klíčová slova,
 • nadpisy (H1),
 • obsah hlavní části stránky (Body),
 • atributy Alt včetně názvů obrázkových souborů,
 • meta nadpisy a popisy,
 • označení navigačních prvků,
 • informace o adrese,
 • rychlé načítání,
 • optimalizaci pro mobily,
 • vnitřní odkazy, například odkazy na blog, který je součástí webu.

SEO mimo stránku

Tato část optimalizace pro vyhledávače se soustředí na pověst vašeho webu. Cílem je zajistit, aby na něj odkazovaly jiné stránky, a v podstatě optimalizovat vše, co se děje mimo váš web. Čím více odkazů na něj totiž vede, tím vyšší má hodnocení ve Vyhledávání Google. Odkazy můžete podporovat například těmito způsoby:

 • vytvoření zajímavého, relevantního, přitažlivého a lokalizovaného obsahu webových stránek,

 • marketing na sociálních médiích — podpora sdílení obsahu,

 • originální recenze na nezávislých webech,

 • sdílení článků — posílání zajímavých a kvalitních článků s odkazy na váš web do uznávaných integrátorů pro PR články,

 • posílání obrázků a videa — posílání obsahu s názvy, popisy, značkami a odkazy na weby s obrázky a videem,

 • sdílení dokumentů — jedinečný a hodnotný obsah ve formátech PDF nebo PPT na weby pro sdílení dokumentů.

6 Jak určit cílovou zemi webu

Domény nejvyšší úrovně s kódem země (ccTLD)

Existence několika samostatných webů pro každou cílovou oblast a jazyk — například .de pro Německo, .cn pro Čínu — jasně informuje uživatele i vyhledávače, že je váš web určen konkrétně pro určitou zemi. Některé země uplatňují na používání domén ccTLD s kódem země omezení, musíte tedy zjistit aktuální situaci.

Tip

Určité speciální domény ccTLD — .tv, .me — považujeme za obecné (gTLD), protože jsme zjistili, že je uživatelé a webmasteři často považují za generické spíše než za národní. Podívejte se na úplný seznam domén, které Google považuje za obecné.

Nastavení geografického cílení

Pokud vytváříte jeden web pro více oblastí a jazyků, budete potřebovat obecnou doménu (gTLD). Používání jediné domény má tu výhodu, že povedete pouze jednu kampaň SEO. Máte tedy jednu obecnou doménu (gTLD) a jazyky oddělujete do jednotlivých složek. Například mujskvelyweb.com/cs/ a mujskvelyweb.com/de/ a mujskvelyweb.com/en/. Když základní web získá dobrou pověst, projeví se to kladně i pro ostatní jazyky.

U konkrétního obsahu pro určitou zemi sdělí nastavení geografického cílení nástrojům Google, že jsou určité stránky pro uživatele relevantní. Pokud má web obecnou doménu (gTLD) — například .com, .org, nebo .net — můžete pomocí nástroje pro cílení na země ve službě Search Console Googlu sdělit, že je web cílen na určitou zemi. Pokud však stránky cílí na více zemí, tento nástroj nepoužívejte.

Tip

Domény nejvyšší úrovně některých oblastí, například .eu nebo .asia, nejsou zaměřeny na určitou zemi, a proto je Google považuje za obecné domény nejvyšší úrovně.

Umístění serveru

Server je často fyzicky umístěn nedaleko uživatelů (podle IP adresy serveru), což může být signálem o zamýšleném publiku webu. Některé weby však využívají sítě CDN nebo jsou hostovány v jiné zemi s lepší infrastrukturou pro servery, takže tento signál nemusí být určující.

Jiné signály

Dalšími vodítky pro určení zamýšleného publika vašeho webu mohou být místní adresy a telefonní čísla na stránkách webu, používání místního jazyka a měny, odkazy z jiných místních webů či využívání služby Moje firma na Googlu (tam, kde je k dispozici). Google nevyužívá metaznačky o poloze (například geo.position nebo distribution) ani atributy HTML pro geografické cílení.

7 Strukturované adresy URL

Geografické cílení je obtížné určovat pro jednotlivé stránky. Je lepší zvážit strukturu adres URL, která umožní segmentovat části stránek pro geografické cílení. V tomto souhrnu najdete výhody a nevýhody jednotlivých řešení:

Strukturované adresy URL Příklad Výhody Nevýhody
Pro konkrétní země example.cz Jasné geografické cílení

Nezáleží na umístění serveru

Dobré oddělení webů
Cena (může být méně dostupné)

Vyžaduje více infrastruktury

Přísné požadavky na ccTLD (někdy)
Subdomény v obecných doménách gTLD cz.example.com Snadné nastavení

Lze využívat geografické cílení nástroje Search Console

Umožňuje různé umístění serverů

Snadné oddělení webů
Uživatelé nemusí rozpoznat geografické cílení přímo podle adresy URL (znamená "cz" jazyk nebo zemi?)
Podadresáře v obecných doménách gTLD example.com/cz/ Snadné nastavení

Lze využívat geografické cílení nástroje Search Console

Nenáročná údržba (stejný hostitel)
Uživatelé nemusí rozpoznat geografické cílení přímo podle adresy URL

Server na jediném místě

Horší oddělování webů
Parametry v adrese URL site.com?loc=cz Nedoporučujeme. Obtížné segmentování podle adresy URL

Uživatelé nemusí rozpoznat geografické cílení přímo podle adresy URL

Geografické cílení v nástroji Search Console není možné

Ať vyberete kteroukoli strukturu, organizujte hierarchii ve složce pro každý jazyk stejně. Získáte tak intuitivní web, který lze lépe procházet.

8 Duplicitní obsah a mezinárodní stránky

Když na různých adresách URL umístíte stejný obsah přeložený do různých jazyků, může dojít k potížím s duplicitním obsahem. Obvykle to není problém, pokud je obsah určen pro různé uživatele v různých zemích. Důrazně doporučujeme, abyste poskytovali jednotný obsah a pro různé jazyky neměnili jeho význam, víme však, že to není vždy možné.

Abyste rozlišili různé jazykové verze stránky a hledajícím uživatelům poskytli správný jazyk nebo adresu URL pro danou oblast, postupujte podle pokynů pro značku rel-alternate-hreflang. Když značku hreflang nepoužijete, může váš obsah ztratit na hodnotě a přivádět méně návštěv.

Pokud v souboru robots.txt nebo pomocí metaznačky pro roboty noindex zakážete procházení, nemusíte tyto duplicity skrývat. Pokud však stejným uživatelům nabízíte na různých adresách URL stejný obsah, (například když stránky example.de/ a example.com/de/ nabízejí obsah pro německé uživatele v němčině), měli byste vybrat preferovanou verzi a návštěvníky přesměrovat (nebo použít zápis rel=canonical link).