Jak pojmout globální videoreklamu

Jak zvýšit počet zhlédnutí videa a souvisejících akcí na globálních trzích

1 Přehled

Výzva

Chcete-li vytvořit úspěšnou videokampaň Google Ads a oslovit potenciální zákazníky na nových globálních trzích, potřebujete výbornou znalost kulturních faktorů a vzorců chování uživatelů na cílových trzích. Spuštění kampaně v tom správném jazyce je sice velmi důležité, ale k dosažení požadovaných výsledků to nestačí.

Váš cíl

Porozumět kulturnímu prostředí a zvyklostem každého nového trhu a faktorům, které mají vliv na tamější nákupní chování.

Jak toho dosáhnout

Kampaně s videoreklamami umožňují samostatné zobrazování videoreklam i jejich prezentaci v rámci jiného streamovaného videoobsahu na YouTube a v Obsahové síti Google. Statistiky podávají přesvědčivé důvody k investicím:

 • YouTube má přes 2 miliardy uživatelů a lidé každý den sledují více než 1 miliardu hodin videí YouTube a vygenerují miliardy zhlédnutí

 • Služba YouTube celkově, a dokonce i samotná verze YouTube pro mobilní zařízení oslovuje více lidí ve věkových skupinách 18–34 a 18–49 než kterákoli kabelová síť v USA

 • Více než 70 % zhlédnutí na YouTube pochází z mobilních zařízení

 • YouTube provozuje lokální verzi služby ve více než 100 zemích a v 80 různých jazycích (což pokrývá 95 % uživatelů internetu)1

 • Obsahová síť zasahuje více než 90 % internetových uživatelů z celého světa prostřednictvím více než 2 milionů webů a aplikací2

S videem uděláte dojem, ať už jsou vaše nové trhy kdekoli.


 1. YouTube pro tisk 

 2. comScore 

2 Výzkum a lokalizace

Když chcete zjistit, které potenciální globální trhy se hodí pro vaši firmu, nejprve se podívejte na službu Market Finder. Již máte skvěle nakročeno a víte, že vaše firma může mezi konkurencí v dané lokalitě uspět. * Jakou strategii pro vstup na trh zvolíte? Poznejte publikum, které chcete oslovit. Ve službě Market Finder najdete podrobnější demografické údaje

Chcete expandovat na světové trhy? Chovejte se jako místní

Pokud porozumíte jazyku, kulturnímu prostředí a hodnotám a podaří se vám zaujmout publikum, zvýší lokalizace návratnost investic do videoreklamy. Během předprodukční fáze se vyplatí investovat do profesionálního překladu scénáře reklamy a využít relevantní vyhledávací dotazy z plánovače klíčových slov Google Ads. Vaše sdělení pak bude znít lehce a přirozeně. Vyhnete se tak situaci, že byste mohli nevědomky použít šokující, nevhodnou nebo trapnou formulaci. Zároveň si můžete dobře promyslet téma, větnou strukturu a rychlost mluveného slova. Vždy je lepší pro každou zemi použít unikátní obsah. A nezapomeňte zahrnout náklady na lokalizaci do počátečního rozpočtu.

3 Praktické aspekty

Při plánování globální strategie videoreklam vstupuje do hry celá řada praktických aspektů:

Administrativní záležitosti

Klíčovým předprodukčním úkolem při vstupu na nový trh je znalost právního prostředí ohledně toho, co můžete a nesmíte říct, co lze dělat a zobrazovat a jaká jsou případná časová omezení. Ušetříte si práci na produkci videa, které pak nebudete moct nikomu ukázat.

Titulky, dabing, nebo hlasový komentář?

Dabing

Mnoho lokalizovaných videoreklam využívá dabing – překlad původního dialogu, který se synchronizuje s tím, jak se pohybují rty herců. Tato metoda je rychlá a poskytuje velkou volnost v projevu a intonaci.

Titulky

Titulky mohou zase rozšířit publikum o diváky z dalších zemí nebo ty, kteří mají problémy se sluchem. (Je ale třeba myslet na to, že dialogy ve videu musí být dost pomalé na to, aby je šlo titulky zachytit.) Titulky mají jednu měřitelnou výhodu – titulky na YouTube jsou totiž indexované vyhledávači, což okamžitě zvyšuje viditelnost vašeho videa.

Hlasový komentář

Když použijete hlasový komentář mimo kameru, nemusíte dávat pozor na synchronizaci pohybu rtů se zvukem. Právě proto se vyplatí připravit si lokalizaci během předprodukční fáze. Když máte připravený scénář v lokální jazykové verzi, můžete si vypočítat přesné načasování dialogů. Hlasový komentátor pak může text namluvit ve správné rychlosti, nemusí dělat dlouhé pauzy ani, v horším případě, mluvit příliš rychle. Například scénář ve španělštině, němčině nebo francouzštině je obvykle delší než tytéž dialogy v angličtině, naopak ve většině asijských jazyků se scénář při překladu z angličtiny podstatně zkrátí.

Kombinace

Můžete si dovolit kombinaci dabingu, titulků nebo hlasového komentáře? Pokud ano, budou mít diváci více možností zobrazení a video bude dostupnější pro širší publikum.

Tip

Pokud vám při testování nového trhu přidané náklady na lokalizaci nevyhovují, myslete globálně. Jako skvělé médium se nabízí animace, stejně tak video, které k předání sdělení nepotřebuje žádná slova. Hlasový komentář mimo kameru nabízí nejvíc tvůrčích možností.

Tip

YouTube Director je bezplatná aplikace, která vám pomůže snadno vytvořit video a navázat kontakt s vašimi zákazníky na YouTube. Obsahuje více než stovku šablon, které vás při vytváření videa provedou jednotlivými kroky.

Formáty

Který formát videa dokáže nejlépe komunikovat vaše sdělení?

 • Reklamy TrueView in-stream se zobrazují před, v průběhu nebo po jiných videích na YouTube a na webech, v hrách a v aplikacích v Obsahové síti. Tyto reklamy se mohou zobrazovat i ve videích YouTube vložených na jiné weby. Po pěti sekundách může divák reklamu přeskočit.

 • Reklamy TrueView video discovery oslovují lidi na místech, kde hledají obsah. Jejich vzhled je různý v závislosti na velikostech a formátech reklam podporovaných vydavatelem obsahu. Když uživatel klikne na miniaturu reklamy, video se přehraje na stránce sledování videa nebo na stránce kanálu YouTube.

 • Reklamní mikrospoty jsou formátem krátkých videoreklam, jehož účelem je umožnit oslovení širokého spektra zákazníků a posílení povědomí o vaší značce pomocí krátkého sdělení, které lidem utkví v paměti. Mikrospoty trvají nejvýše pouhých šest sekund a diváci je nemohou přeskočit.

Další informace o formátech videoreklamy

Další užitečné odkazy

4 Cílení v praxi

Když cílíte globální videoreklamy na YouTube a Obsahovou síť, můžete inzerovat to, co spotřebitele zajímá, v jaké zemi chcete. Je důležité si uvědomit, že přidáváním dalších metod cílení své cílení nerozšiřujete, ale zužujete. Cílem by vždy měla být optimalizace kvality a relevantnosti vašeho publika, i za cenu toho, že tím své publikum zredukujete. Můžete použít tyto metody cílení.

Demografické skupiny

Vyberte věk, pohlaví, rodičovství nebo příjem domácnosti publika, které chcete oslovit.

Zájmy

Výběrem z dostupných kategorií můžete cílit na uživatele, kteří se zajímají o určitá témata, i když si právě prohlížejí stránky věnované jiným tématům. Další informace o publiku.

 • Publika podle zájmů: Umožňuje zvýšit povědomí o značce a přimět lidi uvažovat o vašich produktech tím, že oslovíte uživatele, kteří již vykazují velký zájem o relevantní témata.

 • Vlastní publika podle zájmů: Vlastní publika podle zájmů umožňují vytvořit publika, která lépe odpovídají příslušným značkám. Výrobce běžecké obuvi může například namísto sportovních fanoušků cílit konkrétně na maratonské běžce.

 • Publikum s pravděpodobným zájmem: V těchto kategoriích publika můžete najít zákazníky, kteří aktivně hledají produkty a zvažují zakoupení zboží nebo služby, které nabízíte i vy.

Umístění

Zacilte na jedinečné kanály, videa, aplikace, weby nebo umístění na nich. Můžete například cílit na celý blog s vysokou návštěvností nebo jen na domovskou stránku oblíbeného zpravodajského webu. Mezi umístění patří:

 • kanály YouTube,
 • videa YouTube,
 • weby v Obsahové síti,
 • aplikace v Obsahové síti.

Poznámka: Po přidání umístění v Obsahové síti se reklama může i nadále zobrazovat na všech vhodných místech na YouTube. Po přidání umístění na YouTube se reklama může nadále zobrazovat na vhodných místech v Obsahové síti.

Témata

Cílení podle témat umožňuje zasáhnout široké spektrum videí, kanálů a webů souvisejících s vybranými tématy. Pokud cílíte například na téma Automobilový průmysl, reklama se bude na YouTube zobrazovat lidem, kteří sledují videa o autech.

Klíčová slova

V závislosti na formátu videoreklam můžete videoreklamy zobrazovat na základě slov či sousloví (tzv. klíčových slov) souvisejících s videem na YouTube, kanálem YouTube nebo typem webu, o něž se vaše publikum zajímá.

Videoremarketing

Oslovte diváky na základě jejich dřívějších interakcí s vašimi videi, reklamami TrueView nebo kanálem YouTube. Pokud jste už propojili účty Google Ads a YouTube, můžeme pro vás automaticky vytvořit vlastní seznamy. Další informace o remarketingových seznamech pro diváky YouTube.